Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Sobota, 16 Grudnia 2017, 08:19

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Galveston- Nic Pizzolatto 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Galveston- Nic Pizzolatto
  Wysłano: Piątek, 24 Lutego 2017, 00:56
Obrazek

Spoiler:

Właśnie skończyłem czytać i jestem zachwycony, Pizzolatto zasłużył na osobny temat. Ta książka ma w sobie to co znamy z pierwszej serii True Detective. Męska, brutalna opowieść z brudnym, szorstkim klimatem. Atmosfera obskurnych spelun i moteli wylewa się z kartek. Świetne, wyraziste postacie, którym kibicujesz mimo, że trudno nazwać je pozytywnymi. Fabuła prosta ale niesamowicie wciągająca, prowadzona w odpowiednim tempie, z umiejętnie wplecionym zabiegiem zaburzonej chronologii. Na mały minus może pewne motywy, które już skądś znamy ale i tak w moim odczuciu powieść kompletna. 9/10

Ps. Na celowniku "W Drodze Nad Morze Żółte" ale może ktoś czytał Galveston (lub chociaż powyższy opis) i zna podobną literaturę wartą polecenia?

Powrót do góry

Post Re: Galveston- Nic Pizzolatto
  Wysłano: Piątek, 24 Lutego 2017, 08:32
ja czytałem, zresztą na forumku własnie ktoś to polecał i była dyskusja. dla mnie rozczarowanie, za krótka, zbyt szybko skończona. klimat zajebisty, to fakt, ale później zamiast pociągnąć historię nagle wszystko urwane. czytałem już kilka lat temu (czy tam rok, ten czas tak zapierdala, że ciężko określić) i pozostal mocny niedosyt (nie wiem czy zasługuje na oddzielny temat, raczej wątpię).

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 24 Lutego 2017, 10:04
jabolsdz napisał(a):
ja czytałem, zresztą na forumku własnie ktoś to polecał i była dyskusja. dla mnie rozczarowanie, za krótka, zbyt szybko skończona. klimat zajebisty, to fakt, ale później zamiast pociągnąć historię nagle wszystko urwane. czytałem już kilka lat temu (czy tam rok, ten czas tak zapierdala, że ciężko określić) i pozostal mocny niedosyt (nie wiem czy zasługuje na oddzielny temat, raczej wątpię).

Jak dla mnie długość książki w sam raz i też po stronie plusów. Czytając to nie mam w ogóle poczucia, że historia się urywa, przeciwnie, to co miało zostać powiedziane zostało, jest treściwie i konkretnie bez zbędnego przeciągania. W retrospekcjach
Spoiler:
w czasie rzeczywistym
Spoiler:
jak dla mnie nic więcej tu do powiedzenia nie ma a rozbudowywanie wątków tej przecież prostej historii (to nie musi być wada) mogłoby zaburzyć tempo, klimat mógłby ulecieć.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 24 Lutego 2017, 10:19
ja już tak dobrze nie pamiętam, więc niestety nie pogadamy. pamiętam tylko że zarzut był mój taki: gęsty klimat, rysowanie kolejnych wątków, jakieś takie piętrzenie akcji, a potem nagle wszystko cyk, i się rozwiązało.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 24 Lutego 2017, 10:26
No kumam, ja akurat wczoraj skończyłem więc na świeżo to analizuje i mi akurat niczego nie brakuje jeśli chodzi o rozbudowywanie wątków, co do obecności klimatu to zgodność, zresztą to główny atut książki, gdyby nie on to byłaby kolejna opowieść o zbirze, który wpada w tarapaty.

Są prace nad filmem na podstawie powieści, scenariusz Pizzolatto, reżyseria Laurent. W roli Roya Ben Foster i to na razie tyle. Swoją drogą do roli głównego bohatera stworzony jest Rourke, drugi raz musiałby zagrać mniej więcej to co w Bullet i byłoby w punkt ;) Czekam mocno ale póki co chyba nic pewnego. Jeśli jednak to powstanie to olbrzymia szansa, że będzie to sztos, Pizzolatto tego nie spierdoli (choć True Detective 2 podobno spierdolił, póki co nie widziałem ale wierzę).

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 2
  Wysłano: Czwartek, 20 Lipca 2017, 23:03
Jestem po lekturze no i cholera nie wiem, oczekiwałem kryminału i wcale nie czuję, żebym go dostał :neutral: Ale fakt faktem, że jest to bardzo klimatyczna książka, więc jakby ktoś się chciał zanurzyć w ponury klimat barów i melin lat 80 i przy okazji nie oczekuje fajerwerków jeśli chodzi o fabułę to polecam.
A klimat bardziej jak z filmów Tarantino niż z pierwszego detektywa imo

KTO PRAWILNY TEN NIEWINNY

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ]