Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Poniedziałek, 22 Lipca 2019, 02:11

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2909 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 142, 143, 144, 145, 146  Następna strona
[książka] Co to ja ostatnio przeczytałem 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [książka] Co to ja ostatnio przeczytałem
  Wysłano: Czwartek, 14 Lutego 2019, 12:16
Złota Pagoda - Yukio Mishima

Kiedyś polecił mi Niemal - dziękuję. Książka jest w kanonie literatury japońskiej jednak mam z nią problem. Recenzenci i krytycy mówią o niej jako o wnikliwej psychoanalizie młodego człowieka, który porywa się na świętość. I ok, na pewno jest to jakaś próba zrozumienia człowieka i przesłanek jakie nim kierowały ale tak naprawdę to nie przemawia do mnie kompletnie... żaden z argumentów, bodźców czy zaczynów jakie nim kierowały mnie nie przekonał. Coś jak kompletnie bzdurna historyjka o Holdenie Caulfieldzie z "Buszujacego w zbożu". I tutaj też zauważam podobieństwa w samym koncepcie i historii tych dwóch lektur. Co ciekawe, bohaterowie jednej i drugiej książki wydają mi się być tą samą osobą, a na pewno są bardzo podobni. Pogubieni i nie wiedzący za bardzo co ze sobą zrobić w tym świecie. Obaj po ekscesach na tle seksualnym, obaj bez wsparcia i bez autorytetu, obaj rozgoryczeni tym co ich spotyka, obaj nieporadni i naiwni... ale co z tego... jest masa takich ludzi na świecie... i co z tego... Nie wiem czy polecać... Dla fanów Salingera i Buszujacego w zbożu"... może. Dla miłośników Japonii... może. Dużo ciekawsza wydaje mi się historia autora:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Yukio_Mishima
http://pulsazji.pl/2017/11/26/rocznica- ... imy-yukio/

Dzięki za uwagę.

https://www.siepomaga.pl/sercezosi

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 19 Lutego 2019, 09:27
Dan Simmons "Hyperion" - świetne, wciągające science fiction, bardzo polecam, internet mówi o tym jako klasyku gatunku.
7 osób udaje się w pielgrzymkę na planetę Hyperion aby zadać pytanie mitycznemu potworowi, Chyżwarowi. Tylko jeden dostanie odpowiedź, reszta zginie. Jest to pierwszy z dwóch tomów, w którym uczestnicy opowiadają historię czemu skłonili się do pielgrzymki. Każda opowieść jest ujmująca, super napisana, dotyczy innego problemu. Jeśli lubicie takie filmy jak Blade Runner, Matrix czy Pamięć absolutną albo książki typu Diuna czy coś od Dukaja to Simmons wam przypasi na bank.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 24 Lutego 2019, 20:23
Próbowałem przeczytać książkę pod tytułem Zero K niejakiego Dona DeLillo
o ja pierdolę
o kurwa
o kurwa-w-chuj
jakież niesamowite gówno to jest, to wręcz niepojęte
dotrwałem do 66 stron mojego wydania (które miało ok. 250 stron) i zrozumiałem może z 7. jakiż to był kurwa słaby bełkot, aż ciężko mi cokolwiek powiedzieć, bo czułem się jak na mszy w innym języku. odpłynąłem dokumentnie. bo to nie jest tak, że ta książka jest jakaś zajebiście mądra czy trudna... ok, w pewnym sensie jest trudna: zwyczajnie trudno się skupić na tym jakże nieciekawym pierdoleniu, które zaproponował nam autor.
zdecydowanie nie polecam

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 25 Lutego 2019, 07:15
Od DeLillo sugeruję "Americanę" na początek.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 25 Lutego 2019, 11:52
many-s napisał(a):
Dan Simmons "Hyperion" - świetne, wciągające science fiction, bardzo polecam, internet mówi o tym jako klasyku gatunku.
Brzmi zajebiście, chyba łyknę, to jest rozbudowane na 4 tomy, czytałeś już więcej, niż pierwszy? Zamierzasz?

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Poniedziałek, 25 Lutego 2019, 14:34
Przymieram się do drugiego, według ocen i opinii z lubimyczytac może być na równi z pierwszym.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 25 Lutego 2019, 16:18
kalahar napisał(a):
Od DeLillo sugeruję "Americanę" na początek.

ok, może sprawdzę. najwięcej ciepłych słów słyszałem o szumie losowym czy tam szumie białym. ale to Zero K jest niesamowicie hujowe. szczególnie, że podobne patenty z tej książki mam wrażenie było już u Dicka - oczywiście lepiej zrealizowane. w ubiku i jakichs opowiadaniach były te moratoria, gdzie przechowywało się "umierających". mam wrażenie, że tutaj delilo próbował pojechać podobnym patentem, no ale nie wiem, nie przeczytałem całego, lol

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 26 Lutego 2019, 22:49
Zrób mi jakąś krzywdę Żulczyka.

Co mogę powiedzieć - to, że... jestem w chuj zawiedziony. Przerysowane, mdłe opisy miłosne, płynące wprost z głowy 25-letniego przegrywa. Czytałem wcześniej Ślepnąc od świateł i to było porywające przeżycie, a wyżej wspomniany debiut pisarza to jakiś paskudny gniot.

Pizdowaty, przerysowany romantyzm, okraszony punkrockowym językiem nudnego bohatera.

Jestem na nie i proszę p. Jakuba Ż. o zwrot kilku godzin życia.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Marca 2019, 10:37
Władca much - nie wiem czemu, ale w pewien sposób rozwój sytuacji przypominał mi To Kinga. Świetna antyutopia, obiecałem sobie nadrobić zaległości i zacząłem od tego klasyka. Fajny zwrot akcji, może trochę przydługa i przeciągnięta, ale czytało mi się przyjemnie. 8.5/10

Pianola - pisał o niej uż. many-s. Sam motyw przewodni ciekawy, niestety nie do końca wykorzystany, coś mi nie grało. 6/10

Powrót do góry

Wysłano: środa, 6 Marca 2019, 12:32
Robot Wiśniewskiego-Snerga - :bowdown: dawno mnie nic tak nie zachwyciło (w sumie dwa tygodnie temu skończyłem Złotą pagodę, a wiec chyba od wtedy), już abstrahując od rozsadzających głowę praw fizyki - to plastyczność opisów, styl w jakim Snerg to pisał, chapeau bas, polecam

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Czwartek, 7 Marca 2019, 22:37
Steppenwolf Hessego
źle się czułem podczas czytania tej książki, ale ogólnie ciekawie ukazuje to uczucie obcości wynikające z przeintelektualizowania - tzw. zbytniej wczutki w temat.
chyba Tiger Bonzo miał rację - z humorkiem trzeba:)

Powrót do góry

Wysłano: środa, 20 Marca 2019, 14:58
Cormac McCarthy "Droga"
Pięknie opisana relacja ojca z synem i ich wybory moralne ze wstrząsającym post-apo w tle. Na pewno sprawdzę inne rzeczy od autora.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 21 Marca 2019, 13:32
Podbijam i polecam również drogę. Polecam też sunset limited od mccarthego- możesz film ogarnąć i zobaczysz czy siedzi Ci coś takiego :) ciężko dostępna ksiazka ale jak czytasz na kindlu to mogę PDFa podesłać :)
Oprócz tego „to nie jest kraj dla starych ludzi” tez ciekawe było, ale jak ktoś film widział to nie ma sensu za bardzo imo

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 23 Marca 2019, 09:34
Hello World - Hannah Fry
zamiast pisać, wrzucę linka do audio, skoro już o tym gadałem na audycji
https://soundcloud.com/xzqv/recencja-he ... ld/s-YblZU

Powrót do góry

Lokalizacja: Bitch, I walk around North Lauderdale, like Fuck err'body!
  Wysłano: środa, 3 Kwietnia 2019, 10:13
to polecam wam krwawy południk, coś wspaniałego

Powrót do góry

Wysłano: środa, 3 Kwietnia 2019, 10:20
M. Wicha - Jak przestałem kochać design; no powiem wam, że jest to jedna z lepszych książek jakie przeczytałem, totalne zaskoczenie. zajebiście napisane, w formie w zasadzie esejów, obserwacje świata, Polski, dzisiejszych czasów, są jakieś związki z designem, projektami (tym się autor zajmuje na co dzień), ale nie za wiele. czyta się jednym tchem, przyjemna, lekka lektura, ale bardzo dużo wnosząca, celne komentarze, zabawne, lekkie pióro -- gorąco polecam. podobno rzeczy których nie wyrzuciłem, czyli następna jego książka, jest jeszcze lepsza, mam już na półce, więc niebawem również sprawdzę.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 3 Kwietnia 2019, 12:19
Podbijam pana jabol. Wszystko to prawda, co do książki „rzeczy, których nie wyrzuciłem” również

Powrót do góry

Wysłano: środa, 3 Kwietnia 2019, 12:44
Rzeczy, których nie wyrzuciłem - super książka, również polecam każdemu

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 4 Kwietnia 2019, 08:09
wczoraj przeczytałem też tą, również świetna, wydaje mi się, że jednak bardziej podszedł mi design, może przez myśl przewodnią, bo tematyka drugiej zbyt bliska memu sercu i zbyt świeża. w każdym razie -- jeśli ktoś się zastanawia, nie jest pewien, odrzuca go 'główny' zawód pisarza, to niech nie zwleka i jednak się za to łapie.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 4 Kwietnia 2019, 13:27
Miałem już nie kupować książek w ciemno, ale dobra, kupiłem Design tego Wichy. Mam duże nadzieje.

Natomiast niedawno skończyłem Pochwałę Nudy - Josifa Brodskiego, po poleceniu mi jej przez Mariusza Szczygła. Nie osobiście, przez fanpage, ale też poczułem się zobowiązany.
Czytałem eseje wcześniej, ale tylko Milana Kundery i to były eseje pisarza o pisarzach.
Tutaj mamy eseje poety o życiu i też trochę o poezji. Są momenty świetne i bardzo błyskotliwe (tytułowy esej, pierwszy esej, esej z podróżą do Brazylii), jednocześnie są eseje dość bełkotliwe, gdzie wydaje się, że autor chce na siłę wysnuć jakiś zaskakujący wniosek, bawi się pojęciami, a na koniec wychodzi pomieszanie z poplątaniem. Wiele tych, moim zdaniem, gorszych momentów wymaga wielkiego skupienia i chyba jeszcze większych chęci docenienia głoszonych tam prawd (bo mimo wielkiego skupienia rzadko kiedy doceniałem). Chętnie sprawdzę tą książkę po 50 i jestem ciekaw czy moja opinia się zmieni.

Autor w większości momentów kreuję się na raczej proste i przyziemnego człowieka, jednocześnie odpływając w tak patetyczne loty jak list do Horacego (w którym swoją znaną techniką odwracania znaczeń aż zielone będzie czerwone wychodzi, że on też jest takim Horacym).

Innym słabym momentem jest esej "Nieskromna propozycja" z którego dowiadujemy się, że lekiem na całe zło społeczeństwa może być drukowanie poezji w takiej ilości i tak niskiej cenie, żeby każdy miał do niej dostęp. Jak na moje brzmi to raczej bardzo nieskromnie :D

Dawno nie czytałem książki, którą zachwycałbym się, żeby na następnej stronie się zażenować. Jaki z tego wniosek? Nie brać tak dosłownie propozycji pana Mariusza Szczygła, przynajmniej gdy nie wychodzi z helikoptera, który przed chwilą wylądował na dachu wieżowca.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na lastfm WWW
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2909 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 142, 143, 144, 145, 146  Następna strona