SLG FORUM
http://slizg.eu/

Harlan Coben
http://slizg.eu/viewtopic.php?f=33&t=7111
Strona 1 z 1

Autor:  Fred. [ środa, 4 Kwietnia 2007, 19:39 ]
Tytuł:  Harlan Coben

Harlan Coben - amerykański pisarz urodzony 4 lutego 1962 roku w Newark, New Jersey. Specjalizuje się w zbierających bardzo pochlebne recenzje thrillerach, zdobył uznanie wydaną w 1995 roku powieścią Bez skrupułów, międzynarodową sławę przyniósł mu zaś wydany w 2001 roku thriller Nie mów nikomu.Dzięki niej Harlan Coben stał się w krótkim czasie megagwiazdą współczesnego thillera. Porównuje sie go do takich pisarzy jak Agatha Christie i Robert Ludlum. Precyzyjnie skonstuowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie , fałszywe tropy prowadzące do nikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiające się niemal na każdej stronie, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy jego pisarskiego stylu. Jego najnowszy thiller Niewinny powszechnie uznany jest za najlepszy w jego dorobku. Jego książki biją rekordy popularności także w Polsce. Obecnie przetłumaczonych zostało 10 z 13 książek autora. Film na podstawie książki Nie mów nikomu 18 października 2006 roku wszedł na ekrany kin. Za prawa filmowe do tego tytułu pisarz otrzymał 1 mln dolarów od wytwórni Columbia/Sony ! "Nie mów nikomu" doczekało sie też polskiego wydania w mp3.


Bibliografia

1990 Play Dead
1991 Miracle Cure
1995 Bez skrupułów (Deal Breaker)
1996 Krótka piłka (Drop Shot)
1996 Bez śladu (Fade Away)
1997 Błękitna krew (Back Spin)
1998 Jeden fałszywy ruch (One False Move)
1999 The Final Detail
2000 Najczarniejszy strach (Darkest Fear)
2001 Nie mów nikomu (Tell No One)
2002 Bez pożegnania (Gone For Good)
2003 Jedyna szansa (No Second Chance)
2004 Tylko jedno spojrzenie (Just One Look)
2005 Niewinny (The Innocent)
2006 Obiecaj mi (Promise Me)
2007 The woods


Czytał ktoś książki tego autora ?
Ja przeczytałem 5 i czytam teraz 6 i według mnie koleś ten pisze całkiem nie złe sensacje, nie jest są to jakieś ambitne książki ,bo to w końcu sensacje ale czyta się to dobrze i długo czytelnik nie wie jak historia się zakończy.

Autor:  many-s [ Piątek, 22 Października 2010, 10:05 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

czytałem "Bez Skrupułów" i "Krótka piłkę" - dwie w 3 dni. Zajebista akcja, spoko dialogi i bohaterowie. Pierwsza o poszukiwaniu córki w środowisku porno biznesu, druga o ... a co będę pisał, sprawdzać bo warto. Najlepsze że zakończenie = rozwiązanie czyli czytamy z zapartym tchem do końca.

Autor:  Karo [ Piątek, 22 Października 2010, 10:20 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Przeczytałam prawie wszystkie, zostały mi "Niewinny" i "Nie mów nikomu" (na podstawie której zrobili film)

Wczoraj skończyłam najnowsze polskie wydawnictwo a zarazem pierwszą jego książkę "Mistyfikacja" i mając w porównaniu tą sprzed 20 lat i te z teraz mogę powiedzieć, że styl mało się zmienił. Widać od początku Coben pisał ciekawie, zabawnie i co najważniejsze w jego książkach - wartka akcja.

Polecam książki tego autora, bo czyta się szybko i przyjemnie :D
Niemniej jednak najbardziej lubię książki z udziałem Mirona Bolitara, świetna postać. Już nie mogę się doczekać najnowszego dzieła Live Wire

Autor:  Move [ Piątek, 22 Października 2010, 17:41 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Czytam w tej chwili "Drop Shot", stanąłem po kilkudziesięciu stronach, bo mam jeszcze inne rzeczy do przeczytania, które są jednak ważniejsze.
Nie jest to raczej styl i język, jaki preferuję, trudno mi na razie napisać coś bardziej konkretnego.

Autor:  Jose [ Piątek, 22 Października 2010, 17:49 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Przeczytałem sześć książek, jedna na półce czeka na swoją kolej. Najbardziej wkręciło mnie "Bez pożegnania", zajebiste zwroty akcji, pamiętam jak się jarałem, czytając. Coben jest dobry na poczytanie w autobusie albo na takie rozluźnienie po przeczytaniu kilku ambitniejszych książek. Polecam, wiadomo, bo dobrze pisze, wkręca w fabułę, a czasem nawet można się uśmiechnąć.

Autor:  bray [ Piątek, 22 Października 2010, 18:00 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Ja przeczytałem tylko "Bez skrupułów", spoko książka, dobre zwroty akcji. Mam chyba większość tytułów tego autora, bo siostra się jara. Może wkrótce coś przeczytam od niego.

Autor:  Karo [ Wtorek, 26 Października 2010, 20:28 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Podoba mi się to, że w tych książkach co jakiś czas się przewijają znane już postaci z innych tytułów :)

Autor:  Jose [ Czwartek, 4 Listopada 2010, 07:14 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Karolina napisał(a):
Podoba mi się to, że w tych książkach co jakiś czas się przewijają znane już postaci z innych tytułów :)

A to też jest dobry zabieg, bo raz, że czytelnikom podoba się kontynuacja losów bohatera, a dwa, że autor nie musi znowu od podstaw tworzyć nowej postaci.

Przeczytałem właśnie "Zachowuj spokój", nowa książka z 2008 roku, nie ma Myrona Bolitara i nie ma nic nowego. Znów kilka akcji, które w końcu łączą się w jedno (od początku wiadomo, że muszą się połączyć), fabuła taka sobie i według mnie lekko naciągana. Te postacie też jakoś mnie nie przekonują: albo dobre, albo złe. Od początku wiadomo, kto jest po której stronie. ZERO zaskoczenia. No, ale czyta się dobrze, na rozluźnienie w sam raz. 3,5/6 dałem w Biblionetce.

Autor:  many-s [ Czwartek, 4 Listopada 2010, 07:29 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Właśnie czytam "Zachowaj spokój", wchodzi lekko jak nóż w masło. Na razie jestem przy zadymie z gothami. Wcześniej wciągnąłem "Nie mów nikomu" - zajebista książka, chciałbym obejrzeć francuską ekranizację. Coben jest ok, warto przeczytać jakąś z jego książek niż obejrzeć niejeden głupi film sensacyjny, w którym akcja polega na mordobiciu. Na plus jest klimat, zagadki, napięcie, bohaterowie z którymi można się identyfikować (powiedzmy - realia są amerykańskie). Mam zamiar po "Zachowaj ..." wziąć na tapetę J.C. Grange'a, podobno jest tak samo dobry (autor m.in. "Purpurowych rzek", "Imperiuj wilków"). Ale bez off topu - Cobena po przeczytaniu dwóch pierwszych Bolitarów, Nie mów nikomu i Zachowaj spokój jest na 5. Czytajcie książki srukczysyny :D

Autor:  Jose [ Czwartek, 4 Listopada 2010, 08:00 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

many-s napisał(a):
Właśnie czytam "Zachowaj spokój", wchodzi lekko jak nóż w masło. Na razie jestem przy zadymie z gothami

Powiedz, że wkurwia Cię ta prokurator Muse. Nie ma takich ludzi, jak ona.

Autor:  many-s [ Piątek, 5 Listopada 2010, 07:49 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Prokurator Crimstein - suka z klasą :D nie wkurwia, takie są kobiety z wysokim statutem społecznym. A pani detektyw Muse jest ok. Pozdro Jose.

Autor:  Karo [ Piątek, 5 Listopada 2010, 22:19 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Crimstein jest adwokatką

Autor:  Esdoer [ Piątek, 5 Listopada 2010, 22:55 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Uwielbiam Cobena za to, że potrafi dostarczyć niezbyt górnolotną rozrywkę z klasą. Co prawda jego przedostatnia książka mocno posysała fragmentami (tymi w których próbował dostarczyć coś więcej, niż niezbyt górnolotną rozrywkę), ale wierzę w poprawę, przeczytałem od niego wszystko prócz ostatniej i jedna książka mnie nie zniechęci, polecam.

Autor:  Fred. [ Piątek, 5 Listopada 2010, 23:16 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

a wpiszę się po 3 latach w swoim temacie. Przestałem czytać Cobena, kiedy zauważyłem że po którejś tam książce wszystkie mi się mylą, wszystkie są podobne, bez wyrazu. Teraz wolę sobie czytać jakieś książki "charakterystyczne", szkoda mi czasu na średnią książkę o której po paru dniach zapominam, wolę obejrzeć średni film.

Autor:  Bakan [ Piątek, 17 Listopada 2017, 20:08 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

Co sądzicie o autorze? Właśnie skończyłem czytać kolejną, w moim wypadku trzecią książkę i jak na początku mocno go propsowałem tak teraz mam mieszane uczucia. Nie można na pewno odmówić, że potrafi on napisać dobrą sensacyjną (trochę za mało brutalności i mroku by nazwać to thrillerem) książkę, którą czyta się lekko i z pełnym zainteresowaniem, jeśli chodzi o posługiwanie się zwrotami akcji to też jest świetnie. To co na minus to raczej sztampowi bohaterzy i momentami naiwne rozwiązania fabularne. Jednak chyba największą wadą Cobena jest to, że jego książki niewiele się od siebie różnią, zacząłem od "Nie Mów Nikomu", która powaliła mnie na kolana, potem sięgnąłem po "W Głębi Lasu" i ok ale przez całą lekturę miałem wrażenie, że skądś to już znam, teraz jestem świeżo po "Jedyna Szansa" i znowu wydaje mi się to wtórne. Nie jestem w stanie teraz wykazać wszystkich podobieństw i różnic między powyższymi lekturami, ponieważ czytałem je w dość sporych odstępach czasowych ale osoby znające twórczość autora chyba wiedzą o czym mowa. Niemniej, poczytać go można ale na dłuższą metę jest spora szansa za zagubienie się w tym z jakiej książki pochodzi dany wątek, gdyż jest między nimi sporo podobieństw a niektórymi pewnie i można by żonglować naprzemiennie.

Autor:  many-s [ Czwartek, 23 Listopada 2017, 08:49 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

7 lat temu się jarałem, wciągnąłem sporo jego książek. Niestety zarzut ten sam - wszystko na jedno kopyto, nie pamiętam co do czego było. W jednej z książek był bad ass o ksywce Duch i ta mnie rozjebała. Coben to koleś, który potrafi dostarczyć sporo dobrej rozrywki ale nie będzie się go wspominać przez lata.
Od Cobena wolę bardziej brutalnego Grange'a, "Lot bocianów" był zajebisty.

Autor:  oyche [ Piątek, 2 Marca 2018, 22:54 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

no przeczytałem "w głębi lasu" i zachwycony nie jestem, dajcie jakiś jego najwiekszy rozpierdol opus magnum

Autor:  nicek [ Piątek, 2 Marca 2018, 23:07 ]
Tytuł:  Re: Harlan Coben

nie mow nikomu nawet spoko, obiecaj mi tez. lekko sie czyta

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/