Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Wtorek, 17 Października 2017, 03:10

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
[serial] Tulipan 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [serial] Tulipan
  Wysłano: środa, 7 Maja 2008, 14:28
Obrazek
http://www.filmweb.pl/f11244/Tulipan,(1986)

Cytuj:
OPIS
Wiosną 1987 roku, kiedy "Tulipan" po raz pierwszy pojawił się na ekranach polskich telewizorów, wybuchł skandal. Na serial posypały się gromy. Protestowały kobiety, duża część prasy, księża. Mówiono, że "Tulipan" propaguje nihilizm, demoralizuje, a postacie takie jak tytułowa powinny raczej zainteresować prokuraturę, a nie twórców filmów. Głównym bohaterem serialu jest Jurek - młody rybak, który zniechęcony swą pracą i zarobkami postanowił spróbować innego życia. Ruszył w Polskę ufny w siłę swego uroku osobistego i przestępczych zdolności. Jego pierwszym krokom w roli uwodziciela - oszusta i złodzieja patronowały prostytutki. One też nadały mu dźwięczny przydomek - Tulipan. Wkrótce niegdysiejszy rybak doszedł w nowym "fachu" do prawdziwego mistrzostwa. Historia Tulipana luźno nawiązuje do prawdziwych dziejów Jerzego Kalibabki - słynnego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych przestępcy, uwodzącego łatwowierne kobiety, by wyłudzić od nich pieniądze i kosztowności. Scenariusz serialu powstał na kanwie głośnych reportaży Leszka Konarskiego drukowanych w "Przeglądzie Tygodniowym", opisujących m.in. niekonwencjonalne metody, którymi posługiwał się Kalibabka. W rezultacie autorzy "Tulipana" stworzyli rzadko spotykaną w dziejach naszego filmu postać niemal jednoznacznie negatywną, typ "faceta patologicznie poszukującego potwierdzenia własnego ja poprzez zdobywanie naiwnych panienek i forsy. Faceta bezwzględnego i prymitywnego, dającego sobie radę w każdej sytuacji, a jednocześnie ujmującego czarusia". Pomijając zarzuty natury etycznej, recenzenci krytykowali serial Janusza Dymka głównie za monotonię. Bardziej podobał się natomiast Jan Monczka, kreujący tytułowego bohatera. Ten Polak z Zaolzia potrafił dobrze wykorzystać nie tylko osobisty wdzięk, udało mu się także przekonująco pokazać tęsknotę Tulipana za normalnym życiem u boku żony i dzieci. Uruchomiwszy machinę wielokrotnego oszustwa, nie potrafił się już z niej wyzwolić. Zgubiła go rutyna. Dopóki miał do czynienia tylko z kobietami - wygrywał. Kiedy do akcji zdecydowanie wkroczył brat jednej z ofiar - ograne do znudzenia "chwyty" zawiodły. (opis za www.filmpolski.pl )

szkoda ze tego juz nie powtarzają :cry:

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Post Re: [serial] Tulipan
  Wysłano: środa, 7 Maja 2008, 18:08
hehe Dżej Dżej Kalibaka jest z mojego miasta. Miałem w podstawowej religie z katechetką która w była w czasach zawodówki jego panną - miała nieślubnego dzieciaka, tyle że nie wiem dokładnie czy to jego, ale po roczniku by pasowało. Nie wiem co się teraz z nim dzieje ostatnio nic o nim nie słyszałem, pare lat temu kupił parking koło Kościoła i zrobił strzeżony na sezon... Podobno pare lat po amnestii ożenił się z jakąś młodą panną z miasta. Z wyglądu nie przypomina Tulipana za nic, zawsze się zastanawiałem co one w nim widzą. Ale najlepsze jest w tym wszystkim to, że ziom ma więcej nieślubnych dzieci niż sam Easy E. :)

Serial był fajny. PRL z Johnnym Walerem i raszplami z Reichu, no i ta scena z gwoździem pod koniec :)

Powrót do góry

Wysłano: środa, 7 Maja 2008, 19:07
semperfi napisał(a):
Ale najlepsze jest w tym wszystkim to, że ziom ma więcej nieślubnych dzieci niż sam Easy E. :)

Cytuj:
ciekawostki:
Prawdziwy Jerzy Kalibabka ma 28 dzieci, choć przypuszcza się, że liczba ta jest zaniżona :)

Powrót do góry

Wysłano: środa, 7 Maja 2008, 20:02
Nie licząc skrobanek of course :D

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 6 Czerwca 2008, 09:58
Haha oglądałem to. Do tej pory jaram się kawałkiem "Sweet, sweet tulipan" :lol: http://pl.youtube.com/watch?v=6_-GLAglhvo

Pamiętam, że za małolata ten serial mi się podobał bo miał rysunkowy początek a że kiedyś kreskówki były tylko o 19 to cieszyło się z tego co jest :lol: jakoś niedawno obejrzałem ponownie i też mi się podobało :D

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg WWW

Wysłano: Piątek, 20 Czerwca 2008, 19:22
Jan Monczka - Słodka Dręczycielka (Tulipan)
http://pl.youtube.com/watch?v=MZyA5ohtYp0

Franek Kimono - Na progu raju (Tulipan)
http://pl.youtube.com/watch?v=Bkb4D-4Re3M

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 24 Września 2009, 18:38
jakiś czas temu powtarzali to w jakiejś telewizji i się zaciekawiłem i tak oglądam od początku teraz, już po trzech odcinkach jestem. w sumie można obejrzeć z ciekawości, nie wiem jak teraz w tv ale na necie do wyrwania jest. ciekawi mnie jak kiedyś ten serial odbierano. dookoła jednakowa rzeczywistość kreowana przez media a tu nagle serial o jakimś skurwysyńskim hustlerze.

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Czwartek, 24 Września 2009, 19:13
Musze sobie kiedys obczaić ten serial bo nigdy nie ogladałem, a to co słyszałem o Kalibabce(zajebiste nazwisko swoją drogą) to nie wiem czy urban legend czy potwierdzone info, jak to drugie to koleś był przechujem :lol:
Był kiedyś w rozmowach w toku i sie własnie chwalił, ze 28 dzieci na tyle co on lasek przeruchał to jest naprawdę mało :mrgreen:

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 24 Września 2009, 19:55
Serial kultowy :grin:
Pamietam scenę jak serialowy Tulipan był w knajpie i nie mając zbyt dużo hajsu, rozkminiał czy zamówić obiad czy banię ballantines'a (w tej samej cenie była)..no i oczywiście wybrał ballantines'a :grin:

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ]