Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Wtorek, 12 Grudnia 2017, 03:21

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Ambitna fantastyka 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: Ambitna fantastyka
  Wysłano: środa, 28 Sierpnia 2013, 23:00
Słyszałem właśni o Zajdlu, że dobre rzeczy pisze. Ogólnie, podobno mamy dobrych pisarzy z rejonów fantastyki i science-fiction, co jeszcze poza Lemem, Sapkowskim, Huberathem, Zajdlem, Łysiakiem?

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 29 Sierpnia 2013, 09:50
No Dukaj oczywiście, ale już nie raz był wymieniany w tym wątku. Snerg-Wiśniewski podobno też bardzo dobry, ale nie czytałem. A co do Zajdla to Limes inferior, Paradyzja i Cylinder van Troffa koniecznie, chociaż zakończenia tych dwóch, a szczególnie Limes są nieco "na odpierdol". Opowiadania też warto sprawdzić choć poziom jest bardzo zróżnicowany. Czytał ktoś opowiadania Huberatha? Warto? Gniazdo światów średnio mi podeszło...

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Wysłano: Czwartek, 29 Sierpnia 2013, 10:30
Huberatha "Miasta pod skałą" polecam. Opasła kniga ale warto, tym bardziej że każdy z trzech rozdziałów dzieje się w zupełnie innym świecie przez co w ogóle nie nuży. W sumie jest to fantasy, ale bardziej socjologiczne, bez badziewnych smoków, artefaktów i elfów.

Cytuj:
Słyszałem właśni o Zajdlu, że dobre rzeczy pisze. Ogólnie, podobno mamy dobrych pisarzy z rejonów fantastyki i science-fiction, co jeszcze poza Lemem, Sapkowskim, Huberathem, Zajdlem, Łysiakiem?

Wszystko od Dukaja. A i Ziemkiewicz bardzo dobre w młodości pisał - np. "Pieprzony los kataryniarza".

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 29 Sierpnia 2013, 10:43
Obrazek
Obrazek

przypadek? nie sądzę

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 29 Sierpnia 2013, 14:52
No Dukaj też, wiadomo, fantastyki od Ziemkiewicza nie czytałem jeszcze.
Cytuj:
Czytał ktoś opowiadania Huberatha? Warto? Gniazdo światów średnio mi podeszło...

Mi się podobało, ale opowiadania to trochę inna rzecz, przeczytałem Ostatni, którzy wyszli z raju, czyli mikropowieść + 4 opowiadania i była to bardzo dobra rzecz. Szczególnie Kara większa to rozpierdol. Świetny warsztat, dobre pomysły, jakieś tam rozkminy, polecam.
No dalej, kto jeszcze mniej znany, a robi to dobrze?

Powrót do góry

Wysłano: środa, 11 Września 2013, 09:28
Drag0 napisał(a):
No dalej, kto jeszcze mniej znany, a robi to dobrze?

Adam Wiśniewski-Snerg, jeśli lubisz hard sf. Najpierw "Nagi cel" na rozgrzewkę a potem hardkorowego "Robota". "Robot" to jedna z lepszych książek sf jakie w ogóle czytałem, ale to co się tam wyprawia z fizyką to masakra.

Ostatnio edytowano środa, 11 Września 2013, 10:15 przez Luxair, łącznie edytowano 1 raz

Powrót do góry

Wysłano: środa, 11 Września 2013, 09:32
Podbijam, Robot to jest masakra (w pozytywnym sensie), na półce czeka "Według łotra", jestem ciekawy co tam wymyślił. Trzeba uważać (sprawdzić w necie) i czytać najlepiej to co wydał za życia, po śmierci poskładano parę rękopisów z szuflady i wyszło kilka tytułów, które podobno już dobre nie są.

No i kierwa Peter Watts ale wspominałem już o nim w kilku tematach i nie chce mi się znowu przerabiać tego samego więc trzeba poszukać albo uwierzyć na słowo.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 11 Września 2013, 10:22
jaca napisał(a):
Podbijam, Robot to jest masakra (w pozytywnym sensie), na półce czeka "Według łotra", jestem ciekawy co tam wymyślił. Trzeba uważać (sprawdzić w necie) i czytać najlepiej to co wydał za życia, po śmierci poskładano parę rękopisów z szuflady i wyszło kilka tytułów, które podobno już dobre nie są.

Np. "Arka" mi się średnio podobała - za dużo dysput filozoficznych, choć motyw przenikających się rzeczywistości niezły. "Według łotra" to zaś opowiadanie zbudowane na jednym prostym pomyśle, świetnie myślę sprawdziłoby się jako etiuda teatralna albo odcinek "Strefy mroku", natomiast jako książka trochę mnie zawiodło. Tym niemniej jednak jest często wymieniane jak jedno z ważniejszych dzieł polskiego sf więc przeczytać nie zaszkodzi.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 7 Listopada 2013, 14:06
http://katedra.nast.pl/nowosci/19936/Co ... ka-Dukaja/

miało być krótko, będzie 900 stron- kto by się spodziewał

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Wysłano: Piątek, 25 Kwietnia 2014, 21:56
Przebrnąłem przez "Lód" Dukaja jakoś rok temu, choć zajęło mi to kilka miesięcy - nigdy żadna inna książka mnie tak nie wymęczyła. Początek interesujący, ale jak już podróż Transsibem się kończy, to dla mnie robi się bardzo niestrawnie. Miałem wrażenie jakby nie było pomysłu na ciekawe pociągnięcie akcji dalej, więc zamiast tego autor brnie w filozoficzne rozkminy, tyle że jak dla mnie niezbyt wciągające. No i dramatycznie słabe zakończenie, serio szkoda bo potencjał był ogromny - moim zdaniem zmarnowany, choć wiem że wiele osób hołubi tę powieść. Może za ambitna pozycja jak dla mnie, nie wiem

Powrót do góry

Wysłano: środa, 30 Kwietnia 2014, 18:43
mi się właśnie zaczęło podobać dopiero po tym jak wysiedli z Transsibu, a końcówka taka mdła faktycznie, 100 stron wcześniej by skończył i by było lepiej

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 4 Maja 2014, 10:35
olsen. napisał(a):
Obrazek
Obrazek

przypadek? nie sądzę

dodałbym jeszcze Pawła Matuszka który trudni się pisaniem ciekawej, oryginalnej fantastyki (czytałem Kamienną Ćmę i opowiadanie Yl'Ho, w obu przypadkach ciekawe światy, bogata wyobraźnia)
Obrazek

oraz Jeffa VanderMeera,
Obrazek
którego Unicestwienie właśnie skończyłem i to bardzo obiecujący początek trylogii, trzymająca w napięciu dziwna i tajemnicza historia w postapokaliptycznym klimacie.

Jeśli chcesz zająć się pisaniem ambitnej fantastyki zacznij od kilkudniowego zarostu, okularów i nadwagi, pomysły przyjdą same.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 25 Sierpnia 2014, 02:58
Akurat jak dla mnie fantastyka to zdecydowanie najbardziej ambitne lektury jakie czytałem, bez porównania do niczego innego.
Głos pana Lem
Dzienniki Gwiezdne Lem
Ślepowidzenie Watts
Perfekcyjna Niedoskonałość Dukaj
Czarne oceany Dukaj
Limes Inferior Zajdel
Robot Snerg

Te Książki mówiąc brutalnie, zryją Ci banię.
Dalej są Strugaccy, Simmons, Huberath, Reynolds i liczni, których na szybko zapozniałem.
Carda czytałem, i ole pisze lekko i strawnie, ambitnym go nie nazwę. A przeczytałem jego kilkanaście książek, ot lekkostrawne space opery.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 28 Marca 2016, 13:46
Skończyłem wreszcie Perfekcyjną Niedoskonałość Dukaja, wcześniej znałem tylko opowiadania, Katedrę i jakieś tam gówna. Generalnie umysł wizjonera i pióro rzemieślnika. Ja rozumiem, że konwencja, bezpardonowe wciśnięcie nas w rolę głównego bohatera, a i część rzeczy to w zasadzie coś niewyobrażalnego, nie mniej warsztatowo jest raczej przeciętnie. Biorąc pod uwagę samo hard science-fiction, taki Peter Watts, mimo że i u niego narracja kuleje, zwłaszcza w scenach akcji, i choć dochodzi przekład na polski, posługuje się słowami wyraźnie zgrabniej. Gramatyka postludzka z początku bawiła, ale akurat do tego się przyzwyczaiłem. Treściowo jest ciekawiej, nie mówię tu o dość chaotycznie prowadzonym wątku głównym, w czym nie pomagają zabiegi w stylu dwóch równoległych dialogów przedzielonych ukośnikiem, ale o samych koncepcjach rozwoju ludzkości i wszelkiego stworzenia w multiwersum, podejściu do zmiennych fizycznych i tak dalej. Najbardziej rozpierdala mnie już pewnie wrzucona tutaj odpowiedź na pytanie, kiedy ukaże się kolejna tercja.
Cytuj:
Nieprędko. Druga tercja to będzie głównie rajd przez wszechświaty odmiennych fizyk i czekam, aż się tu pewne rzeczy w nauce wyklarują w wystarczającym stopniu, żeby mi się kreacja nie zdezaktualizowała jeszcze w trakcie pisania; a po drugie, czekam na narzędzia (programy), które pomogłyby w żonglowaniu tymi fizykami – bo za cienki jestem, żeby przeliczać to wszystko ręcznie.

Później rozwinął to:
Cytuj:
"- Na spełnienie jakich teorii czekasz, wstrzymując się z kontynuacją Perfekcyjnej niedoskonałości?

– Był taki przypadek w ostatnich latach z powieścią Grega Egana Quarantine, która została oparta na obowiązującej wówczas interpretacji fizyki kwantowej: że do kollapsu funkcji falowej konieczny jest akt obserwacji przez świadomą istotę. Okazało się jednak, że to raczej kwestia wielkości obiektu, a nie konieczności istnienia obserwatora. I nagle cała fizyka w tej powieści hard SF okazała się fizyką alternatywną, bo nieprawdziwą. Nie chcę się znaleźć w takiej sytuacji. A ponieważ parę hipotez w kosmologii czeka właśnie na sfalsyfikowanie, ja także czekam. No i programy, na których można byłoby przeliczyć kombinacje stałych fizycznych do wszechświatów Progresu, dopiero się pojawiają, a ja nie chcę tego liczyć ręcznie, za cienki jestem. Ale cały plan fabularny jest rozpisany już dość sztywno, sama Krzywa Progresu pokazuje, co jest do zrobienia w kolejnych tercjach, więc tutaj nie ma żadnej możliwości odejścia – prędzej czy później się to napisze. "

Mam trochę mieszane uczucia do przeczytanej książki, ale niedługo zabiorę się za kolejną. Ale najpierw przeczytam sobie zbiór opowiadań wspomnianego Wattsa, Odtrutkę na optymizm. Widzę, że praktycznie cały wstęp poświęcił Polsce, nie opuszcza go zaskoczenie dobrym przyjęciem swojej twórczości w naszym kraju.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 28 Marca 2016, 14:24
Minionego lata trafiłem na Perfekcyjną Niedoskonałość w przecenie za jakieś grosze i kupiłem, ale tylko ruszyłem początek. Styl wydaje mi się niemniej przystępniejszy niż w Lodzie, niedługo dokończę lekturę.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4