Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest środa, 21 Marca 2018, 03:53


Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
[film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 Sierpnia 2004
Posty: 24655
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Poniedziałek, 18 Sierpnia 2008, 15:08
http://www.filmweb.pl/f483760/Tajemnica ... latte,2009

Paweł Małaszyński :Rygielski
Robert Więckiewicz :Deik
Przemysław Sadowski :Buder
Andrzej Grabowski :Petzelt
Jan Peszek :Sobociński
Bogusław Linda :Major Henryk Sucharski

jaka obsada :shock:
zapowiada sie hit

_________________
Kontakt:Facebook|Twitter|Instagram


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Dołączył(a): 23 Grudnia 2005
Posty: 4971
Lokalizacja: Bledzew
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Poniedziałek, 18 Sierpnia 2008, 18:37
to tez sie ciekawie zapowiada. obsada mocna, za to rezyser niewiele wczesniej z tej strony kamery popracowal.


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 Stycznia 2007
Posty: 9210
Lokalizacja: sracja
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Wtorek, 19 Sierpnia 2008, 08:04
tylko żeby nie spierdolili

_________________
czerwonych do wora, a wór do jeziora


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 Marca 2005
Posty: 6809
Lokalizacja: Paryż Północy
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Wtorek, 19 Sierpnia 2008, 15:44
Film zapowiada się bardzo dobrze - jaka obsada :shock:


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 Lipca 2007
Posty: 473
Lokalizacja: WWA
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Sobota, 23 Sierpnia 2008, 11:38
Lygrys na statyste!

_________________
"Ain't nothin' like hip hop music
That's why we choose it and the world just can't refuse it
This shit is underground like a gopher
Show a little love 'fore it's over"


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 Sierpnia 2004
Posty: 24655
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Czwartek, 28 Sierpnia 2008, 18:09
Cytuj:
Nowy polski film: Westerplatte bronili "tchórze i pijacy"

Westerplatte to bodaj główny symbol polskiego bohaterstwa. Od kilku lat szerszej publiczności zaczyna być wiadome, że z jego obroną sprawy miały się nie do końca tak, jak chce oficjalna wersja. Teraz będzie o tym film.
Wrzesień roku 1939 ma swą ugruntowaną, nieomal sakralną legendę. Jednak od pewnego czasu coraz liczniejsze grono badaczy - na przykład Mariusz Borowiak - legendę tę odbrązawia. Gwoli prawdy. Jednak wielu tradycjonalistów widzi w tym tylko szarganie świętości.

Przykładów jest wiele - i osobom zainteresowanym są one znane od dawna. Załamanie nerwowe majora Sucharskiego. Bohaterski dowódca Westerplatte, który niczym nie dowodził. Krwawo stłumiony przez kmdra Steyera "bunt Kaszubów" podczas obrony Rejonu Umocnionego Hel. Zdrada i tchórzostwo dowódcy "Orła", kmdra Kłoczowskiego. Prawdziwe powody samobójstwa obrońcy Kępy Oksywskiej, płka Dąbka.

Westerplatte jest symbolem szczególnym, jeśli wziąć pod uwagę wieloletnie zakłamywanie roli kpt. Dąbrowskiego, jego rzeczywistego dowódcy, oraz ilość fałszu, jaka nagromadziła się przez lata. Z fałszem tym od lat walczy zawzięcie wortal westerplatte.com.pl. Zaś obecnie powstaje film fabularny, który ma pokazać prawdę. I już budzi skrajne emocje.

Premiera ma się odbyć w przyszłym roku - w którym przypada 70. rocznica wybuchu wojny. Na Westerplatte zapowiadane są wielkie obchody. Ma powstać, o ile się zdąży, Muzeum Pola Bitwy - wreszcie obiekt z prawdziwego zdarzenia, w miejsce dość żałosnej, obecnej makiety.

Jednak film bardzo odbiega od poprzedniego, zrealizowanego przez Stanisława Różewicza w roku 1967 - tego "oficjalnego". Nowy film pokaże polskich żołnierzy zanieczyszczających się ze strachu. Topiących rozpacz w wódce. I strzelających do towarzyszy broni, którzy już walczyć nie chcą. Choć tchórzami i pijakami może ich za to nazwać tylko ktoś nie bardzo orientujący się w temacie.

W "Tajemnicy Westerplatte" majora Sucharskiego zagra Bogusław Linda. Stąd u niektórych pomysł, że cała sprawa będzie na poziomie "Psów". A zatem, powiedzmy sobie złośliwie, poziomie wysokim. Krytykowne powszechnie "Psy" okazały się po latach jednym z najlepszych filmów o naszej bolesnej transformacji. I są już swoistą klasyką.

Póki co dominują histeryczne głosy obrońców "świętości" - jak dr Andrzej Drzycimski, historyk i były rzecznik prasowy Wałęsy, który o Westerplatte napisał dwie "martyrologiczne" książki.

Będę krzyczał w tej sprawie aż do upadłego. W tym scenariuszu zobaczyłem na Westerplatte tchórzy i pijaków. A major Sucharski jawi się jako psychopata. Dąbrowski też nie jest pokazany w lukrowym świetle. To człowiek, który bawi się bronią, przykładając ją do głowy żołnierzom. Pijany Sucharski, chlejący oficerowie - krew człowiekowi stygnie w żyłach. A westerplatczyk Grabowski chyba się w grobie przewraca, bo w filmie dostaje rozkaz zabicia swoich żołnierzy, którzy mają być dezerterami! Ale gdzie ci polscy żołnierze mieliby dezerterować? Na miłość boską, gdyby tylko któryś wychylił głowę z okopów albo z wartowni, od razu dostałby kulkę!

Owszem - krew człowiekowi stygnie w żyłach, ale na myśl, że ktoś taki jak pan Drzycimski pisze o Westerplatte książki. Nie wiedząc nawet, jak z półwyspu można było uciec. Takich mamy niestety historyków.

Zaś wszystko, czym pan doktor tak się oburza, znajduje poparcie w relacjach uczestników zdarzeń. Autorzy scenariusza filmu nie zmyślają, tylko po raz pierwszy w dziejach oddają głos westerplatczykom. By pokazać, jak było naprawdę. Dlaczego doktorowi Drzycimskiemu nie mieści się to w głowie?

Westerplatte jest polską świętością. Oni tę świętość zszargają.

Tuś mi, bratku, jak zawołałby pan Zagłoba. Historia ma być służbą opieki nad świętymi truchłami - nie poszukiwaniem prawdy o prawdziwych ludziach. Kultywujmy mity. Ignorujmy fakty. Pokazywać, że obrona Westerplatte była chaotyczną jatką w oparach alkoholu - nie wolno.

Ale tak było. Bo taka jest wojna. Nieopisany chaos i paraliżujący, wgniatający w ziemię strach - to dwa uczucia, jakie wspominają wszyscy ludzie, którym zdarzyło się trafić pod kule.

Inny miłośnik mitów, "historyk amator" Julian Skelnik, oburza się że w scenariuszu majora Sucharskiego "prawie nie ma". Jest to, jego zdaniem, przykład "polskiego piekiełka". Ale majora prawie nie było również podczas obrony Westerplatte. Siedział pod strażą w podziemiach koszar - by znów nie wywiesił białej flagi. I trząsł się ze strachu.

Scenariusz napisał i film wyreżyseruje aktor Paweł Chochlew. Inaczej niż Mariusz Wójtowicz-Podhorski, scenarzysta słynnego komiksu "Westerplatte - załoga śmierci", chce pokazać Sucharskiego pozytywnie - choć oczywiście nie jako bohatera wojennego.

My bronimy postawy Sucharskiego. Przecież on wiedział, że dalsza obrona Westerplatte nie miała sensu. Nie chciał bezsensownego rozlewu krwi. Dbał o swoich żołnierzy. Miał prawo do załamania nerwowego. A Dąbrowski nieogolony i pijany? A jak miał się golić pod ostrzałem? Co do pijaństwa, to niech pani sobie obejrzy film Stanisława Różewicza o Westerplatte. Tam też są sceny, w których pojawia się alkohol.

Podobnie uważa Robert Żołędziowski, odtwórca roli kpt. Dąbrowskiego i współprpducent.

My jesteśmy tylko filmowcami, a nie historykami. Nie prowadzimy badań, ale przejrzeliśmy różne źródła na ten temat. Dla nas najważniejszy jest jednak film. Chcemy pokazać prawdę, bez opowiadania się po którejś ze stron.

Film jak na warunki polskie będzie miał przyzwoity budżet - 14 mln złotych. Może wystarczy na sceny batalistyczne przynajmniej na tym poziomie, do jakiego przyzwyczaiła nas kinematografia PRL.

Scenariusz Chochlewa został bardzo wysoko oceniony przez uznanych twórców, m.in. Izabelę Cywińską. Czy film będzie dobry? Nie wiadomo. Ale że powstanie, mimo protestów obrońców "jedynie słusznej" wizji historii, to bardzo dobrze. Polska historia ma wiele "białych plam". To znaczy wydarzeń, prawda o których jest fałszowana dla ochrony delikatnych, dziecięcych serduszek ludzi pokroju doktora Drzycimskiego.

Może film Chochlewa rozpocznie modę na dorosłe podejście Polaków do własnej historii.


http://www.pardon.pl/artykul/6021/nowy_ ... e_i_pijacy

Cytuj:
Prawdy o Westerplatte nie będzie? Premier zabronił

Rząd spowoduje cofnięcie dotacji z PISF - podpierając się górnolotnie "legendą Westerplatte". Czy film o jego obronie powinien być drewnianym, patetycznym i koturnowym widowiskiem w rodzaju "Katynia"?
Nasz wczorajszy tekst, w którym przedstawiliśmy zarys scenariusza filmu "Tajemnica Westerplatte" oraz poparliśmy ideę, by o kampanii wrześniowej zacząć wreszcie mówić bez zafałszowań, mitologii oraz szermowania "narodową świętością", wywołał znaczne kontrowersje.

Emocjonalnie reagującym Czytelnikom umknęło, że mianem "tchórze i pijacy" określa westerplatczyków nie Pardon, ale obrońca "świętości", dr Andrzej Drzycimski. Zaś zasadnicze tezy scenariusza znajdują potwierdzenie w relacjach świadków. A pozostałe - jak pornograficzne pocztówki czy sikanie na portret Rydza-Śmigłego - są po prostu brutalnymi realiami tamtego czasu.

Jednak w obronę tak zwanej "uświęconej" wersji Westerplatte włączył się nawet rząd. Kancelaria Premiera nie obejmie filmu patronatem - do czago ma pełne prawo - a także będzie zabiegać o cofnięcie 3,5 mln złotych państwowej dotacji z Instytutu Sztuki Filmowej. Co już jest dziwniejsze. Sławomir Nowak, szef gabinetu premiera:

Odnosimy się do tego filmu niezwykle krytycznie. Scenariusz nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. To fikcja literacka, która w dodatku uderza w godność i honor polskich żołnierzy. Budujemy Muzeum Pola Bitwy Westerplatte, aby przypomnieć niezwykłe znaczenie polskich Termopil. Dlatego w żadnym razie nie podpiszemy się pod czymś, co sugeruje, że obrońcy Westerplatte nadużywali alkoholu i zachowywali się, delikatnie mówiąc, więcej niż nieodpowiedzialnie i niekulturalnie.

Nawiasem mówiąc, "polskimi Termopilami" przyjęło się nazywać z Września wyłącznie obronę Wizny. Zaskakujące jest, jak kiepsko "obrońcy świętości" znają historię Polski, której tak bronią. Ale w wypowiedzi ministra Nowaka ważniejsze jest co innego.

Mamy tu bowiem ideologizowanie historii w pełnej krasie. Na "polskich Termopilach" żołnierze powinni zachowywać się "kulturalnie i odpowiedzialnie" - mówić "dziękuję" i "przepraszam", a w beznadziejnej sytuacji, pod bombami, bez lekarstw i szansy na odsiecz, broniąc się przez tydzień zamiast oczekiwanych kilkunastu godzin, mieli "odpowiedzialnie" być świadomi swej dziejowej roli oraz tego, że staną się świętością. I w związku z tym powstrzymać się od czynności fizjologicznych. Mariusz Wójtowicz-Podhorski:

Scenariusz to ordynarny i wyjątkowo brutalny atak na legendę Westerplatte. Film ma zniszczyć i zhańbić walczących tam żołnierzy. "Tajemnica Westerplatte" ma jednoznacznie antypolski charakter. Pijany obrońca sikający na portret marszałka Rydza-Śmigłego, żołnierze kradnący żywność z magazynów i biegający nago pod ostrzałem Niemców. Podpity kapitan Franciszek Dąbrowski wymachujący pistoletem i pociągający z ukrytej w kieszeni płaszcza butelki wódki. Polscy żołnierze w obleśny sposób liżący pornograficzne karty. Tak wyglądają fragmenty scenariusza. Wydaje mi się, że niestosowne byłoby to nawet komentować.

Zabawne jest to, że kilka lat temu dosadny scenariusz Wójtowicza do komiksu "Westerplatte - załoga śmierci" określano tymi samymi słowy. Ale teraz Wójtowicz to "ekspert". Zapomniał, że niedawno sam budził wielkie kontrowersje. No i film ma wybielać majora Sucharskiego, przeciwko któremu Wójtowicz od lat prowadzi prywatną krucjatę. Jak widzimy, o "prawdę historyczną", którą tak tu wszysycy wymachują, chodzi w najmniejszym stopniu.

Formułowanie wobec filmu fabularnego zarzutu, że jego scenariusz to fikcja, jest niepoważne. Fikcją był również bardzo dobry film Różewicza - w którym historycznie mało co się zgadzało, ale dzięki wielkiemu talentowi reżysera przekazywał uniwersalną prawdę o wojnie i heroizmie westerplatczyków. Zwykłych ludzi, którzy z dnia na dzień znaleźli się w strasznej, beznadziejnej sytuacji. Z którą próbowali sobie poradzić - i nie zawiedli.

Nowy film o Westerplatte mógłby pokazać prawdę pod innym kątem. Różewicz bynajmniej nie wyczerpał możliwości tematu. Pytanie tylko, czy twórcom wystarczy talentu. I czy film w ogóle powstanie.

Potępianie dzieła sztuki przed jego powstaniem to taki polski endemit. Nikt jeszcze filmu nie widział - scenariusz jest w końcu tylko partyturą - ale już wiadomo, że film będzie obraźliwy. I "antypolski" - słówko mające odpowiedniki wyłącznie w USA za senatora McCarthy'ego, oraz... w ZSRR.

Polski Instytut Sztuki Filmowej, instytucja państwowa, już się wystraszył. W ciągu kilku godzin jego rzeczniczka, Anna Godzisz, od film na miarę "Kanału" Wajdy przeszła do "film nie powstanie". "Gazeta Wyborcza" również wie już, skąd wieje wiatr - opinie twórców filmu, jeszcze wczoraj prezentowane bezstronnie, dziś komentowane są sarkastycznie.

Film, zapewne, powstanie - również bez pomocy państwa. Będzie skromniejszy. Nie wiemy, czy będzie dobry. Może okaże się bzdurą niewartą wzmianki, jak większość polskiej produkcji filmowej ostatnich lat. Państwo, jako producent, ma pełne prawo decydować, jakie filmy wspomoże finansowo. Jednak państwowe wspieranie wyłącznie koturnowej, zideologizowanej wersji dziejów poza Polską ma miejsce bodaj tylko w Federacji Rosyjskiej.

Warto też pamiętać, że "oficjalną" wersję historii Westerplatte stworzono w PRL. "Ustalili" ją dyspozycyjni historycy, a następnie pewna pani, która z ramienia SB westerplatczykami się "opiekowała" - tak zwana "matka westerplatczyków" - powiedziała im, jak było "naprawdę". I co mają mówić w odwiedzanych szkołach.

Również w PRL władza decydowała, jakie ujęcie historii jest słuszne, a jakie niesłuszne. Oraz, który film powstanie, a który nie. Premier Tusk nie lubi kontrowersji. Ale złośliwi mogą użyć nawet określenia "cenzura prewencyjna". I będzie to tylko trochę na wyrost.

Nie chodzi tu bynajmniej o rzekomą "antypolskość" czy "szarganie świętości". W istocie spór toczy się o wizję dziejów. Czy przedstawiamy historię prawdziwych ludzi, bohaterskich pomimo swych słabości, czy "złotą legendę" o drewnianych herosach, którzy "prosto do nieba czwórkami szli" - najlepiej ze śpiewem "Boże coś Polskę" na ustach.


http://www.pardon.pl/artykul/6029/prawd ... r_zabronil

_________________
Kontakt:Facebook|Twitter|Instagram


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Dołączył(a): 23 Grudnia 2005
Posty: 4971
Lokalizacja: Bledzew
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Czwartek, 28 Sierpnia 2008, 21:50
ale czy naprawde trzeba pokazywac westerplatczykow szczajacych na portret wodza? to jest wlasnie polskie piekielko pokazywanie takich scen. pokazmy wazny symbol dla calego narodu pokazujac wszystkie wynaturzenia jakie tam mialy miejsce. na pewno bedzie glosno i wszyscy beda nas znali.

ktos tam w tym artykule pisał ze tylko w rosji kreci sie jeszcze filmy pod dyktando propagandy. ale amerykanie tez nie opluwaja swoich zolnierzy mimo ze bylyby okazje, jezeli juz pokazuja ze byli tylko ludzmi...
zreszta niedlugo w kinach sie pojawi film o stauffenbergu, pokazujacego go jako szlachetnego przedstwiciela niemieckiej opozycji i walczacego o wolnosc i przeciwnego nazizmowi. ladnie pomijaja ze to niemiecki bohater wojenny. bral udzial w kampanii wrzesniowej i w pamietnikach polakow opisywal jako scierwo niegodne wlansnego panstwa, a glowna motywacja zabicia hitlera bylo to ze przegrywal wojne. Był Prusakiem wierzacym w "świete niemcy" (co tez krzyknal w chwili smierci). ale w filmie ladnie sie to pominie.


btw. nie mam nic przeciwko temu filmowi, ale jezeli ktos chce to krecic to niech znajdzie kase inna niz panstwowa.


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 Lipca 2007
Posty: 473
Lokalizacja: WWA
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Czwartek, 28 Sierpnia 2008, 22:16
co komu da to, że pokaże te wszystkie 'fakty'?
w świecie, w którym już brak jest autorytetów i poztywnych symboli sami chcemy zniszczyć 'symbol bohaterstwa' bo 'przecież kurwa oni nie byli tacy różowi'.
nie że chce zacierać i idealizować historię, ale czuję, że ten film zmieni spojrzenie Polaków na Westerplatte.
Ja bym dał temu tematowi spokój. Nie ważne jak oni to zrobili, ważne, że zrobili. Nie niszczmy kurwa wyobrażenia o Westerplatte.

sory za 'kurwy' ale troszkę sie uniosłem.

_________________
"Ain't nothin' like hip hop music
That's why we choose it and the world just can't refuse it
This shit is underground like a gopher
Show a little love 'fore it's over"


Powrót do góry
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 Grudnia 2005
Posty: 4971
Lokalizacja: Bledzew
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Czwartek, 28 Sierpnia 2008, 23:02
ci ludzie bronili sie tam 7 dni. pewnie ze nie ma po co budowac im jakiegos pomnika. nie ma co zaklamywac historii ze to sucharski dowodzil, bo to prawda on chcial sie poddac, po czasie jaki wyznaczyl im naczelny wodz. niech pokaza dabrowskiego, ktory go arsztowal. niech nawet pokaze jak grozi obroncom bronia za odmowe walki, ale w 2 godzinnym filmie pokazywanie najwiekszych syfow z 7 dniowej obrony jest poprostu szczaniem po bohaterach.

zreszta historia z sucharskim nie byla zaklamywana dlatego zeby pokazywac ze nikt sie nie zawahał i kazdy byl gotowy walczyc za ojczyzne. powód był polityczny. komunistom wygodniej bylo pokazywac sucharskiego jako dowodce bo byl chlopskiego pochodzenia. dąbrowski byl szlachcicem. nie wygodnie byloby pokazac prawde w tamtych czasach...


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 Sierpnia 2004
Posty: 24655
Lokalizacja: Gdańsk - Wrzeszcz
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: środa, 4 Stycznia 2012, 14:17
Wysłano: 30 Sie 2008 23:32

Cytuj:
Awantura o film z Lindą i Małaszyńskim
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz poinformowała, że Instytut zwrócił się do historyków o dodatkową opinię na temat scenariusza do filmu "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa. W obrazie o bohaterskich obrońcach Westerplatte, który jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wzbudza kontrowersje, zagrają m.in. Bogusław Linda i Paweł Małaszyński.

Odorowicz przypomniała, że scenariusz ten został "niezwykle wysoko oceniony" przez ekspertów współpracujących z PISF, a będących przedstawicielami środowiska filmowego.


Jeśli historycy uznają, że relacja historyczna przedstawiona w filmie jest nieprawdziwa, a wszystkie wątpliwości nie zostaną wyeliminowane i nie nastąpi w tej sprawie porozumienie między PISF a autorami scenariusza, wówczas Instytut nie zawrze z producentami umowy o dofinansowanie - oświadczyła dyrektor PISF.

Według Agnieszki Odorowicz, scenariusz filmu "Tajemnica Westerplatte" nie ma ani antypolskiego charakteru, ani też nie szkaluje dobrego imienia bohaterów Westerplatte.

Został niezwykle wysoko oceniony przez ekspertów, którzy przyznali mu 79,8 punktów, gdy minimum kwalifikujące to 60 punktów - powiedziała szefowa PISF. Poinformowała, że w gronie tych ekspertów byli przedstawiciele środowiska filmowego, m.in. reżyser Izabela Cywińska.

W "Tajemnicy Westerplatte" zagrać mają m.in. Bogusław Linda, Robert Żołędziewski, Paweł Małaszyński i Jan Wieczorkowski. Autorem muzyki będzie Jan A.P. Kaczmarek, scenografię przygotuje Allan Starski, opiekę artystyczną nad filmem powierzono Januszowi Morgensternowi. Dla Pawła Chochlewa - reżysera i autora scenariusza - film ten będzie fabularnym debiutem reżyserskim. Początek zdjęć zaplanowano na drugą połowę września.
(mg)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=16858

Wysłano: 16 Paź 2009 00:28

Cytuj:
[video] Fakty: Nie z tej ziemi
http://www.tvn24.pl/28377,1622317,0,1,n ... omosc.html
Westerplatte jest pod Wilnem, major Sucharski ma twarz i głos Bogusława Lindy - na Litwie kręci się jeden z bardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat. "Tajemnice Westerplatte" miały być kręcone na poligonie w Zielonce, ale nie zgodziło się Ministerstwo Obrony Narodowej. To nie był jedyny problem. Był też problem z dotacją państwową. Ale film powstanie - premiera za rok.


Edit:

Premiera filmu 31 sierpnia 2012

_________________
Kontakt:Facebook|Twitter|Instagram


Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Dołączył(a): 28 Maja 2009
Posty: 1833
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Wtorek, 8 Stycznia 2013, 13:40
Cytuj:
ITI Cinema zaprezentowało zwiastun "Tajemnicy Westerplatte". Wojenny dramat w reżyserii Pawła Chochlewa, którego scenariusz wywołał jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć szereg kontrowersji, jest jedną z najbardziej oczekiwanych premier roku.

W opowiadającym o jednym z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku, heroicznej obronie polskiej placówki wojskowej na Helu filmie główną rolę gra Michał Żebrowski, a partnerują mu m.in. Robert Żołędziewski, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Jan Englert i Borys Szyc. Autorem scenografii jest Allan Starski, zaś muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek.


Zwiastun:
http://youtu.be/XzpDCpMii9U

Premiera: 15.02.2013


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 Grudnia 2007
Posty: 2437
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Wtorek, 8 Stycznia 2013, 13:47
Właśnie mialem wklejac, dla mnie dobry trailer, akcja wygląda ładnie, beef sucharski/dąbrowski to była prawda i nie ma w sumie w tym nic antypolskiego, zobaczymy dalej, jak nie przegną pały z tym szczaniem na obraz śmigłego itd. to może być dobry film w zalewie relatywistycznego gówna


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 Czerwca 2008
Posty: 859
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Wtorek, 8 Stycznia 2013, 23:02
Ten 14 milionowy budżet chyba na obsadę poszedł, bo zwiastun wygląda jak Teatr TV. :lol: Przypomniał mi się Braciak i różnice pomiędzy polskim, a amerykańskim filmem.


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 Września 2004
Posty: 15033
Lokalizacja: Xenia, Ohio
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: środa, 9 Stycznia 2013, 00:03
No właśnie kurwa, przecież to w najlepszym wypadku wygląda trochę lepiej od jakiejś Tajemnicy twierdzy szyfrów. I nie chodzi też do końca o to, co mówił Braciak, bo według niego dobry film wojenny to ten z masą samolotów, czołgów i wybuchów, a przecież można zrobić wspaniały film o wojnie bez armii i rakiet, czego najlepszym przykładem wybitne Idź i patrz. No ale widać Polacy mają inny pomysł na kino wojenne - goście ubrani w mundury siedzą/stoją w pokoju i rozmawiają. I tak pewnie upłynie z 2/3 filmu, a samej wojny będzie tyle, co w tym trailerze.

_________________
Obrazek


Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 Grudnia 2007
Posty: 2437
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: środa, 9 Stycznia 2013, 00:14
Mi tam się podoba ta akcja co jest pokazana :dunno: może dlatego, że z reguły nie oglądam zbyt wielu filmów akcji, w polskich warunkach chodzi o to, żeby nie było kompromitacji, a nie żeby to wyglądało jak omaha w ryanie. Snajper ziomie daj w ogóle jakieś dobre filmy wojenne, bo z ambitnych produkcji to chyba tylko "Stalingrad" niemiecki znam, to "Idź i patrz" też sobię sprawdzę.


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 Września 2004
Posty: 15033
Lokalizacja: Xenia, Ohio
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: środa, 9 Stycznia 2013, 00:33
Nie chcę udawać jakiegoś eksperta w dziedzinie filmów wojennych, bo przyznam, że nie widziałem nawet takiego klasyka jak np. Działa Nawarony (znaczy pewnie będąc dzieciakiem widziałem, między jedną Parszywą dwunastką a drugą, ale nic z niego nie pamiętam), niemniej coś tam polecić mogę. Jeżeli chodzi ci tylko o IIWŚ to na pewno polskie filmy: Kanał, Eroica, Krzyż walecznych, Trzecia część nocy (to dosyć oryginalne, bo Żuławski), Jak być kochaną (świetny film Hasa o kobiecie, która ukrywała zabójcę niemieckiego żołnierza). Poza tym Armia cieni (Melville o francuskim ruchu oporu na podstawie własnych przeżyć), Cienka czerwona linia (wiadomo; Terrence Malick, więc głównie drzewa), Diamenty nocy (jeden z ważniejszych filmów czechosłowackiej nowej fali, dosyć trudny), Pociągi pod specjalnym nadzorem (znowu Czechosłowacja, takiej prawdziwej wojny to tutaj niemalże nie ma, ale film bardzo dobry), Europa (von Trier, akcja dzieje się tuż po wojnie). To właściwie nie są typowe filmy wojenne, nie ma w nich scen batalistycznych :/

_________________
Obrazek


Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 Grudnia 2007
Posty: 2437
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: środa, 9 Stycznia 2013, 00:39
Kanał klasyk, Cienka czerwona też dobry, ale gorszy od książki (jak wszystko), a Eroicę obejrzałem akurat przedwczoraj, resztę też sprawdzę, dzięki


Powrót do góry
Zobacz profil

Dołączył(a): 08 Stycznia 2008
Posty: 5894
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Czwartek, 14 Lutego 2013, 11:43
Po premierze Raczek porównał film do "Kac Wawa". Ktoś się wybiera?

_________________
Niestandardowe serce Zosi - pomagamy córce jednego z użytkowników:
https://www.facebook.com/events/1506627962985266/


Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 28 Maja 2009
Posty: 1833
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Piątek, 15 Lutego 2013, 13:47
Pono i Kazan nagrali utwór promujący ten film - "Reakcja":
http://www.youtube.com/watch?v=Ely8EroLbb4


Powrót do góry
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 Grudnia 2007
Posty: 2437
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [film] Tajemnica Westerplatte (2009)|Linda,Małaszyński
  Wysłano: Piątek, 15 Lutego 2013, 17:16
omijajcie jak najdalej, tragedia. film wyglada jak teatr telewizji polskiej, efekty specjalne są komiczne, zwykłe sceny walki też. gra aktorska jest zjebana fest, napakowali tam celebrytów bez żadnych umiejętności i charyzmy, role drugoplanowe i epizodyczne to z łapanki chyba kombinowali albo z rodziny. Z polskich aktorów Dorociński będzie miał jeszcze długo monopol. Dialogi beznadziejne, bleblebleb nic wartościowego. Dodać do tego chęć wywołania jakichś kontrowersji typu oooo naejbani zolnierze pobiegli se do morza sie kapac na golasa i ich niemcy ostrzelali a oni uciekli HEHEHE. Wyszedłem w pierwszej połowie, po tym jak Sucharski nagle wpadł w atak padaczki, wyjebała mu piana z mordy i przewrócił się na glebę. Sorry za spoilery, ale i tak tego nie obejrzycie, mam nadzieję. Wszystko jest tak nieudolne i chujowe, że nie ma sensu w ogóle o tym pisać. Oglądając, miałem wrażenie, że ktoś ulepił ten film z gówna. To jest serio Kac Wawa '39. Bitwa 1920 to przy tym majstersztyk. Jak chcecie obejrzeć film o Westerplatte, to polecam drugi raz sieknąć wersję Różewicza.


Powrót do góry
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna stronaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB
Forum style by Vjacheslav Trushkin and modified by zin.