Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 07:39

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Literatura Science Fiction 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: Literatura Science Fiction
  Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 17:06
ja czekam na coś nowego od niego, bo chętnie sprawdzę jak się zaprezentuje umysł Dukaja. w "Królu Bólu" niektóre rozkminy przesadzone, widać że autor się coraz bardziej wkręca w swoje światy, zwłaszcza pod kątem cybernetyki i informatyki.
chociaż uważam, że jego teksty są zdecydowanie na więcej niż jedno czytanie, takie "Inne pieśni" (choć w miarę przystępne) czy "Linię oporu" muszę przemyśleć jeszcze raz. Swoją drogą, wywiad dla Esensji gdzieś zaraz po premierze "Króla bólu" rozjaśnił mi nieco "Linię...".

z opowiadań polecam mocno "Sprawa Rudryka Z." i "Przyjaciel prawdy. Dialog Idei", oba w tomie "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe", który polecam cały zresztą, jedynie opowiadanko "Gotyk" odstaje poziomem IMO. ale w tych dwóch wymienionych przeze mnie niezłe rozkminy są.

ciekawe, nad czym pracuje teraz i kiedy można się spodziewać. chyba ostatnią rzeczą którą wypuścił było opowiadanie w zbiorze "Science Fiction" wydanym przez wydawnictwo Powergraph (czytał ktoś? zarówno to opowiadanie, jak i cały zbiór). ciekawe, czy do skutku doprowadzi którąś z trzech rzeczy które miał w planach (Fabla, Stroiciel luster i cośtam jeszcze, nie pamiętam gdzie o tym pisał - w wywiadzie z Esensją czy w posłowiu do "Króla bólu"). bo kontynuacji "Perfekcyjnej..." chyba nie ma co oczekiwać, wydaje mi się że tyle to trwa że sam Dukaj już stracił wenę do tego projektu i nie będzie go na siłę kontynuował.

w ogóle kocham wydania Wydawnictwa Literackiego jego książek w twardych oprawach, przez to droższe, ale piękne

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2012, 18:45
fakt, wydania piękne. ciekawostka: okładki projektował Bagiński - ten sam, który zrobił nominowaną do Oscara Katedrę na podstawie opowiadania Dukaja właśnie

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 11:02
Tak sobie powoli nadrabiam literackie braki, science-fiction póki co najbardziej, bo to bliski mi gatunek. Dick, po kilku spotkaniach z jego twórczością, z pewnością stanie się jednym z moich ulubionych autorów. "Neuromancer" Gibsona troszkę zawiódł - momentami ciężko się to czyta, wydaje mi się że zbyt wiele tu technicznych pierdółek, a i autor nie ma chyba tej lekkości kreowania światów/wizji jak chociażby ten ww. Dick. Z drugiej strony - i tak dałem się pochłonąć, pomysły i generalny trzon fabularny są na prawdę przednie. No i mimo, że pewien niedosyt pozostał, to po przeczytaniu jestem niemal pewien, że za drugim podejściem ta książka spodoba mi się o wiele bardziej.

Hmm ... i takie pytanie - co brać od Raya Bradbury'ego i czy cykl "Diuna" czytać w całości (tj. te 6 oryginalnych części) czy lepiej sobie niektóre pozycje odpuścić, przerobić tylko pierwszą część, czy np. 3 pierwsze ... no nie wiem - generalnie - jak się do tego zabrać?

Po Lema też bym chętnie sięgnął i też nie wiem od czego by tu zacząć ...

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 11:22
TECHINCZNYCH PIERDOŁEK?
chyba nie skumałeś Neuromanera wgl.
poczytaj jakis prostszych autorow, a pozniej dopiero wroc do tej wspanialej ksiazki.

fb.com/UNNMD

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm WWW

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 11:46
Akurat "Neuromancer" poszedł na pierwszy ogień jeśli chodzi o klasykę science-fiction i było to już jakiś czas temu - być może nieco koloryzuję. Niemniej ja tylko miałem na myśli, że styl Gibsona nie do końca mi podszedł, zwłaszcza w porównaniu z Dickiem, którego jak dotychczas pochłaniam "na raz". Co to ma do fabuły i jej "kumania"? Zresztą tak jak napisałem - od razu po lekturze stwierdziłem, że za drugim razem uda mi się tego klasyka o wiele bardziej docenić - możliwe, że tak jak mówisz był wówczas za trudny dla mnie. So be easy.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 18:21
Bradbury - Fahrenheit 451, i pewnie jeszcze Kroniki Marsjańskie, bo też doceniane.
Diuna - raczej te 6 tomów Franka, dalsze części to popłuczyny których czytać nie trzeba, a z cyklu oryginalnego to po prostu jak ci się spodoba pierwsza to idź dalej po kolei.
Lem - ciężko powiedzieć, bo jego książki są od siebie różne, wszak nie bez powodu Dick kiedyś napisał list do FBI w którym ostrzegał, że LEM to nazwa komórki agentury bloku sowieckiego składająca się z kilku różnych pisarzy, niemożliwe bowiem jest że jeden człowiek może mieć tyle pomysłów i pisać na tyle sposobów :lol: generalnie na początek możesz sprawdzić: Powrót z gwiazd, Bajki robotów + Cyberiada (zaskoczą cię rozkminy zawarte w tych niby dziecinnych opowiastkach), Solaris.

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 22:10
Dzięki. W sumie jeszcze o Orsona Scotta Carda wypadałoby zapytać, bo wydaje się mieć równie pogmatwaną bibliografię. Wiem, że "Gra Endera" to jego stone cold classic, ale czy cała saga jest warta poznania? Czy jakieś poszczególne części? I co poza nią?

Tak luźno pytam, na Carda jeszcze jest czas.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Czerwca 2012, 22:42
Jeżeli chodzi o pure z sci fi to Gra Endera jest najlepsza jeżeli chodzi o Carda jednak warto przeczytać cała serie. Polecam rowniez serie Hyperion Simmonsa, cokolwiek id Issaca i najsmieszniejsza seria w historii Sci fi - Autostopem przez galaktyke Douglasa Adamsa. O tym czemu Neuromancer krolem jest napisze jutro,.gdyż sie najebalem.

fb.com/UNNMD

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm WWW

Wysłano: Niedziela, 17 Czerwca 2012, 11:00
Do "Gry Endera" namawia mnie sporo osób, może w końcu przysiądę chwilę.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Niedziela, 17 Czerwca 2012, 11:17
Dziękówka. Douglas też jest w moim "spisie", ale coś trudno dorwać tą jego galaktyczną sagę, zwłaszcza 3 pierwsze części... ale, będę próbował.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 3 Listopada 2012, 23:56
Z polskiego science fiction mogę polecić Ostatni, którzy wyszli z raju , mikropowieść + 4 opowiadania. Niezły warsztat, w kilka stron potrafi skonstruować świat i wciągnąć do niego, trochę ciekawych pomysłów. Całość raczej w posępnym tonie. Na pewno sięgnę po kolejne pozycje, szczególnie Gniazdo światów wydaje się interesujące.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 4 Listopada 2012, 10:17
"Gniazdo światów" mnie rozczarowało. Dobrze się czytało aż pojawił się przeruchany motyw
Spoiler:
i okazało się, że to główny wątek :/ Ale sprawdzić możesz, kilka ciekawych obserwacji się znajdzie.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Wysłano: Niedziela, 4 Listopada 2012, 11:20
A jak Metro 2034 ma sie do 2033?
2033 mnie mega wciagnela ze ta ksiazke połknąłem w mniej niz tydzien czy to samo z mniejsza 2034?

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 5 Listopada 2012, 14:20
2034 słabsze, historia mniej ciekawa.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 6 Grudnia 2012, 22:24
poleccie mi cos na poczatek przygody z tym gatunkiem co trzeba znac i co wyjebie mnie z butów po przeczytaniu

Powrót do góry
moderator

Wysłano: Czwartek, 6 Grudnia 2012, 22:33
Nowy, wspaniały świat, Ubik, Mechaniczna pomarańcza

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 6 Grudnia 2012, 23:48
będę monotematyczny:D Perfekcyjna niedoskonałość (Dukaj), Rozgwiazda, Ślepowidzenie (oba Petera Wattsa)

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 6 Grudnia 2012, 23:55
Gra Endera
- Orson Scott Card

Moim zdaniem jedna z lepszych książek science fiction & fantasy. Polecam, dobrze się czyta.

wpierdalają się na krzywy ryj #VNM.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 7 Grudnia 2012, 11:38
a trzy stygmaty palmera ? przeczytalem troche o fabule i mnie kreci , chyba wlasnie od tego zaczne

Powrót do góry
moderator

Wysłano: Piątek, 7 Grudnia 2012, 15:38
Bardzo spoko. Może zainteresuje Cię również Kongres futurologiczny Lema.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona