Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 24 Listopada 2017, 02:56

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Książki muzyczne 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Książki muzyczne
  Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 15:26
Na forum nie znalazłem ogólnego tematu o literaturze muzycznej, a bardzo lubię czytać o muzyce poza internetem. Niestety na naszym rynku jest mało dostępnych książek tego typu jeśli chodzi o czarną muzykę, pole zajmują głównie wydawnictwa rockowe.
Oprócz ogólnej dyskusji na temat tego typu literatury mam nadzieję na rekomendacje jakiś ciekawych książek, które mi umknęły :D

Napisze o książkach z którymi się zetknąłem, czyli z grubsza które mam na półce.

Na pewno polecam oba leksykony R. Miszczaka i A. Cały. Jest wszystko co powinno być w leksykonie, spis artystów, wytwórni, rankingi najważniejszych płyt danych lat, które to zachęcają do poszukiwań i odsłuchów. Leksykony znakomicie porządkują wiedzę oraz zawierają kilka ciekawostek.
Spoiler:

Ego Trip's Book of Rap Lists. Rapowa pozycja, same ciekawostki i rankingi, obowiązkowa pozycja i klasyk. Koniecznie.
Spoiler:

1001 Albumów Muzycznych to spis płyt zainicjowany przez założyciela magazynu "Rolling Stone", uwzględnia chyba wszystkie najważniejsze pozycje ze wszystkich lat, bardzo ciekawy zbiór, motywuje do poszerzania swoich horyzontów, szczególnie że nawet te stare albumy są pozycjami które ewidentnie przetrwały próbę czasu.
Spoiler:

Rap: Między Malcolmem X a Subkulturą Gangową. Ciekawa książka, spojrzenie na hiphop pod politycznym kontem, opis afer wywołanych przez Public Enemy i Ice T.
Spoiler:

Cover Story - Album Cover Art i The Book Of Hiphop Cover Art to niby zbędne pozycje, bo z grubsza są to galerie okładek albumów, ale dla miłośników grafik bardzo spoko rzecz na półce.
Spoiler:

WAX POETICS ANTHOLOGY. Zbiór artykułów z tego magazynu traktującego o czarnej muzyce.
Spoiler:

Oczywiście biografie muzyków, dziś właśnie mi przyszły Boba Marleya i Jimiego Hendrixa oraz autobiografia Milesa Davisa, jeszcze nie zdążyłem przeczytać by wyrazić opinię, ale zacząłem i zapowiada się ciekawie ;)
Spoiler:

Jacek Niedziela - Historia Jazzu- to chyba jedyna na naszym rynku taka publikacja, więc nie mogę powiedzieć czy jest ona najlepsza, dużo technicznych zagadnień.
Spoiler:

Mam jeszcze stertę Source, Wax Poetics, XXL i Ślizgów, jest to niby "literatura muzyczna" ale nie ten dział ;)

Z książek które planuję kupić są "U brzegu jazzu" Tyrmanda i biografia Lennona i chyba na naszym rynku wyczerpię temat nie-rockowych muzycznych książek ;)
Oprócz opinii ciekawią mnie wasze propozycje o jakieś ciekawej literaturze z tych gałęzi, może przemknęła mi jakaś ciekawa pozycja [szczerze to mam taką nadzieję :) ]
Brakuje mi jakieś książki o Reggae, nie wiem czy prócz biografii Marleya jest jakaś na rynku?

Pozdro :joint:

Moje chujowe rankingi
OSTR x Miles Davis - EP: TEMAT
Spoiler:

Powrót do góry

Post Re: Książki muzyczne
  Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 20:39
o reggea najlepsza jest ta:

Obrazek

solid foundation też dobre.

to bio milesa czytałem wieki temu, świetna lektura.
fajna jest książka o tym jak powstawało kind of blue.

z autobiografii raperów dwie najlepsze to decoded i root for the villian j-zone'a.
to pierwsze znają wszyscy, tą drugą opisałem pokrótce tutaj .

Check the Technique: Liner Notes for Hip-Hop Junkies lektura obowiązkowa.

can't stop won't stop trochę przydługie, ale ciekawe spojrzenie socjo-poli na historię rapu.

zacząłem ostatnio tao of wu rzy zapowiada się nieźle.

i fajna bardzo jest seria 33 1/3 krótkie, małe książeczki o klasycznych albumach, każda o jednym.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs WWW

Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 20:45
Kultura dzwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej.

Najbardziej wyczerpujący zbiór tekstów źródłowych, manifestów i komentarzy na temat muzyki XX wieku. Jego autorami są wybitni filozofowie, muzykolodzy, socjologowie, kompozytorzy i pisarze, którzy omawiając najistotniejsze zjawiska we współczesnej muzyce, przyglądają się również głównym problemom współczesnego świata.
Część teoretyczna książki poświęcona jest trzem wymiarom dwudziestowiecznej kultury dźwiękowej: poszerzaniu granic muzyki, nowym sposobom słuchowego doświadczenia
i wpływowi rewolucji technologicznej na twórczość muzyczną.
W części praktycznej omówiono sześć najważniejszych zjawisk we współczesnej muzyce: dzieła otwartego, muzyki eksperymentalnej, improwizowanej, minimalizmu, kultury didżejskiej oraz muzyki elektronicznej.

Alex Ross RESZTA JEST HAŁASEM. SŁUCHAJĄC XX WIEKU

W XX wieku życie muzyczne rozpadło się na niezliczone odłamy, z których każdy ma własne kanony i własny żargon. Jedne gatunki są bardziej popularne, inne mniej. Sama zaś dwudziestowieczna muzyka poważna, przedmiot książki Aleksa Rossa, krytyka muzycznego magazynu „New Yorker”, dla wielu ludzi jest po prostu hałasem. O historii powstawania tego hałasu autor potrafił napisać fascynującą książkę, nagrodzoną wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Jest to nie tylko opowieść o utworach muzycznych i artystach, ale i o politykach, dyktatorach, milionerach, patronach sztuki i dyrektorach, którzy starali się wpływać na muzyków. A także o publiczności, która na zmianę podziwiała, odrzucała bądź ignorowała to, co czynili muzycy; o technologiach, które zmieniły sposób tworzenia i słuchania muzyki; i o rewolucjach i przemianach społecznych kształtujących świat, w którym działali i działają kompozytorzy.

Sam niestety jeszcze nie sprawdziłem, poznałem tytuły obu pozycji bardzo niedawno, ale zapowiadają się interesująco.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 20:49
U mnie od lat stoi na półce wciąż nieprzeczytana książką "Wszystko o jazzie" Joachima Ernsta Berendta. Opinie na necie są raczej pozytywne, sam wolę jednak słuchać muzyki niż o niej czytać. Czytać lubię o wykonawcach.

Włodi: A Eldo to jest pedał, chuj, dupa, cwel do potęgi.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na lastfm

Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 20:53
"1001 Albumów Muzycznych" i "Kultura dzwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej. " chętnie bym przygarnął. Może kiedyś. :)

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Wtorek, 6 Listopada 2012, 21:11
"1001 Albumów..." bardzo fajne wydawnictwo, opis płyt od lat 50 do 2007 roku, przeróżne gatunki, fajna strona graficzna, tak wygląda przykładowa strona [sory za jakość]:
Spoiler:

"Kultura dzwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej." - fajnie się prezentuje, kupiłbym sobie w najbliższym czasie, przeczytałbym jakieś fragmenty ;)

"Alex Ross RESZTA JEST HAŁASEM. SŁUCHAJĄC XX WIEKU" jest o muzyce klasycznej niestety [przynajmniej dla mnie ;)]

I te 33 1/3 zajawka, szkoda że drogie, a w Polsce nie dostępne

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 8 Listopada 2012, 15:33
blessdamic napisał(a):
Kultura dzwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej.
Alex Ross RESZTA JEST HAŁASEM. SŁUCHAJĄC XX WIEKU
Mam to. Jeszcze nie zacząłem, ale raczej można w ciemno kupować jeśli ktoś się interesuje.

z tej serii jeszcze

Michael Nyman
Muzyka eksperymentalna. Cage i po Cage'u

+
Dobre zestawienie
http://pitchfork.com/features/staff-lis ... sic-books/

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 8 Listopada 2012, 18:12

Fajna lista, props :D
BTW które z tych książek zostały przetłumaczone na polski?
To znaczy mogę czytać po angielsku, ale ksiązki pisane zwykłym językiem, bardziej naukowe publikacje i analizy przysparzają mi trudności.

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 12 Listopada 2012, 08:30
Jest jeszcze Obywatel Jazz. Są to wywiady dotyczące początków jazzu w Polsce.
Rozmowy z Komedą, Namysłowskim, Ptaszynem, Tyrmandem itd.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 7 Grudnia 2012, 19:55
Właśnie dorwałem "Sto płyt które wstrząsnęły światem"
Spoiler:

Fajna publikacja, dużo informacji przy każdym albumie. Jest jednak trochę za bardzo rockowo, autorzy nawet na początku podkreślają że na tym gatunku chcieli oprzeć cały zbiór.
Nie jest więc do końca jak się spodziewałem. Wiele płyt w ogóle mnie zaskoczyło, tak samo jak brak niektórych.
Z rapowych są Public Enemy, NWA, Grandmaster Flash i Run DMC. Ale nie spodziewałem się fajerwerków.
Dla zajawkowiczów rocka lub osób które chcą się w niego wkręcić.

Spoiler:

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: środa, 2 Stycznia 2013, 21:07
Widzę że prowadzę tu jakby monolog i nie ma na forum żadnego [przynajmniej aktywnego] wielbiciela muzycznej literatury, ale jakby kogoś interesowała moja rekomendacja to przeczytałem właśnie i jednocześnie polecam biografię Johna Lennona skleconą przez Phillipa Normana.

Z tego co czytałem jeszcze na forum fanów Beatlesów jest to najbardziej kompletna biografia i choć nie czytałem innych to pod wrażeniem jestem zebranych informacji, ciekawostek i wplecenie do tego komentarzy politycznych. Nie tylko dla wielbicieli tego muzyka, ale także dla osób interesujących się światem i popkulturą, wydarzenia i wypowiedzi zawarte w tej książce nakreślają zupełnie innego człowieka niż przeciętny człowiek [tylko] słuchający jego muzyki sobie nakreśla. Ciekawa postać i dobrze ujęty temat.

Przy okazji jak macie zaliczone jakieś fajne biografie to jestem polecajcie bo jestem gotów pochłonąć kolejną.

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 3 Stycznia 2013, 00:07
Prowadź monolog dalej, ja czytam i sprawdzam. Trochę pozycji jest niedostępnych, ale mam je na oku i kiedyś na pewno przeczytam.

Ostatnio przeczytałem biografię Amy. Lubiłem ją w sumie i przez długi czas słuchałem jej płyt, jakoś po śmierci przestałem, ale osobowością była ciekawą i zdecydowałem się na zakup. Czytało się szybko i przyjemnie, można się dowiedzieć paru rzeczy, choć czasami wkurwiała monotematyczność (używki -> detoks -> używki -> detoks x20->alkohol->śmierć ), ale przecież taka w zamierzeniu ojca miała być.
Dziś widziałem w empiku biografie właśnie o Lennonie, o Iggy Popie i o Micku Jaggerze i wróciłem do chaty zapoznać się z jakimikolwiek recenzjami i chyba zdecyduję się na zakup najpierw biografii o Lennonie.
Ostatnio właśnie mam zajawkę na biografię, nie tylko muzyków i ciągle coś tam szukam.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 3 Stycznia 2013, 17:35
Przeczytałem biografię Iggy'ego. Ponad 500 stron może trochę zmęczyć ponieważ jest to napisane dosyć prostym językiem, ale mimo wszystko polecam ponieważ wiele ciekawych informacji można wyczytać, np. z czasów The Stooges i wcześniejszych.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 13 Stycznia 2013, 22:43
Zabieram się teraz za zakupienie i przeczytanie jakiejś biografii Pink Floydów, na polskim rynku są chyba tylko dwie, jak ktoś czytał to może powiedzieć o nich parę słów, najbardziej zależy mi na przeczytaniu pozycji która opisuje wyczeprująco proces tworzenia tekstów i muzyki.

http://merlin.pl/Pink-Floyd-Predzej-swi ... 73540.html
http://merlin.pl/PINK-FLOYD-Moje-wspomn ... 06782.html

Po rozejrzeniu się po rynku biografii żałuję że jest tak mało pozycji pozarockowych :( A tyle świetnych historii czarnych muzyków w obiegu #życiepiszenajlepszehistorie

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 14 Stycznia 2013, 02:23
O Pink Floydach jest jeszcze ta książka, ale osobiście jej nie czytałem, ani nie miałem w rękach, ale jest na chomikuj więc możesz jà zobaczyć przed zamówieniem.

http://www.empik.com/o-krowach-swiniach-robakach-oraz-wszystkich-utworach-pink-floyd-weiss-wieslaw,2517083,ksiazka-p

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 22 Stycznia 2013, 23:14
Ratując Amy. Historia bez happy endu Daphne Barak

Polecam zainteresowanym zarówno życiorysem jak i muzyką Amy Winehouse. Książka na szczęście nie jest przepchana detalami biograficznymi, za to są opisane powiązania jej tekstów (bo sama pisała) z wydarzeniami z życia + troszkę analizy psychologicznej. Szybko i przyjemnie się czyta.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 22 Stycznia 2013, 23:35
Oenes1 napisał(a):
O Pink Floydach jest jeszcze ta książka, ale osobiście jej nie czytałem, ani nie miałem w rękach, ale jest na chomikuj więc możesz jà zobaczyć przed zamówieniem.

http://www.empik.com/o-krowach-swiniach-robakach-oraz-wszystkich-utworach-pink-floyd-weiss-wieslaw,2517083,ksiazka-p

Jakoś dopiero teraz zauważyłem ten post, dzięki ale już niedostępne jest ;) A na chomikuj tylko fragment.

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: środa, 23 Stycznia 2013, 07:59
W bibliotece można sporo dobrych książek dostać.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 13 Lutego 2013, 19:14
Z Pink Floydów kupiłem w końcu "Zanim świnie zaczną latać" i tą której link podesłał Oenes1 :)

Mam prośbę dla osób które czytały Historie jazzu Schmidta, Historie Polskiego jazzu Brodackiego i/lub U brzegów jazzu Tyrmanda o wyrażenie [ciut dłuższej] opinii o tych książkach bo mam zamiar kupić je w czasie?

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 17 Lutego 2013, 19:50
Dobra zamówiłem wszystkie trzy więc już wszystko jedno

Dla nielubiących męczyć się z czytaniem po angielsku jak ja lub po prostu go nie umiejących: niedługo wychodzi przetłumaczona książka o historiu punk rocka
http://merlin.pl/Historia-punk-rocka-En ... 15683.html
Swoją drogą to chyba jedyna prócz autobiografii książka o punku?

Moje chujowe rankingi
Spoiler:

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona