Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Sobota, 25 Stycznia 2020, 22:13

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Ice Cube - AmeriKKKa's Most Wanted (1990) 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Ice Cube - AmeriKKKa's Most Wanted (1990)
  Wysłano: Wtorek, 10 Marca 2009, 22:34
Obrazek

Artist: Ice Cube
Release Date: May 1990
Label: Priority
Producers: The Bomb Squad, Sir Jinx & Ice Cube

01. Better Off Dead
02. The Nigga You Love To Hate
03. AmeriKKKa's Most Wanted
04. What They Hittin' Foe?
05. You Can't Fade Me
06. JD's Gafflin'
07. Once Upon A Time In The Projects
08. Turn Off The Radio
09. Endangered Species (Tales From The Darkside) (ft. Chuck D)
10. A Gangsta's Fairytale
11. I'm Only Out For One Thang (ft. Flavor Flav)
12. Get Off My Dick And Tell Yo Bitch To Come Here
13. The Drive-By
14. Rollin' Wit The Lench Mob
15. Who's The Mack?
16. It's A Man's World (ft. Yo-Yo)
17. The Bomb

sorry za taką reckę...
Cytuj:
Ice Cube początkowo był członkiem NWA, jednak prawdopodobnie po sprzeczce z Eazy-E, odszedł z grupy i w 1990 r. wydał swój pierwszy solowy album AmeriKKKa’s Most Wanted. Ta płyta była jedną z najbardziej kontrowersyjnych produkcji lat 90-tych. Stało się tak głównie dlatego, że krążek poruszał problemy trudnego życia mniejszości narodowej USA w tym okresie. Już sama nazwa płyty nawiązuje do pewnego programu telewizyjnego America's Most Wanted w którym szerzyło się stereotypy o Afro-Amerykanach jako kryminalistach, przestępcach, włamywaczach itp. Natomiast trzy duże litery K w nazwie to podtekst do amerykańskiej organizacji rasistowskiej Ku Klux Klan, która według rapera miała duże wpływy w USA.

Jeżeli chodzi o teksy, to tutaj także jest politycznie. Głównymi tematami na płycie są: krytyka bardzo rasistwoskiego nastawienia władzy do Afro-Amerykanów, opisy życia w gettach i co się z tym wiąże wzrostu przestępczości. Oczywiście nie zabrakło też kawałków o przemocy czy narkotykach. Każda piosenka to nie jakaś tam poezja śpiewana. Ice Cube rapuje wszystko w charakterystycznym dla siebie hardkorowym stylu bez żadnego owijania w bawełnę, nie stroniąc przy tym od wulgaryzmów. Warto wspomnieć, że na krązku rapera wspomaga Public Enemy.

Podkłady na płycie to totalny oldschool. Za ich przygotowanie odpowiedzialny był The Bomb Squad i Da Lench Mob. Bity tętnią samplami z klasyków Funku jak np.: James Brown czy Parlament przez co na prawdę trzymają poziom. Jeśli ktoś lubi i czuje oldschoolowe brzmienie to na pewno doceni taki kawałek jak np.: You Can't Fade Me/JD's Gafflin.

AmeriKKKa's Most Wanted to po prostu obowiązkowa pozycja dla każdego kto lubi rap na old schoolowych bitach z tekstami, które naprawdę uświadamiają nam, co tak naprawdę działo się w tym czasie w USA (fachowo krążek można zaliczyć do gatunku Political and Hardcore Rap). Naprawdę zachęcam do kupienia tej płyty bo jest to kawał klasyki hip-hopu!

[pozniej dodam kilka slow od siebie]

Powrót do góry

Post Re: Ice Cube - AmeriKKKa's Most Wanted (1990)
  Wysłano: środa, 11 Marca 2009, 17:36
z tym oldskulowym brzmieniem to głupoty straszne. brzmieniowo to nowa era w rapie pełną mordą
a album świetny, mam oryginał. ogromna kiedyś zajawka na "nigga you love to hate", "you can't fade me czy "once upon a time in a projects". teraz to raczej jak wracam, to do bardziej lubianych przeze mnie albumów: "predatora" i "lethal injection"

soulbowl.pl

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na lastfm

Wysłano: środa, 11 Marca 2009, 19:15
Chciałbym coś napisać ale za bardzo nie wiem co. Jak dla mnie drugi album w dyskografii Lodowej Kostki, zaraz za Death Certificate. Świetne bity, świetna nawijka, mam oryginał :D

http://potworow.bandcamp.com/ <- ściągać, kupować, jarać się

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na lastfm

Wysłano: środa, 11 Marca 2009, 22:54
Nie wierze, ze nie bylo na forum tematu o tym klasyku. Również nie wiem co napisac...

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 12 Marca 2009, 07:44
Plyta swietna ma orginal co prawda bardziej cenie sobie "death certificate" ale pierwsza plyta to pozycja obowiazkowa dla kazdego kto uwaza sie za fana rapu

Powrót do góry

Banned
  Wysłano: środa, 2 Września 2009, 12:05
Ice Cube'a znałem wcześniej tylko z pojedyńczych kawałków i z "Straight outta Compton". Na płycie N.W.A. zrobił jednak na mnie takie wrażenie, że nie mogłem oprzeć się pokusie sprawdzenia jakiegoś jego solowego wydawnictwa. Oczekiwania miałem rozbuchane.

Mogę jednak napisać z czystym sumieniem, że nie zawiodłem się na tym albumie ani trochę. Jest nawet lepiej, niż sądziłem. Największe obawy rodziła u mnie kwestia podkładów. Jak to bowiem, The Bomb Squad produkuje Cube'owi? Utożsamiałem ich przede wszystkim z Public Enemy i nie sądziłem, że takie połączenie będzie czymś udanym. Tymczasem panowie z nowojorskiego kolektywu producenckiego (a właściwie Eric Sadler, bo to on ponoć odwalił większość roboty) wpasowali się znakomicie. Wspomagani przy produkcji przez Ice Cube'a i Sir Jinxa (kuzyn Dr. Dre) odstawili kawał dobrej roboty. Rapowo natomiast na płycie wsparcia udzielili, a jakże, członkowie Public Enemy: Chuck D i Flava Flav. Prawdę mówiąc, występ tego drugiego przemawia do mnie dużo bardziej. Na płycie pojawia się także kobieta o pseudonimie Yo-Yo w kawałku, który traktuje o wojnie płci, takie tam przechwałki raz ze strony Cube'a, raz ze strony Yo-Yo.

Płyta jest kozacka wg mnie przede wszystkim ze względu na to, co Ice Cube ma do powiedzenia. Podczas gdy dziś można nagrać płytę, na którą wrzuci się dwadzieścia utworów i żaden tak naprawdę nie będzie o czymś konkretnym, Ice Cube na swoim debiucie zaserwował nam masę utworów, które opowiadają o czymś i nawet jeśli czasem nie są to poważne tematy, to i tak słucha się tego z zaciekawieniem. Mnie np. poza osławionym już rapowaniem na tematy polityczne i społeczne, rozpierdalają zwłaszcza storytellingi rapera z Kalifornii. Opowieść z "You can't fade me", jak to Ice Cube prawie został wrobiony w ojcostwo i jak chce pozbawić pannę dziecka kopem w brzuch (co zresztą było mu później wypominane); historia z "Once upon a time in the projects", gdzie Cube składa wizytę w mieszkaniu jakiejś panienki, a okazuje się, że to jakaś dilerska melina i wszędzie pojawia się policja. Niby takie proste historyjki, ale słucha się ich naprawdę fajnie. O, albo "A gangsta's fairytale" - mały Russ się wkurwia, że Ice Cube rapuje ciągle o murzynach i o dziwkach, a nie rapuje nigdy o dzieciakach. Pan Jackson postanawia wtedy zmodyfikować kilka znanych bajek dla dzieci (pojawiają się motywy z Ulicy Sezamkowej, kopciuszka, historyjki o trzech świnkach i wiele, wiele innych) i przekształca je na jakieś pojebane gangsterskie baje. Cenię sobie takie kawałki.
Ale wiadomo, jak napisałem wcześniej, siłą tej płyty jest to, że jest ona jakimś tam protestem przeciw temu, jak traktuje się czarnych w Stanach. Wpasowuje się znakomicie w ten trwający chyba jeszcze w 1990 nurt płyt, które poruszały takie właśnie problemy.

Cóż, świetne podkłady oparte na ciekawych samplach, na tych podkładach zaś raper, który wie o czym mówić i wie w jaki sposób przekazać to, co chce przekazać. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja, aby sprawdzić kolejne jego wydawnictwa, zwłaszcza że większość opinii, z którą się spotkałem, twierdzi że debiut Cube'a nie jest wcale jego najwybitniejszym dziełem.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 2 Września 2009, 23:36
najlepszy album 1990 roku

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 3 Września 2009, 14:09
Nabyłem, ale nie uważam żeby to była jakaś mega płyta, w każdym razie równo leci i nie nudzi się za szybko

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 7 Sierpnia 2012, 23:17
Ciekawostka - Cube chciał aby jego debiut wyprodukował Sam Sever (odpowiedzialny m.in. za 3rd Bass) jednak ten nie pojawił się na spotkaniu. Wychodząc, spotkał na schodach Chuck-a D który zaproponował mu tego samego wieczoru dogranie się do "Burn Hollywood Burn" i tam poznał Bomb Squad - a dalej to już historia :)
Takie ciekawostki Cube opowiada w wywiadzie w HOT97 Warto obejrzeć.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 8 Sierpnia 2012, 02:19
dobra historia :D kocham takie nieprzewidziane sytuacje.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 8 Sierpnia 2012, 09:23
Świetny wywiad :bowdown: Mam jednak wrażenie że Rosenberg i ten drugi jednak nie do końca byli przygotowani (z której płyty jest Wicked? :shock: )

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Września 2012, 09:08
Zajarałem się tą płytą w wieku 16 lat. Do dzisiaj bardzo ją lubię. Zdecydowanie jedna z lepszych jego płyt.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Piątek, 15 Maja 2015, 22:39
jutro 25 lat od premiery

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs WWW

Wysłano: Sobota, 16 Maja 2015, 08:39
I z tej okazji mały wywiad XXLa z Ice Cubem:

To celebrate the 25th anniversary of AmeriKKKa’s Most Wanted, XXL spoke to Ice Cube about the making of the album, rappers’ responsibilities to speak out on social and political issues and how, one way or the other, the world always comes back around.

http://www.xxlmag.com/news/2015/05/ice- ... st-wanted/

A co do płyty, to ja po prostu uwielbiam starego Ice Cube'a, jego pierwsze cztery solowe płyty to wg mnie absolutna klasyka, którą trzeba znać. Dodać do tego Straight Outta Compton i wychodzi na to, że Cube ma pięć klasyków pod rząd. Klasa sama w sobie.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ]