Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 15 Grudnia 2017, 09:14

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Literatura Science Fiction 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Literatura Science Fiction
  Wysłano: Poniedziałek, 10 Stycznia 2011, 00:11
Lubiecie? Co Polecacie?

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Post Re: Literatura Science Fiction
  Wysłano: Poniedziałek, 10 Stycznia 2011, 00:24
bradbury i dick.

chyba najwybitniejsi.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Stycznia 2011, 00:31
strummer a Lema nic nie polecisz?

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Stycznia 2011, 17:02
Zajdla polecam, mało osób go czyta a wszystko co przeczytałem mi się podobało.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Stycznia 2011, 20:06
"autostopem przez galaktyke" - douglas adams
a z cyberpunku, którym się mega jaram to:
"Neuromancer" - Williama Gibsona , wgl wszystko od tego gościa, przejebany jest.
"Zamieć" - Neal Stephenson

fb.com/UNNMD

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm WWW

Wysłano: Wtorek, 11 Stycznia 2011, 00:46
co do Zajdla to w ubiegły weekend w Media Markcie w Warszawie (tym koło Promenady, nie wiem czy są jeszcze inne) kupiłem "Wyjście z cienia", znalazłem w koszu zaraz naprzeciwko bramek jak się wchodzi na sklep, za 9,99zł, wydanie Supernowa 2007, jakby ktoś chciał a ma blisko to jeszcze jeden egzemplarz tam został.
jaram się, bo miałem w planach w końcu się za Zajdla zabrać prędzej czy później, teraz wychodzi na to że jednak prędzej :)

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: środa, 2 Marca 2011, 16:59
10 Free Science Fiction Books Online
http://listverse.com/2007/10/25/10-free ... ks-online/

link do ZIPów na stronie

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 10 Maja 2011, 15:07
Cytuj:
10 Free Science Fiction Books Online
http://listverse.com/2007/10/25/10-free ... ks-online/

Trochę z dupy ta lista, Diuna powinna być na pierwszym miejscu a nie ma jej w ogóle na liście? :dunno:

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Wtorek, 31 Maja 2011, 10:06
Pewnie nie zrozumiałeś, że jest to lista darmowych książek...

Powrót do góry

Wysłano: środa, 1 Czerwca 2011, 15:28
Diuna nie powinna być na 1 miejscu wgl.

fb.com/UNNMD

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 9 Czerwca 2012, 08:47
Wczoraj zmarł Roy Bradbury. "Kroniki marsjańskie" i "Fahrenheit 41" czytało mi się świetnie, szkoda.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Sobota, 9 Czerwca 2012, 10:03
z sf polecam asimova.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 9 Czerwca 2012, 14:01
mql napisał(a):
Wczoraj zmarł Roy Bradbury. "Kroniki marsjańskie" i "Fahrenheit 41" czytało mi się świetnie, szkoda.

nawet nie wiedziałem, szkoda. akurat przez ostatnie dni czytam Fahrenheita.

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 08:26
ostatnio mój ulubiony gatunek:)
z nie wymienianych polecam Petera Wattsa - choć kiedyś czytałem parę książek Dicka to dopiero od wattsowego "Ślepowidzenia" zacząłem zagłębiać się w fantastykę. Moja odczucia świetnie oddaje ten tekst:
Cytuj:
Straszna książka, okropna książka. Dla kogoś, kto tylko czyta, okropna, bo po niej każda inna wydaje się mdła i banalna. A dla kogoś, kto sam pisze, już w ogóle – przeciętny autor po zapoznaniu się ze „Ślepowidzeniem” powinien odwiesić komputer na kołek i zająć się czymś pożyteczniejszym, bo i tak wiadomo, że niczego ani w jednej dziesiątej tak niezwykłego nie uda mu się stworzyć. „Ślepowidzenie” to w gatunku SF absolutny numer jeden kilku ostatnich lat. Watts ma wiedzę tak rozległą, że momentami trudno uwierzyć, iż powieść napisała jedna osoba, jeszcze większą wyobraźnię, a do tego wszystkiego potrafi także zagrać na uczuciach czytelnika – umie zaintrygować, przestraszyć, rozbawić i wzruszyć.

później na warsztat poszły jego wcześniejsze książki Rozgwiazda i Wir (częśći trylogii, ostatnia wyjdzie u nas jesienią), jak ktoś włada angielskim na wysokim poziomie to może ściągnąć jego książki z oficjalnej strony autora (działa na zasadach creative commons) ale sam, choć z angielskim problemów nie mam, wolę nie sięgać do oryginałów patrząc jakie pojęcia występują w polskich wydaniach. Watts jest doktorem oceanologii ale nie tylko ze swojego fachu czerpie inspirację - jego książki są najeżone zagadnieniami z psychologii, techniki czy filozofii a na końcu każdej z nich autor przytacza źródła na których się opierał (w przypadku 'ślepowidzenia' jest to 8 stron wypełnionych tylko tytułami książek i linkami, robi wrażenie).

Później na tależu wylądowały "nieśmiertelność zabije nas wszystkich" magaryego, "hyperion" simmonsa, "kamienna ćma" matuszka i tylko tą ostatnią mogę polecić. (hyperion to niby klasyka gatunku ale jakoś szczególnie mnie nie urzekła, ot książka przygodowa dziejąca się w przyszłości)

Następną cegiełkę budującą moją fascynację gatunkiem dorzucił Adam Wiśniewski-Snerg - co prawda czytałem tylko "Robota" oraz "Teorię nadistot" ale to wystarczyło abym mógł każdemu go polecić, teorią jarali się znajomi w ogóle nie interesujący się science fiction, warto przeczytać w ramach gimnastyki umysłu i nowego spojrzenia na świat:) słyszałem tez mało pochlebne opinie co do książek wydanych po jego samobójczej śmierci ale tez nie do końca wiadomo czy były to jego 'dzieła'.

Ostatnio poznanym mistrzem jest Jacek Dukaj - "Perfekcyjna niedoskonałość" jest popisem jego wyobraźni, wymyślił bardzo ciekawą przyszłość a nawet nową gramatykę dla istot post-ludzkich. opisy niektórych zdarzeń wykorzystujących fizyczne zniekształcenia wręcz trudno sobie wyobrazić, niemożliwością jest to wytłumaczyć czy opisać. Z resztą dobry obraz książki i autora jest w odpowiedzi Dukaja na pytanie o następną część trylogii ("Perfekcyjna niedoskonałość" podsyca apetyt tekstem na końcu - "Koniec tercji pierwszej")

Cytuj:
...kontynuacja „Perfekcyjnej niedoskonałości?”
JD: Nieprędko. Druga tercja (książka nie ma jeszcze ustalonego tytułu) to będzie głównie rajd przez wszechświaty odmiennych fizyk i czekam, aż się tu pewne rzeczy w nauce wyklarują w wystarczającym stopniu, żeby mi się kreacja nie zdezaktualizowała jeszcze w trakcie pisania; a po drugie, czekam na narzędzia (programy), które pomogłyby w żonglowaniu tymi fizykami – bo za cienki jestem, żeby przeliczać to wszystko ręcznie.

Teraz jestem w trakcie czytania "Innych pieśni" i myślę, że jest bardziej przystępna, dobra na pierwszy kontakt z Dukajem (choć na pewno o dwie klasy wyżej od przeciętnej książki sf, to już jest górna półka i światowy poziom).

"Lód" tego autora podzielił ludzi na tych, którzy go nienawidzą: za trudny język, metafizyczne przemyślenia, czasami trudny do ogarnięcia stopień skomplikowania stworzonych zjawisk i świata, długość (ponad 1000 stronicowy kloc!) oraz tych, którzy uważają tę powieść za opus magnum autora (choć mam nadzieję, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa), jedną z najlepszych polskich książek czy najlepszych książek w ogóle i po zapoznaniu się tylko z wierzchołkiem góry lodowej jego twórczości myślę, że będę należał do tych drugich, bo już wiem, że Dukaj wielkim pisarzem jest.

Pewnie mało kto przeczyta ten wywód do końca, ale musiałem gdzieś to z siebie wyrzucić bo większość znajomych jeśli już czyta to woli lżejsze lektury.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 11:21
Miło, że ktoś docenił "Lód", uwielbiam tę książkę :bowdown: Wymaga dużo czasu i niemało skupienia do ogarnięcia, ale poświęciłem parę melanży i chyba dobrze na tym wyszedłem. Ostatnio zakupiłem sobie za to zbiór opowiadań Dukaja - "Król Bólu", któremu też warto dać szansę, chociaż to wszystko takie pogranicze sf-fantasy.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 12:11
Cytuj:
Teraz jestem w trakcie czytania "Innych pieśni" i myślę, że jest bardziej przystępna, dobra na pierwszy kontakt z Dukajem (choć na pewno o dwie klasy wyżej od przeciętnej książki sf, to już jest górna półka i światowy poziom).

Co jeszcze na początek od Dukaja? Jego książki tworzą jakieś sagi, czy można je czytać w dowolnej kolejności?
Z science fiction czytałem chyba tylko Kocią łapkę, imo dobra, trochę pomieszana z fantastyką.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 12:34
Zbiory opowiadań sprawdź, jeśli one Cię zainteresują, uderzaj do powieści. Wspominany przeze mnie wyżej "Król Bólu" i "W kraju niewiernych" (tam jest opowiadanie "Katedra", na którego podstawie Bagiński stworzył swego czasu świetną animację).

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 12:58
sagi chyba żadnej nie ma

co do "Lodu" to trochę niezrozumiale się wypowiedziałem - tego jeszcze nie czytałem, tylko słyszałem, że jest kontrowersyjna ale po tych dwóch książkach Dukaja myślę, że mi się spodoba.

Inne pieśni dzieją się w alternatywnym świecie - są znane z ziemi narody, kontynenty ale same podstawy świata inaczej działają - w uproszczeniu: miasta/państwa, które są władane przed kratistosów zmieniają się pod ich aurą (np."Vodenburg giął się wówczas i topniał w ogniu korony kratistosa zaiste jak wosk, sam pałac zastygł po odejściu Grzegorza Ponurego w formie upiornych ogrodów kamienia i stali."), sami ludzie zmieniają naturę swoją wolą (np. we wspomnianym chłodnym, europejskim Vodenburgu w dzielnicy arabskiej rosną palmy) a w niezbadanym środku afryki dochodzi do co raz większych anomalii - ludzie i zwierzęta dotknięte Skrzywieniem przybierają dziwne formy, mieszają są ze sobą (ogniowe chmury, palmy owocujące gorylimi głowami, ptaki z roślinnym ogonem i oczami kameleona, ludzie przebywający tam zaczynają pocić się piaskiem, deformować, zatracać mowę) - trudno spędzić tam dłuższy czas i jeszcze nikt nie wrócił z epicentrum Skrzywienia. Nie ma tu tylu fizycznych, technicznych, metafizycznych zagadnień co w "Perfekcyjnej niedoskonałości", są za to ciekawe, barwnie i świetnie opisane świat, intryga i postacie. Z tego co czytałem w necie jedna z lepszych książek Dukaja i myślę, że na pierwszy kontakt idealna.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 15:56
czyli jakie OPOWIADANIE dostępne w necie polecacie od niego?

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 16:08
w Innych Pieśniach jest jeden z moich ulubionych bohaterów w polskim fantasy - Hieronim Berbelek.
Nie wiem jakie opowiadania są dostępne w necie, lecz jego najnowszy zbiór opowiadań jest bardzo dobry, mówię tu o Królu Bólu.

fb.com/UNNMD

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona