Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019, 00:14

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
[pisarz] Alfred Szklarski 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [pisarz] Alfred Szklarski
  Wysłano: Niedziela, 21 Sierpnia 2011, 00:24
Obrazek
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski

Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – pisarz literatury młodzieżowej. Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda, Alfred Murawski (w czasie okupacji).

Alfred Szklarski przyjechał do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 1926 roku. Początkowo mieszkał we Włocławku, a od 1932 w Warszawie, gdzie w latach 1932-1938 studiował na Akademii Nauk Politycznych na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym. Pod okupacją opublikował w kolaboracyjnych pismach powieści dla dorosłych (1942 – Żelazny pazur, 1943 – Krwawe diamenty, 1944 – Tajemnica grobowca). Powieści te były opublikowane pod pseudonimem. Od sierpnia 1944 był żołnierzem AK, brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie przez kilka miesięcy mieszkał w Krakowie, a następnie w Katowicach. W roku 1949 sądzony za publikacje w proniemieckich pismach m.in. NKW, skazany na karę 8 lat więzienia, zwolniony z więzienia w roku 1953. W latach 1954-1977 był redaktorem w katowickim wydawnictwie "Śląsk". Debiutował w 1946 roku powieścią sensacyjną Gorący ślad. Alfred Szklarski był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i odznaczeń, między innymi "Orle Pióro" (1968), Orderu Uśmiechu (1971) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży (1973, 1987). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Był współautorem (razem z żoną Krystyną Szklarską) trylogii indiańskiej Złoto Gór Czarnych:

* Tom I – Orle Pióra (1974)
* Tom II – Przekleństwo złota (1977)
* Tom III – Ostatnia walka Dakotów (1979)

oraz wielotomowego cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego:

* Tomek w krainie kangurów (1957)
* Tomek na Czarnym Lądzie (1958, wcześniej wydany również jako Przygody Tomka na Czarnym Lądzie)
* Tomek na wojennej ścieżce (1959)
* Tomek na tropach Yeti (1961)
* Tajemnicza wyprawa Tomka (1963)
* Tomek wśród łowców głów (1965)
* Tomek u źródeł Amazonki (1967)
* Tomek w Gran Chaco (1987)
* Tomek w grobowcach faraonów (1994, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora)

Ponadto napisał:

* Tornado (Warszawa 1943, Wyd. Polskie; pod pseud.: Aleksander Gruda)
* Gorący ślad. Współczesna powieść sensacyjna (1946, pod pseud.: Alfred Bronowski)
* Trzy siostry. Powieść (1946, pod pseud.: Alfred Bronowski)
* Błędne ognie. Opowieść współczesna z życia górników (1947, pod pseud.: Alfred Bronowski)
* Nie czekaj na mnie. Powieść współczesna (1947, pod pseud.: Alfred Bronowski)
* Tomek w tarapatach (1948, pod pseud.: Fred Garland)
* Sobowtór profesora Rawy (1963, powieść science fiction dla młodzieży)

[tvp historia] Pojedynek Sierakowski -vs- Ziemkiewicz: Alfred Szklarski - kolaborant hitlerowski czy pisarz wmanewrowany?
http://www.youtube.com/watch?v=IK9ben5tu3s

Ktoś czytał te jego Tomki?

Powrót do góry

Post Re: [pisarz] Alfred Szklarski
  Wysłano: Niedziela, 21 Sierpnia 2011, 00:44
ja czytałem za małolata, zajebiście mi się podobały, nawet teraz mam ochotę je sobie przeczytać na nowo, ale jakoś odwlekam z różnych powodów, ale taka młodzieżowa lekturka, przygodowa, polecam ogólnie

www.facebook.com/roniakajazwa

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku

Wysłano: Niedziela, 21 Sierpnia 2011, 07:40
W podstawówce cykl o Tomku był moim klasykiem i jarałem się po maxie prawie każdym tomem. Kozackie postacie, jak grałem w jakieś gierki przygodowe albo strzelanki to zawsze brałem nick Smuga :lol: "Złoto Gór Czarnych" też ruszyłem, ale nie podobało mi się tak jak przygody Wilimowskiego.

W sumie jakbym znalazł czas, to może i bym wrócił, tylko boję się, że klasyk przestanie być klasykiem.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku profil na discogs

Banned
  Wysłano: Niedziela, 21 Sierpnia 2011, 10:31
Cytuj:
Tom I – Orle Pióra (1974)
* Tom II – Przekleństwo złota (1977)
* Tom III – Ostatnia walka Dakotów (1979)
Przeczytałem te tomy za łepka jeszcze :) jak ktoś się nie jara tematyka indiańską to po przeczytaniu tego, zacznie się jarać, jak najbardziej mogę polecić.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]