Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 24 Stycznia 2020, 03:02

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Above The Law - Livin' Like Hustlers (1990) 
Autor Wiadomość

Banned
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Above The Law - Livin' Like Hustlers (1990)
  Wysłano: Wtorek, 28 Lipca 2009, 19:27
Obrazek

Cytuj:
01. Murder Rap (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
02. Untouchable (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
03. Livin' Like Hustlers (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
04. Another Execution (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
05. Menace To Society (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
06. Just Kickin' Lyrics (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
07. Ballin' (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
08. Freedom Of Speech (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
09. Flow On (Move Me No Mountain) (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)
10. The Last Song (Ft. Dr. Dre, MC Ren, Eazy-E) (Prod. Above The Law, Dr. Dre, LayLaw)

O co całe to zamieszanie? Ano na początku lat '90 swoją debiutancką płytę wydał zespół z Pomony w Kalifornii. Above The Law, bo o nich mowa, to grupa, w skład której wchodzą producent i raper Cold 187um, raper KMG, a także dwóch dj-ów: DJ Total K-Oss oraz Go Mack. Wikipedia wskazuje, jakoby członkiem składu był również Kokane, ale zdaje mi się, że to jakaś pomyłka; że to raczej coś w stylu współpracy Alchemista z DP, niż oficjalne członkostwo. Dla jasności - na debiucie nie ma Kokane'a ani przez sekundę.
Dzieło zostało wydane przez Ruthless Records i choćby z tego powodu ekipa może być kojarzona z N.W.A. (nie mówię tu o podobieństwie w stylistyce). Tym, co jednak łączy w sposób wręcz oczywisty obie grupy, jest fakt, że za produkcję tego albumu jest współodpowiedzialny Dr. Dre. Przeglądając jednak przeróżne opinie na temat tego albumu natknąłem się na stwierdzenia, jakoby udział Dre w tej płycie polegał jedynie na kosmetycznych poprawkach, nie mających większego znaczenia dla kształtu płyty. Wiąże się z tym również fakt, że wg niektórych opinii to Cold 187um jest tym, który tak naprawdę dał podwaliny g-funkowi.

Co ciekawego znajdziemy na płycie? Hmm, mnie np. najbardziej zaskoczyły dźwięki, które znałem już wcześniej. Główny motyw muzyczny z serialu "Ironside" stworzony przez Quincy'ego Jonesa zsamplowany w "Murder rap" (wiem, nazwy niewiele mówią, ale wystarczy poświęcić kilka sekund, żeby sprawdzić ten motyw na YouTube i wszystko stanie się jasne), "Hyperbolicsyllabicsesquedalymistic" Isaaca Hayesa i Alvertisa Isbell zsamplowane w "Just kickin' lyrics" (znane również z "Born and raised in Compton" DJ-a Quika z jego debiutanckiej płyty) to rzeczy, które jestem w stanie wymienić samodzielnie. Problem pojawia się przy samplu z "Menace to society", ale jestem pewny, że znam użyty tam sampel, zresztą jest on powszechnie znany. Mogę Wam za to powiedzieć, że to trochę dziwne, ale "Freedom of speach" brzmi jak wierne odwzorowanie roboty DJ Premiera z debiutanckiej płyty Gang Starra z utworu "No more Mr. Nice Guy". Tak czy siak - od strony muzycznej można rzec, że odwalono kawał dobrej roboty. Moimi faworytami pod tym względem są "Livin' like hustlers" (o, tu te kołatki czy co to jest też brzmią niezwykle znajomo) i "The last song".
Moglibyśmy popisać o gościnnych występach, ale jedyny gościnny występ ma miejsce w utworze, o którym przed chwilą wspomniałem ("The last song"). W utworze tym pojawiają się panowie z N.W.A. (Dr. Dre, MC Ren i Eazy-E) i sądzę, że pokazali się z dobrej strony, wprowadzając na koniec odrobinę odmienności. Nie oznacza to jednak, że przez pozostałe utwory będziemy się nudzić słuchając raperów. W mojej opinii Cold 187um i KMG przez cały album całkiem nieźle się uzupełniają. Dwie zupełnie odmienne barwy głosu, dwa całkiem różne style rapowania. Zadziorny wysoki głos Cold 187uma i niski, brzmiący spokojnie przy rapie tego pierwszego głos KMG dają bardzo przyzwoity efekt.

Dziesięć utworów ze słonecznego zachodu. Nie powiedziałbym, że we wszystkich kawałkach panuje słoneczny klimat, ale w zdecydowanej większości utwory wpisują się w tematykę właściwą tej stronie Ameryki. Odrobina przyjemnie podanej gangsterki, trochę kobiet, wszystko przeplatane momentami wersami aspirującymi do bycia uznanymi za bragga. Zdecydowanie godne polecenia.

Now A-b-o-v-e L-a-w,
to some people now that spells trouble,
But we're not a group promoting violence
But when it comes to speakin' the real, I won't be silent

Powrót do góry

Post Re: Above The Law - Livin' Like Hustlers (1990)
  Wysłano: środa, 29 Lipca 2009, 19:13
Nie jarałem się za długo. Jak zawsze świetnie wyprodukowana, ale najsłabsza produkcja z ówczesnego katalogu Ruthless. Pamiętam, że jeden z raperów brzmiał trochę jak wczesny KRS-1, pamiętam genialne "Another Execution" i niewiele więcej. Późniejsze płyty uchodzą chyba za klasyki westcoastu więc na pewno warto kiedyś sprawdzić...

Powrót do góry

Banned
  Wysłano: środa, 29 Lipca 2009, 19:39
Hmm, porównanie do KRS-a odrobinę mnie dziwi, nie zauważyłem żadnego podobieństwa (natomiast oczywiste podobieństwo widzę w innym dziele z ówczesnego katalogu Ruthless - na "Straight outta Compton" Ice Cube w "I ain't tha 1"). Chociaż w sumie ostatecznie można to naciągnąć do podobieństwa w przypadku Cold 187uma. Co do późniejszych płyt - o nich też mam zamiar co nieco napisać, także bez obaw, nie umknie nam żaden klasyk. :wink:

Powrót do góry

Wysłano: środa, 29 Lipca 2009, 19:52
Choć teraz jak słucham, to faktycznie podobieństwo niewielkie... Miałem takie skojarzenie pierwotnie co do rapu Cold 187Uma.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 8 Lipca 2012, 07:56
http://www.hiphopdx.com/index/news/id.2 ... asses-away

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ]