Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Sobota, 25 Listopada 2017, 08:41

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
[komiks] THORGAL 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [komiks] THORGAL
  Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 00:22
Obrazek

Obrazek

Cytuj:
Thorgal – seria komiksowa z gatunku fantasy, której twórcami są Grzegorz Rosiński, polski rysownik, oraz Jean Van Hamme, belgijski scenarzysta komiksowy, filmowy i pisarz. Od 2007 roku, począwszy od tomu 30., scenarzystą Thorgala jest Yves Sente

Głównym bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson, który wychowuje się wśród Wikingów, nie jest jednak jednym z nich. Thorgal jest bowiem „gwiezdnym dzieckiem” – jego przodkowie nie mieszkali na Ziemi – a tylko przez przypadek trafia jako niemowlę do kraju Wikingów. Oni też nadają mu imię – syn Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy morza – ponieważ niemowlę znaleziono na brzegu morza po potężnym sztormie.

Tytułowy bohater serii posiada dość szeroki wachlarz półboskich darów: m.in. niezwykłą siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Charakterystyczna dla Thorgala jest niezłomna uczciwość i poszukiwanie swojego miejsca w świecie. Żadne jednak jego wyczyny nie wykraczają poza zwykłe fizyczne prawdopodobieństwo: Thorgal nie jest Supermanem; nie jest również klasycznym wojownikiem-niszczycielem. Opowieść ta jest historią człowieka, który w wyniku dramatycznych boskich wyroków nie może odnaleźć spokoju. Wyraźnie podkreślana przez autorów jest również jego niechęć do przemocy.

Ukochaną (a później również żoną) Thorgala jest księżniczka Wikingów Aaricia, z którą dorastał. Dwójka ich dzieci to chłopiec Jolan o zdolnościach telekinetycznych, i dziewczynka Louve, umiejąca rozmawiać ze zwierzętami.

Postacią przewijającą się przez wiele odcinków cyklu (począwszy od Łuczników) jest Kriss de Valnor, okrutna i przebiegła łuczniczka, stanowiąca przez symbol zła i dość typowy przykład atrakcyjnej, ale niebezpiecznej femme fatale. Kriss jednocześnie kocha i nienawidzi Thorgala, udaje się jej podstępem uwieść go, rodzi też jego syna, Aniela. Po śmierci Kriss de Valnor, Thorgal i Aaricia przejmują opiekę nad chłopcem, który ma się okazać wnukiem i potencjalnym wcieleniem Kahaniela z Valnoru.

Próbowałem znaleźć temat o moim zdaniem najlepszym komiksie jaki kiedykolwiek został stworzony i ku mojemu zdziwieniu takowego nie znalazłem (chyba,że wyszukiwarka nawala :smile: ).Z Thorgalem spotkałem się po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych kiedy z wieloletnim opóźnieniem trafił na półki naszych rodzimych księgarni.Jego niepowtarzalny nastrój i klimat utrzymany w stylu fantasy od razu trafił w mój gust i również w dużym stopniu wpłynął na rozwój mojego zainteresowania tym gatunkiem.Gdy jako niespełna 10 letni chłopak wziąłem po raz pierwszy ten komiks do ręki zwracałem uwagę przede wszystkim na niesamowite rysunki Rosińskiego,dopiero w trakcie wydawania kolejnych tomów zacząłem doceniać wielowątkowość, dopracowanie i wyjątkowość scenariusza Van Hamme'a.Seria się rozrastała i ja dojrzewałem wraz z nią.Teraz po 20 latach spędzonych z tym komiksem mogę śmiało stwierdzić,że jest to najwspanialsza saga komiksowa jaka kiedykolwiek została stworzona (jeżeli znacie jakichś godnych konkurentów to proszę o tytuły).Seria ta była również wielokrotnie nagradzana.Jest to kolejny przykład dlaczego preferuję komiks europejski od amerykańskiego bądź japońskiego (generalizując oczywiście,bo jest sporo tytułów z tych krajów,które sobie cenie i pewnie jeszcze więcej których nie znam a powinienem).Według mnie Thorgal ze względu na złożoność wątków,dopracowanie oraz "bajkowy" charakter jest w pewnym sensie takim "Władcą pierścieni" wśród komiksów.Chodziły słuchy o zakończeniu po przeszło 30 latach opowieści o dzielnym Wikingu ale dzięki zmianie scenarzysty saga jednak się nie zakończy.Bałem się trochę "przejęcia" Thorgala przez Sente ale po 2 częściach Hrabiego Skarbka oraz ostatniej 30 części Thorgala mogę powiedzieć,że Van Hamme powierzył losy dziecka gwiazd w dobre ręce i sam Sente tworzy z Rosińskim całkiem zgrany tandem.Nowa seria miała nazywać się Jolan (gdyż Thorgal przesuwa się cień a główną postacią staje się jego syn Jolan) ale prawdopodobnie ze względów marketingowych pozostanie pod swoją starą nazwą i już wkrótce ma się ukazać nowy 31 album pod tytułem "Tarcza Thora" na który (jak zawsze) czekam niecierpliwie.Posiadam całą serię i wielokrotnie zastanawiałem się nad przeniesieniem przygód Thorgala na szeroki ekran ale oprócz wielkich nakładów finansowych wymagałoby to dokładnego oddania klimatu komiksu co zapewne nie byłoby łatwe.Sądzę,że musiałby to być serial,gdyż wycinając tylko mały "kawałek" opowieści zepsułoby się tylko ten niesamowity wielowątkowy charakter.Sądzę,że najbliżej pasowałby mi tu serial w stylu angielskiego Robina z Sherwood z Michaelem Praed'em (jeden z moich ulubionych seriali do dziś),który byłby zarazem pozytywny ale również mroczny i pełen magii.Za wszelką cenę uniknąłbym celowego zaniżenia bariery wiekowej w celach marketingowych (co zabiło klimat wielu ekranizacji komiksowych) a wręcz przeciwnie-Thorgal zdecydowanie nie jest dla dzieci.W sumie wolałbym,żeby zrobili to Europejczycy gdyż Amerykanie mogliby to za bardzo hmm"zamerykanizować",choć z drugiej strony tylko oni dysponują środkami finansowymi,które pozwoliłyby to przedstawić na takim poziomie na jakim powinno być.Jako reżysera widziałbym Petera Jacksona,Stevena Spielbierga,Gillermo Del Toro bądź może Terry'ego Gilliam'a.Ciężko byłoby mi wybrać odpowiedniego aktora,który mógłby zagrać postać samego Thorgala-może Viggo Mortensen albo James Caviezel.Kiedyś znajomy zarzucił też dość ciekawy pomysł o zrobieniu filmu animowanego.Ale to tylko puste rozważania bo jak na razie nic nie zapowiada przeniesienia tej sagi na taśmę filmową,także mocno polecam tym którzy jeszcze tego komiksu nie znają za chwycenie za pierwszy zeszyt i przeniesienie się w świat,z którego nie będziecie chcieli powrócić i na Odyna zróbcie to szybko.

polska strona o Thorgalu,z której można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji:

http://www.thorgal.pl/start.php

stronka na wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Thorgal

tailer z gierki:"Curse of Atlantis: Thorgal's Quest" opartej na komiksie i wydanej w 2003 :

http://uk.gamespot.com/pc/adventure/cur ... deos;img;1

oryginalna okładka i skan 2 stron z "Tarczy Thora",którego Egmont planuje na grudzień tego roku:

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/thorgal/31

DiGGiN' iN THE CD'S #DiTC

Always organic, never synthetic!

HecticMuzik

Powrót do góry

Post Re: [komiks] THORGAL
  Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 00:29
spoko komiks, mam kilka tomów w domu. w tym pierwszy tom z dedykacją i szkicem Aaricii od Rosińskiego :grin:

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na lastfm

Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 00:57
kiedyś się jarałem, "Alinoe" mój ulubiony zeszyt

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 09:00
Mam wszystkie Thorgale, w tym 1sze wydanie Strazniczki Kluczy w twardej oprawie i na kredowym papierze, ktory to komiks byl przez pewien czas najbardziej poszukiwanym bialym krukiem na polskim rynku, osiagal jakies chore ceny a ja kupilem go na jednym z krakowskich straganow za 5 zl :].

W kwestii ciekawostek - nie wiem czy slyszeliscie o soundtracku do komiksu

http://www.amazon.com/Thorgal-Various-A ... B00004XRLF

przyjemna elektronika pana Erica Moqueta, polecam.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 09:15
rowniez mam wszystkie i rowniez to 1 wydanie strazniczki kluczy (Keyser po ile chodza? :wink: ).

ostatnio jak dla mnie troszke juz obnizyl loty

dla mnie najlepszy tom to wladca gor, jak bylem maly to nie kumalem dokladnie o co tam chodzilo i nie lubilem tego tomu, ale potem sie wkrecilem i teraz chyba dla mnie najlepszy jest

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 12:17
Keyser napisał(a):
W kwestii ciekawostek - nie wiem czy slyszeliscie o soundtracku do komiksu

http://www.amazon.com/Thorgal-Various-A ... B00004XRLF

przyjemna elektronika pana Erica Moqueta, polecam.

Całego soundtracku nie słyszałem ale za to widziałem klip,który był zrobiony do jednego z numerów:

http://pl.youtube.com/watch?v=0XC9toszDlw

Ogólnie Francuzi mają dużą zajawkę na Thorgala,bo kiedy byłem w Paryżu pod koniec 2006r. na wielu stacjach metra rozklejone były plakaty reklamujące "Ofiarę".

Quest napisał(a):
rowniez mam wszystkie i rowniez to 1 wydanie strazniczki kluczy (Keyser po ile chodza? :wink: ).

Też posiadam te wydanie Korony ale czasy kiedy można było je dobrze sprzedać chyba dawno minęły,bo ze względu na dużą popularność wyszło wiele wznowień wszystkich zeszytów.

Quest napisał(a):
ostatnio jak dla mnie troszke juz obnizyl loty

Może masz trochę racji ale nie do końca.Moim zdaniem najlepsze zeszyty to właśnie te do "Strażniczki kluczy" ale później wyszło wiele,które również trzymają wysoki poziom.W sumie to każdy ma inny klimat i jest warty przeczytania.Sądzę,że jak to ująłeś "obniżenie lotów" wynika z faktu,że Van Hamme i Rosiński nie do końca byli pewni czy serię kontynuować czy nie,bo w przypadku opcji nr2 trzeba by ją ładnie zakończyć.Tak się na szczęście nie stało i sądzę,że w przyszłych opowiadaniach o przygodach Jolana będzie się jeszcze działo wiele ciekawych rzeczy.

Quest napisał(a):
dla mnie najlepszy tom to wladca gor, jak bylem maly to nie kumalem dokladnie o co tam chodzilo i nie lubilem tego tomu, ale potem sie wkrecilem i teraz chyba dla mnie najlepszy jest

Widzę,że mamy podobny gust bo to jest również jeden z moich ulubionych zeszytów.Może dlatego,że lubię wszelkie "zabawy" z czasem i opowieści co by było gdyby...Lubię też psychodeliczny i lekko klaustrofobiczny klimat Alinoe jak ktoś wspomniał wcześniej.Co do ekranizacji to gdy trzeba by już "zbezcześcić" opowieść poprzez wycięcie pewnego fragmentu sądzę, że 4 zeszytowa historia o Krainie Qa stanowi idealny, gotowy scenariusz na niesamowity film przygodowy.

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 26 Października 2008, 12:45
No, odkad wznowili wydanie w 2000 wartosc spadla dosc drastycznie, a biorac pod uwage fakt, ze to jeden z najlepiej wydanych komiksow w Polsce (zwlaszcza bedace zasluga dobrego papieru mega nasycone kolory) raczej nie ma sensu go sprzedawac.Mam w domu kilka komiksow amerykanskich ktore sa troche warte, ale o ile sytuacja mnie kiedys do tego nie zmusi to ich nie sprzedam bo posiadanie takich rzeczy sprawia mi frajde , no

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Poniedziałek, 27 Października 2008, 10:32
No Thorgal jeden z najzajebistszych komiksów :mrgreen: . Mam wszystkie, kiedyś miałem tam chyba do Wilczycy, i musiałem sprzedać całość, ale później dzięki allegro odzyskałem serię i od tamtego czasu regularnie kupuję nowe.
Dla mnie najlepszy moment Thorgala to wspomniana Kraina Qa. Motyw z Shaiganem Bezlitosnym raczej słaby, chociaż spotkanie i dialog Aarici i Thorgala w "Klatce" uważam za znakomite :razz: . Teraz z Jolanem może być też fajnie, no zobaczymy. :cool:

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na myspace profil na lastfm WWW

Wysłano: Sobota, 20 Grudnia 2008, 18:37
Właśnie jestem po lekturze "Tarczy Thora" i muszę powiedzieć ,że Sente będzie chyba godnym następcą Van Hamme'a i czyta się go całkiem przyjemnie.Nie zawiodłem się w każdym razie,wprost przeciwnie. Poczekamy,zobaczymy ale szykuje się całkiem ciekawa historia i jasno widać,że "to jeszcze nie koniec"...

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 10 Kwietnia 2009, 16:10
mogli by nakrecić thorgala

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Wysłano: Czwartek, 24 Grudnia 2009, 12:04
Z wywiadu przeprowadzonego niedawno z Grzegorzem Rosińskim wynika,że nowy Thorgal ukarze się już w czerwcu przyszłego roku!O tym oraz o wielu innych ciekawostkach dowiecie się z w/w wywiadu:

http://paradoks.net.pl/read/11914

Ponadto w wydawnictwie Lombard ukazała się już zapowiadana powieściowa adaptacja albumu Gwiezdne dziecko, napisana przez Amélie Sarn i zilustrowana przez Grzegorza Rosińskiego.

http://www.editionsmilan.com/d28a7e6d/Thorgal.html

3A napisał(a):
mogli by nakrecić thorgala

Myślałem o takiej ekranizacji od dawna i nawet wspomniałem o tym powyżej.Jednak ta saga jest tak rozbudowana,że nie byłoby szans na nakręcenie filmu o całości a serial mógłby wszystko popsuć,bo znając idiotyczne wymagania producentów musiałby trafić w odpowiedni próg wiekowy by zebrać maksymalną liczbę widzów przed ekranem i to zabiłoby całkowicie klimat.Tam przecież jest często niezła rzeźnia.No chyba,że za reżyserię wziąłby się Chris Carter i stworzyłby klimat podobny do "Z archiwum X' albo jeszcze lepiej do tego z "Millennium" i współpracowałby ściśle z Van Hamme,który byłby odpowiedzialny za scenariusz i z odpowiedzialnym za np.scenografię Rosińskim.Jeżeli chodzi o duży ekran to musiała być to ekranizacja mini-opowieści i chyba w tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się ta o Krainie Qa.Musiałaby być to mega-produkcja z wielomilionowym budżetem z Peterem Jacksonem, Stevenem Spielbergiem lub Guillermo del Toro w roli reżysera.Znalazłem na necie nawet ciekawe propozycje aktorów do głównych ról,które pokrywają się dość dobrze z moim wyobrażeniem:

1.Thorgal - dziecko gwiazd i zarazem szlachetny,dumny,prawy Viking

Obrazek

Hugh Jackman-na tym zdjęciu może wygląda zbyt chłopięco ale sądzę,że byłby najlepszym aktorem do tej roli

Obrazek

James Caviezel-pewnie na zawsze w pamięci widzów pozostanie Jezusem z Pasji Gibsona,nie mniej jednak ostatnio wystąpił w Outlanderze (którego jeszcze nie oglądałem)-historii związanej z Vikingami także sądzę,że odnalazłby się w tej roli.

Obrazek

Viggo Mortensen-postać Aragorna przyniosła mu popularność

Obrazek

2.Aaricia - księżniczka Vikingów,reprezentująca podobne pozytywne cechy co jej mąż - piękna ale potrafiąca stawić czoło największym niebezpieczeństwom

Obrazek

Charlize Theron - piękna niebieskooka blondynka z RPA to zdecydowanie numer jeden do tej roli

Obrazek

Obrazek

Siena Miller - to mój drugi typ

Obrazek

3.Kriss de Valnor - śliczna i niebezpieczna jak dziki kot, okrutna, przebiegła, żądna władzy ale jak wiele złych charakterów potrafi zjednać sympatię czytelników (szczególnie tych męskich :smile: )

Obrazek

Angelina Jolie - idealna do tej roli,problem jednak w tym że Kriss jest na początku młodziutką dziewczyną a Jolie ma już swoje lata,także zdjęcia musiałyby zacząć się dość szybko albo zekranizowana zostałaby któraś z ostatnich opowieści.

Obrazek

Jessica Alba- jest trochę za słodka do tej roli i musiałaby się nieźle postarać ale jej wygląd z Dark Angel kojarzy się mocno z postacią Kriss

Obrazek

Eva Mendes - to taki zapasowy typ,też ma w sobie dużo seksapilu ale podobnie jak Jolie jest już trochę za stara

Obrazek

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 24 Grudnia 2009, 13:08
Alba zdecydowanie bardziej by pasowała jako Aaricia
ale jakby robił ktoś ekranizację thorgala to najprawdopodobniej byliby to francuzi, czyli jesteśmy skazani na Żerarda Dipardje w głównej roli

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na lastfm

Wysłano: Czwartek, 24 Grudnia 2009, 13:31
0 podjarki thorgalem zupełnie. nie wiem dlaczego, klimaty mnie nie jarają chyba.

Wyglądam przez okno, na oczach mam sen, a Grochów się budzi z przepicia.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 24 Grudnia 2009, 13:40
Chojny napisał(a):
czyli jesteśmy skazani na Żerarda Dipardje w głównej roli

hahaha props. wlasnie to sobie wyobrazilem

a tak to podbijam hectica. jackman, theron i jolie jak ulal by sie nadali. tylko kurwa zero efrona w roli jolana :lol:

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 25 Grudnia 2009, 15:07
Lubię kino europejskie i produkcja francuska mogłaby być spoko i mieć fajny klimat ale obawiam się,że nie starczyłoby funduszy jak również nie chciałbym powierzać głównych ról mniej znanym aktorom.Jeżeli Amerykanie nie epatowali by "amerykanizmami" to nie miałbym żadnych zastrzeżeń.A co do ról to jeszcze:

jako Aaricia ewentualnie Scarlett Johansson (ale Theron mimo wszystko lepsza) no i musiałaby nosić błękitne szkła kontaktowe:

Obrazek

Jolan - syn Thorgala

Obrazek

Haley Joel Osment -tylko w przypadku przeniesienia na ekran późniejszych przygód bo dzieciak z 6 Zmysłu już trochę podrósł :) [to samo tyczy się przefarbowanej na czarno Dakoty Fanning w roli córki Thorgala Louve]

Obrazek

Drewniana Stopa i Tjall Porywczy

Obrazek

odpowiednio:

Ray Winstone -za młodu grał Willa Szkarłatnego w najlepszej ekranizacji (serialu) o Robin Hood z Michaelem Preadem

Obrazek

Ryan Gosling

Obrazek

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 5 Października 2010, 12:39
Obrazek

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/thorgal/32

Już niedługo,jaram się jak zawsze :)

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 5 Października 2010, 13:14
co jest kurwa? w dobrej niewiedzy żyłem, myślałem że Thorgal się na 'Ofierze' skończył :bag:

jak z poziomem tych następnych? po pamiętam że te ostatnie które czytałem to już dość cieniutkie były...

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 5 Października 2010, 13:43
Myślę,że nie ma sensu sugerować się subiektywną opinią kogokolwiek a po prostu siąść i przeczytać te kilka ostatnich albumów.Czytam go od samego początku kiedy zaczął być wydawany w Polsce i do tej pory sprawia mi to przyjemność także z mojego punktu widzenia jak najbardziej jest warto.Co do jakości to oczywiste jest że nie jest to ten sam klimat jak za starych czasów ale nadal ma to coś.Zresztą jaki produkt kultury masowej wydawany nieprzerwanie od ponad 20 lat nie stracił na jakości?Może The Simpsons...Jako stary thorgalowy konserwatysta żałuję trochę że Van Hamme odszedł od swojego największego dzieła ale z drugiej strony czekam kiedy Sente się rozkręci,no bo już w przygotowaniu:

Obrazek

http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/tho ... e-valnor/1

a to dopiero początek bo będzie też nowy Skarbek...

Myślę,że jeżeli nie będzie obsuwy to będzie to dobra,komiksowa końcówka roku :joint:

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 12 Października 2010, 09:51
whoa! ej czekajcie, to dwa nowe Thorgale będą czy jak? Bo zazwyczaj jest 2-2,5 roku przerwy między albumami, a tu widzę dwie nowe okładki?

EDIT: Aa to Kris De Valnor... nowa seria? wow.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na myspace profil na lastfm WWW

Wysłano: Piątek, 15 Października 2010, 12:39
seria o Thorgalu rozrasta się powoli w swego rodzaju uniwersum

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona