Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest środa, 15 Sierpnia 2018, 23:34

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Co jest teraz HOT? 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Co jest teraz HOT?
  Wysłano: Czwartek, 26 Kwietnia 2018, 13:26
Z racji tego, że bycie na bieżąco z filmami to proces zdecydowanie łatwiejszy niż obycie w nowych książkach/autorach będących wartymi uwagi zakładam temat. Nie chodzi mi o to by wklejać tu jakaś listę bestsellerów typu Grey tylko, żeby wskazać jakiegoś wychodzącego na szerokie wody pisarz czy jakieś świeże książki, które są zdecydowanie warte uwagi.

Na rozruch dyskusji to napiszę tylko, iż nie ukrywam, że impulsem do założenia tematu była postać Żulczyka, gość jakoś przed wyjściem Belfra, w którym maczał palce zdawał się być pisarzem znanym wszystkim tylko nie mi. Skąd np. hype na niego? Coś poza propsowanym „Ślepnąc od świateł” jest warte uwagi? Jak coś to wciąż nie znam od niego nic.

Powrót do góry

Post Re: Co jest teraz HOT?
  Wysłano: Piątek, 27 Kwietnia 2018, 14:36
Temat ma potencjał, ale pewnie skończy się na czterech postach.
Co do Żulczyka - cholera, sam nie wiem. Przeczytałem wszystko od niego (oprócz tych dwóch przygodowych(?) rzeczy z 2011). Wydane w poprzednim roku Wzgórze psów imo lepsze od Ślepnąc od świateł. To drugie propsowane chyba w Twoich/studenckich/licealnych kręgach, bo z tego co pamiętam ślizg opluwał wytykając, skądinąd słusznie, infantylny opis seksu, głupie pseudonimy bohaterów czy dla wielu bezsensowne oniryczne wstawki (ja tam lubię, taka faza i chuj). Imo dobra książka, choć od tamtej pory przeczytałem kilkadziesiąt tytułów, może dzisiaj wydawałaby mi się gównem, nie wiem. Wzgórze natomiast wydało mi się dojrzalszym (pisarsko) zgłębianiem tych samych, w założeniu ciężkich klimatów. Dowodami choćby wspomniany seks, który jeśli już, poruszony pobieżnie i mniej... fantazyjnie?, a quasi-oniryczne wstawki zamienił na flashbacki do przeszłości, imo zmiana na plus (sam wątek też ciekawy). Niemniej fabułę pamiętam pi razy drzwi, finału w ogóle.
Czy warto poznać prozę Żulczyka? Moim zdaniem i tak, i nie. Ostatni tytuł można poznać, by poznać samego autora. Wcześniejszy ze względu na hype i chyba wyrobienie sobie własnej opinii na jej temat przede wszystkim. Wszystkie poprzednie... :bag: powiedzmy, że można łyknąć jako ciekawostkę.

Hype nieco opadł, ale na pewno było trochę szumu wokół Istoty zła Luci D'Andrea'i. Nie jestem fanem krymiałów(?), więc podchodziłem do niej bez oczekiwań, a mimo to zawód - po całkiem udanym początku przez ponad 400 stron jedyne, nad czym można się zatrzymać to stronicowe obrazkowe opisy zmasakrowanych ciał i końcówka, która wkurwiła mnie o tyle, że do fabularnego twistu na koniec czytelnik nie miał prawa dojść sam - podobnie zresztą jest z filmem - fajnie, jeśli coś pozostaje zagadką dla widza do samego końca, no ale opierać na tym fabułę i efekt wow... :wtf: Albo wolałbym mieć szansę odkrywać takie powiązania między detalami przed finałem, albo na tym opiera się gatunek i ja pierdolę taki gatunek. Nie wiem, nie orientuję się.

Rozpisałbym się jeszcze, ale muszę lecieć. Usunę posta i skrobnę dodatkowo o czymś innym, chyba, że ktoś się wpisze.

Powrót do góry

Banned
  Wysłano: Sobota, 28 Kwietnia 2018, 07:57
Ja natomiast jakoś nie mam serca do tych wszystkich nowości. Czasem coś kupię świeżo wydanego, co roku wychodzi trochę dobrych książek, ale to wszystko jakieś takie jednorazowe, mało jest chyba autorów powtarzalnych. Ciężko w ogóle to śledzić.

Generalnie polecam śledzenie lubimyczytac, tam są listy książek, które ostatnio zostały wydane/które zostaną wydane niebawem, jest też jakiś ranking, uwzględniający książki ostatnio wydane w dowolnym przedziale czasowym (ostatni miesiąc, 3, 6 i cały rok - jakoś tak), czasem to przeglądam, żeby mieć jakieś pojęcie.

Po "Ślepnąć od świateł" wziąłem jeszcze "Instytut" Żulczyka i... no takie tam czytadło, nie jest złe, ale też nic specjalnego. Można przeczytać, ale jak się tego nie zrobi, to nic się nie straci.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 28 Kwietnia 2018, 09:47
Ślepnąc od świateł taka następna stacja taco, chyba ludziom siedzi takie coś. Instytut totalnie mi nie podszedł, początek naprawdę zaciekawił, ale im dalej tym gorzej. Zakończenie chujowe, nie wiem jakie było pierwsze ale jak trzeba było poprawiać to nawet nie chcę wiedzieć.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 10 Lipca 2018, 21:26
Nie wiem czy to HOT ale bodaj w 2013 roku wydawnictwo Marginesy wydało pierwszą w Polsce książkę Jaume Cabre "Wyznaję" i od tamtej pory krok po kroku tłumaczone są jego książki z katalońskiego, ostatnio wyszła "Podróż zimowa" a ja najbardziej polecam "Głosy Pamano", dodatkowo wszystkie pozycje tego pana są wydane na najwyższym poziomie i fenomenalnie prezentują się w biblioteczce :joint:

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 12 Lipca 2018, 16:37
W kwestii kryminałów:

Ja polecam sagę o Mocku Marka Krajewskiego bo jest tam kawał dobrej historii.
Mróz, Bonda, Puzyńska też spoko, ale mocno komercyjny poziom.
Ostatnie odkrycie - W.Weiss Biała Wódka Czarny Ptak.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 13 Lipca 2018, 12:17
Przecież Mróz robi (robi, nie pisze) te książki tak taśmowo, że bardziej się nie da. Premiera co dwa miesiące. W ogóle przez 100 książek możesz policzyć na palcach jednej ręki bohaterów, którzy mają jakiś zarys, reszta te same odzywki, te same nawyki, gusta, preferencje, kurwa, wszystko, ctrl c ctrl v.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ]