Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Czwartek, 14 Grudnia 2017, 14:06

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
[książka] Stephen King - Mroczna Wieża 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [książka] Stephen King - Mroczna Wieża
  Wysłano: Sobota, 17 Października 2009, 18:16
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz okładki wydawnictwa zagranicznego,które moim zdaniem o wiele lepiej oddają klimat powieści.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Cytuj:
Stanął mężny Roland u stop ciemnej wieży
I rzekł do rycerzy: „Bij, kto w Boga wierzy!
Czuję krwi brytyjskiej zapach jeszcze świeży”…

Cytuj:
Najgłośniejszy cykl powieściowy Stephena Kinga, uważany przez samego autora za ukoronowanie jego twórczości. Wielowątkowa, zaplanowana na siedem części saga fantasy, jest przez wielu czytelników stawiana obok 'Władcy Pierścieni' Tolkiena. Zainspirowana poematem Roberta Browninga Child Roland opowiada o Rolandzie, ostatnim rewolwerowcu, ścigającym obdarzonego czarodziejską mocą człowieka w czerni i poszukującym tajemniczej mrocznej Wieży w świecie, gdzie czas zatracił jakiekolwiek znaczenie, zniszczonym przez wojny, zaludnionym przez wszelkiego rodzaju mutanty, demony i wampiry.

'Mroczna Wieża' jest cyklem powieściowym zainspirowanym poematem Roberta Browninga 'Childe Roland to the Dark Tower Came'. Głównym bohaterem jest Rewolwerowiec Roland, którego celem jest dotarcie do tytułowej Mrocznej wieży. Nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy rozgrywa się akcja powieści ani od jak dawna nasz bohater dąży do swego celu. Świat w którym żyje Roland jest bardzo podobny do naszego, a raczej był, nim poszedł na przód... Co oznacza, że świat poszedł na przód i gdzie właściwie znajduje się ten świat? Odpowiedzi może udzielić jedynie uważna lektura wszystkich tomów. A zanim Roland dotrze do celu (jeśli dotrze) czeka go wiele ciekawych i groźnych przygód.

Jako wielki fan Stephena Kinga musiałem założyć temat o Mrocznej Wieży,bo jest to jedna z moich ulubionych jego powieści.Lubię jego styl,język,humor oraz klimat jego książek a że zawsze lubiłem wszelkiego rodzaju fantasy to od razu wiedziałem,że opowieść o Rolandzie mi się spodoba i nie pomyliłem się.Świat przedstawiony przez Kinga to mieszanka SF,fantasy,westernu oraz oczywiście horroru.Przy tworzeniu swojego świata w Mrocznej Wieży King inspirował się Władcą Pierścieni,jednak do napisania książki zainspirował go poemat Roberta Browninga "Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął" (fragment przytoczyłem wcześniej).Inspiracją do postaci Rolanda był z postać Bezimiennego grana przez Clinta Eastwooda w filmie "Dobry, zły i brzydki".Pierwsza z serii książek o Rolandzie ukazała się w 1982 i nie zdobyła dużej popularności a sam King zostawił temat by powrócić do niego pięć lat później,trzecia część ukazała się po następnych 4 latach a na 4 trzeba było czekać kolejne 6 lat do 1997 roku.Dopiero w 2003 Stephen King powrócił pełną parą do pracy i wydał wznowione,wzbogacone o 9 tysięcy słów wydanie pierwszej części,także jak będziecie chcieli zacząć przygodę z Rolandem to gorąco polecam to wydanie.W tym samym roku ukazał się część piąta a rok później część szósta oraz ostatnia siódma.W międzyczasie w 2002 roku w zbiorze opowiadań "Wszystko jest względne" jest krótka opowieść zatytułowana "Siostrzyczki z Elurii",która opowiada o przygodzie Rolanda,która wydarzyła się przed historią opowiedzianą w Mrocznej Wieży,jednak fan i zawzięty czytelnik twórczości Kinga rozpozna wiele odniesień do MW w jego innych książkach.Szczerze muszę przyznać,że otwierająca sagę część pierwsza nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia i po rozmowach z różnymi osobami wiem,ze wiele osób dawało sobie spokój po jej przeczytaniu.Chciałem na to zwrócić uwagę,żebyście się nie "poddawali" bo ta powieść rozpędza się powoli jak Blain Mono,by później nabrać dużego tempa.Moje ulubione części to zdecydowanie części 2 oraz 4.Na podstawie Mrocznej Wieży powstał również komiks składający się z 30 zeszytów (nowa seria jeszcze nie został wydana) plus jeden zeszyt specjalny.Przyznam się,że od dawna noszę się z myślą o zakupie ale zawsze coś wypada...Po przeczytaniu zastanawiałem się jak wyglądałaby ekranizacja tej powieści i doszedłem do wniosku,że jeżeli możliwe było przeniesienie na duży ekran powieści Tolkiena (btw spadkobiercy Tolkiena w końcu dogadali się z Warner Brothers także pewnie niedługo zaczną się prace nad Hobbitem) to i jest to możliwe w przypadku Mrocznej Wieży ale tylko pod warunkiem,że zostanie on odpowiednio sfinansowany i zajmie się tym elita filmowa a nie będzie to kolejny film telewizyjny klasy B jak to często przy ekranizacjach książek Kinga się zdarza.W każdym bądź razie polecam gorąco tą sagę wszystkim,którzy mają ochotę przenieść się na chwilę do innego,pełnego tajemnic świata,który poszedł naprzód.

Oficjalna polska strona Stephena Kinga,na której można znaleźć wiele interesujących informacji (naprawdę świetna stronka):

http://www.stephenking.pl/index1.html

Oficjalna strona Mrocznej Wieży:

http://www.stephenking.com/DarkTower/the_books.html

Powstało też sporo utworów muzycznych zainspirowanych książką:

http://www.youtube.com/watch?v=ku295qtL8tM

DiGGiN' iN THE CD'S #DiTC

Always organic, never synthetic!

HecticMuzik

Powrót do góry

Post Re: [książka] Stephen King - Mroczna Wieża
  Wysłano: Sobota, 17 Października 2009, 18:20
"Roland" - najgorsza książka Kinga i z pewnością najgorsze fantasy jakie kiedykolwiek czytałem, nie mam zamiaru sprawdzać reszty

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Sobota, 17 Października 2009, 18:25
sniper napisał(a):
"Roland" - najgorsza książka Kinga i z pewnością najgorsze fantasy jakie kiedykolwiek czytałem, nie mam zamiaru sprawdzać reszty

Cytuj:
Szczerze muszę przyznać,że otwierająca sagę część pierwsza nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia i po rozmowach z różnymi osobami wiem,ze wiele osób dawało sobie spokój po jej przeczytaniu.Chciałem na to zwrócić uwagę,żebyście się nie "poddawali" bo ta powieść rozpędza się powoli jak Blain Mono,by później nabrać dużego tempa

You make a big mistake son :joint:

HecticMuzik

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 17 Października 2009, 18:49
Przeczytałem 1sze 2 tomy, mimo że średnio jaram się takim gatunkiem i podchodziłem mocno sceptycznie do I tomu, ale mnie tak wciągnął klimat tej książki, że sięgnąłem po II tom, niestety z przyczyn mi niewiadomych przez rok nie kupiłem/wypożyczyłem następnych tomów, ale czas się za to zabrać.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 11:47
Najlepsza saga fantasy jaką czytałem, z tym że aby wyłapać wszystkie smaczki trzeba znać wiele innych książek Kinga.

Its type simple and plain to maintain
I add a little funk to the brain
The funk baby

http://myrecordcrate.com/nokes

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na discogs

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 12:13
bardzo lubie Kinga ale nie podeszla mi ta seria. tzn przeczytalem tylko pierwsza czesc i to chyba nie cala.
Cytuj:
Szczerze muszę przyznać,że otwierająca sagę część pierwsza nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia i po rozmowach z różnymi osobami wiem,ze wiele osób dawało sobie spokój po jej przeczytaniu.Chciałem na to zwrócić uwagę,żebyście się nie "poddawali" bo ta powieść rozpędza się powoli jak Blain Mono,by później nabrać dużego tempa

chociaz moze tak jak tu pisza, dalej jest ciekawiej. moze jak bede mial wiecej czasu to siegne po drugi tom, ale z Kinga to ostatnio przeczytalem 'Misery'. to dopiero jest rozpierdol. polecam :!:

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 21:48
Lubie Kinga , ale w ogóle nie trawie tej serii , doczytalem do trzeciego tomu z nadzieja ze mnie zaqinteresuje, bezskutecznie.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 21:52
Co polecacie od Kinga? Trochę w sumie czytałem jego książek ze Lśnieniem i Wielkim Marszem na czele i chcę coś jeszcze sprawdzić ale w ciemno się nie ładuję, Misery mam na oku, słyszałem, że kozacka.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 21:53
"Worek kości" jest w pyte

"Misery" oglądałem film dwa razy, dobry thriller, więc jak nie widziałeś filmu to też na pewno warto

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 22:03
Bakan napisał(a):
Co polecacie od Kinga?

Smętarz dla zwierzaków
Lśnienie
Martwa Strefa
Sklepik z marzeniami
Ręka mistrza
Mroczna połowa
Bastion
To

Its type simple and plain to maintain
I add a little funk to the brain
The funk baby

http://myrecordcrate.com/nokes

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na discogs

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 22:07
chudszy, uciekinier, ostatni bastion barta dawesa, miasteczko salem, zielona mila, skazani na shawshan (albo ogólnie zbiór opowiadań 4 pory roku).

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 22:08
o właśnie "uciekinier" był mocny, fakt, "smętarz dla zwierzaków" zbyt nudny przez większość czasu fabularnego

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 18 Października 2009, 23:36
'Wielki Marsz' i tak wgniata

jestem fanem Kinga ale MW jeszcze nie czytalem bo zamierzam przeczytac pare innych powiesci zeby potem smaczyki wylapywac z serii :D

obecnie czytam 'Bastion' , 'TO' jest niezle, niby miala byc najstraszniejsza z jego ksiazek a w rzeczywistosci jest chyba po prostu smutna (chodzi mi o przekaz) ale dobrze sie czytalo

Misery niezle, trzyma w napieciu jak kibicujesz pisarzowi ze tak pwoiem :mrgreen:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 04:46
Jedna z moich ulubionych serii, ale stanąłem gdzies w okolicach 6 tomu.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 10:40
no a co do serii, to chociaż king to mój ulubiony pisarz i przeczytałem bodaj kilkadziesiąt jego ksiązek, to mam tylko rolanda i go nawet nie skończyłem, nie lubię takich klimatów, chujowe fantasy, bue.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 11:56
Pisałem już to zapewne wiele razy, w jakiejś tam kategorii literatury klasy B czy coś pisarz warty uwagi, ale ogólnie strata czasu, z "Mroczną wieżą" dałem sobie spokój w okolicach czwartego tomu.

jabolsdz napisał(a):
(albo ogólnie zbiór opowiadań 4 pory roku).

To jedyna, nazwijmy to, wybitna pozycja w jego dorobku. Właściwie każde z tych opowiadań jest genialne.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 12:01
Czytam ten wątek, mówię wpiszę się, bo całkiem lubię, a tu nagle mój avatar wyskakuje. Chyba się MONK nie wyspał, skoro zapomniał mnie wylogować.

Tak czy inaczej, pierwszą część tylko NA RAZIE przeczytałam, i klimat o dziwo bardzo mi podszedł, choć fantastyka to nie jest to, co mnie kręci, nawet taka z pogranicza innych jeszcze gatunków. Ale muszę przyznać, że ma coś w sobie ta seria, bardzo wciągający klimat - przynajmniej do tej serii jeszcze na pewno wrócę, do innych powieści Kinga niekoniecznie. Naczytałam się go swego czasu, począwszy od "Carrie", przez mistrzowskie "Lśnienie", "Miasteczko Salem" i jeszcze kilka, aż po zbiór opowiadań, w którym jest m.in. "Skazani na Shawshank" i "Zdolny uczeń" - swoją drogą to ostatnie opowiadanie zrobiło na mnie baardzo mocne wrażenie, 8latek który zastrasza byłego ss-mana i pogłębia swoją fascynację zabijaniem, czytałam to jakoś w liceum i pamiętam, że szokujące to było. No ale zajawka na Kinga u mnie już minęła, to chyba kwestia jakiegoś wieku, teraz jego styl mnie drażni trochę, próbowałam ostatnio wrócić i zaczęłam czytać "Grę Geralda", ale to już nie to samo, utknęłam po parunastu stronach. Jeśli mam jeszcze w ogóle kiedykolwiek coś jego autorstwa przeczytać, to na pewno będzie to "Mroczna Wieża".

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 12:03
no to są właśnie 4 pory roku :wink:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 19 Października 2009, 14:13
kiedyś mi wcisnęła jakąś mroczną wieże facetka z biblioteki, kilka stronic przeczytałem, ale później już nie mogłem. hah, zadziwiła mnie ilość przekleństw tak nawiasem.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 20 Października 2009, 22:22
emaneczko napisał(a):
Pisałem już to zapewne wiele razy, w jakiejś tam kategorii literatury klasy B czy coś pisarz warty uwagi, ale ogólnie strata czasu, z "Mroczną wieżą" dałem sobie spokój w okolicach czwartego tomu.

jabolsdz napisał(a):
(albo ogólnie zbiór opowiadań 4 pory roku).

To jedyna, nazwijmy to, wybitna pozycja w jego dorobku. Właściwie każde z tych opowiadań jest genialne.

Leczą mnie takie posty.

HecticMuzik

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona