Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Niedziela, 17 Grudnia 2017, 05:16

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Lektury szkolne 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: Lektury szkolne
  Wysłano: Niedziela, 12 Maja 2013, 12:21
Jądro mi się czytało jakoś ciężko, zapomniałem o Kafce, też świetna książka.

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Niedziela, 12 Maja 2013, 12:29
właśnie często spotykam się z taką opinią, a ja się jarałem mega, zarówno w liceum, jak i potem na studiach. od groma prac napisałem na ten temat. :roll:

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 12 Maja 2013, 12:55
Kurde, jeszcze kiedyś sięgnę, wierzę.

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Wtorek, 14 Maja 2013, 13:58
jabolsdz napisał(a):
kamienie na szaniec to chyba pierwsza, która mnie zajarała
A Chłopcy z placu broni w podstawówce? Ten obcy? :(

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 18 Maja 2013, 09:34
Dzieci z Bullerbyn?

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 18 Maja 2013, 09:56
Pierwsza dobra lektura to "O psie, który jeździł koleją", piękna książka :bowdown:

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:13
Czy jest ktoś, kto uważa, że Trylogia i Krzyżacy nie powinny się znaleźć w kanonie lektur szkolnych? Ostatnio stoczyłem krwawy bój o Zbyszka, Kmicica i Azję syna Tuchajbeja ryby ołowiem na piersi :dunno: (studentka kulturoznastwa )

jak tak to dlaczego ? argumenty ( bo zadnych sensownych nie moglem się doprosić)

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:21
To chyba dosyć chujowe książki, nie?

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:31
To subiektywna opinia, jednemu się podobają, innemu nie. Nie można im odmówić bardzo solidnego rzemiosła i mimo swoim wadom, pozycji w ścisłej czołówce książek kształtujących w jakiś sposób polską literaturę i kulturę w ogóle.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:33
nie czytałem prawie w ogóle lektur i w sumie chętnie bym przeczytał parę, tylko nie wiem czy warto tracić czas, lepiej przeczytać chyba inne książki

Ferdydurke i Jądro Ciemności były fajne, ogarnąłem po tym jak omawialiśmy, jeszcze Zbrodnie i Karę muszę koniecznie przeczytać, ale nie chce mi się

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:37
Jamal napisał(a):
To subiektywna opinia, jednemu się podobają, innemu nie. Nie można im odmówić bardzo solidnego rzemiosła i mimo swoim wadom, pozycji w ścisłej czołówce książek kształtujących w jakiś sposób polską literaturę i kulturę w ogóle.
Pewnie masz rację, aczkolwiek zajmują miejsce, które być może należy się lepszym powieściom, niekoniecznie polskim. To dobry argument?

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 00:49
nie sadze, ze kryterium decydujacym o kanonie lektur jest to, ze ksiazka A jest lepsza od ksiazki B.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 01:02
To dobry argument, ale nie chcę wchodzić w sprawę stosunku lektur polskich do zagranicznych. Wiadomo, że tych drugich jest za mało, tak samo jak podstaw filozofii, obrazów( rzeźb, itp.) i filmów. Dla słusznej równowagi należałoby wprowadzić dodatkowe przedmioty( jest WOK, ale moim zdaniem nie spełnia swojej roli). Chodziło mi bardziej o to, żeby ktoś wskazał mi ważniejsze powieści i to jakoś uzasadnił :) Ja nie znajduję, ale postanowiłem się zastanowić, bo zarzucono mi ignorancję i bycie bucem, kiedy powiedziałem spokojnie, że dla mnie to z lekka głupie.

franz, myślę, że to jest jeden z wielu kryteriów

Zarzi, jest dużo ciekawych lektur, te które wymieniłeś są w czołówce + Mistrz i Małgorzata, Proces, Lalka

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 01:27
Wydaje mi się, że nie trzeba się specjalnie znać na literaturze polskiej, by zauważyć, że cztery niemałe powieści jednego autora, z jednej epoki, napisane tym samym stylem, to o trzy powieści za dużo. Bez silenia się na wartościujące porównania można stwierdzić, że lepszą (bo szerszą) edukację w dziedzinie polskiej literatury (przy założeniu, że jest ona nadrzędnym celem) dałoby zastąpienie Trylogii jakimś utworem przykładowo Hłaski czy Konwickiego.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 02:17
Teraz w gimnazjum chyba są Krzyżacy, a w liceum Potop. J. polski jako przedmiot w szkole nie ma na celu tylko edukację w zakresie literatury, dlatego w tym temacie, jako że lekturami szkolnymi stoi, nie ma sensu analizować go na poszczególnych płaszczyznach. Krzyżacy może nie są bardzo lotni - tutaj bym mógł iść na ustępstwa w postaci fragmentów, bo godzin mało, a kniżka obszerna - no dobra nawet bym ich pominął, ale osobiście nie żałuję, że czytałem w szkole - sam z siebie bym pewnie prędko nie przeczytał. Potop omawiany jako część Trylogii zdecydowanie powinien zostać w całości, a pominięty Hłasko po prostu dołożony. Konwicki kiedyś był - teraz nie ma. Jakoś powinno się dla niego znaleźć miejsce, ale nie dostrzegam jego pierwszeństwa nad Potopem.

Jako ciekawostkę napiszę, że miałem ostatnio okazję rozmawiać z 16 letnią obywatelką USA i powiedziała mi, że ostatnio na zajęciach z literatury omawiali sagę Zmierzch, a uczęszcza do naprawdę renomowanej i nietaniej szkoły. Trochę się zdziwiłem :D Ktoś wie jak takie zajęcia wyglądają w Stanach, na wyspach, czy we Francji?

Ostatnio edytowano środa, 12 Czerwca 2013, 14:21 przez Jamal, łącznie edytowano 1 raz

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 11:44
Nigdzie nie napisałem, że Konwicki > Potop, ale że cztery książki jednego autora (w dodatku niezbyt wybitnego) w kanonie lektur szkolnych to za dużo, a przecież omawia się jeszcze W pustyni i w puszczy, Quo vadis, a także nowelki. Może zostać Potop, a reszta do wyjebki, wszystko jedno. Argument pt. "zamiast zastępować jedną książkę inną można po prostu dodawać kolejne książki" wydaje mi się zupełnie oderwany od rzeczywistości, w tym przypadku od realiów nauczania, praktyki szkolnej.

Cytuj:
J. polski jako przedmiot w szkole nie ma na celi tylko edukację w zakresie literatury, dlatego w tym temacie, jako że lekturami szkolnymi stoi, nie ma sensu analizować ich na poszczególnych płaszczyznach.
A to zdanie nie wiem, jak rozumieć, do czego się w ogóle odnosi i co wnosi do dyskusji na temat kanonu lektur.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 12 Czerwca 2013, 14:21
Zrobiłem błąd w tym zdaniu :D myślałem o czym innym, poprawię zaraz.Odniosłem się do tego, że pisałeś o polskiej literaturze jako nadrzędy cel tego przedmiotu.

No dobra, za wąsko napisałem, docelowo chodziło mi tylko o te książki, o których pisałem.

Ten argument o dokładaniu nowych lektur nie jest oderwany od rzeczywistości.Dałoby się wprowadzić kilka dodatkowych książek, tylko zakładając, że nie ma opierdalanka. Nie chcę dyskutować o wyglądzie programu nauczania. :)

Powrót do góry

Lokalizacja: to miasto nie pachnie jak szlugi i kalafiory, raczej jak butle wódy i puste torby
  Wysłano: Wtorek, 3 Września 2013, 16:31
trylogia i konrad wallenrod znika, a pan tadeusz tylko w lo, co o tym sądzą ślizgerzy?
dla mnie trylogia była zawsze chujowa, a z panem tadeuszem też dobrze, bo gimby nie skumają, a w liceum i tak było
jeśli chodzi o konrada wallenroda to albo mam jakąś zaćmę, albo nie miałem nigdy w szkole, bo ni chuja nie pamiętam :dunno:

nigga, hustlers don't stop, they keep goin'
you can lose your life but it gon' keep goin'
why not risk life when it's gon' keep goin'?
when you die somebody else was born

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 3 Września 2013, 19:19
Co wszyscy z tą Trylogią? Przecież tylko "Potop" był lekturą. Czy nie? Mi się w każdym razie wszystkie podane wyżej knigi podobały, a czy są lekturami czy nie, to mnie średnio interesuje w sumie.

Włodi: A Eldo to jest pedał, chuj, dupa, cwel do potęgi.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na lastfm

Wysłano: środa, 30 Października 2013, 22:20
nigdy nie czytałem lektur były chujowe wolałem czytać książki związane z chemią dzisiaj robię fetę na całą polske i żenię cweli

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 198 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona