Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Poniedziałek, 18 Grudnia 2017, 17:26

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
[komiks] Likwidator 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [komiks] Likwidator
  Wysłano: Czwartek, 1 Września 2011, 00:15
wyborcza.pl napisał(a):
Wojciech Orliński
2011-08-31, ostatnia aktualizacja 2011-08-31 13:58
Kontrowersyjny komiks: Likwidator w Smoleńsku
Obrazek
'Likwidator - prawda smoleńska. Biały komiks (suplement do białej księgi)''

Obrazek
''Likwidator - prawda smoleńska. Biały komiks (suplement do białej księgi)''

''Likwidator'' nie wzywa do nienawiści, ale parodiuje nienawiść, jaką odczuwają do siebie różne strony naszych politycznych konfliktów

Ryszard Dąbrowski (rys. i scen.) "Likwidator - prawda smoleńska. Biały komiks (suplement do białej księgi)",
Zielony Front, Warszawa 2011

Komiksy z cyklu "Likwidator" to lektura dla ludzi o bardzo mocnych żołądkach i bardzo specyficznym poczuciu humoru. Ich formuła jest prymitywna i przewidywalna: Likwidator to tajemniczy, zamaskowany terrorysta, który zabija wszystkich, którzy drażnią autora komiksu Ryszarda Dąbrowskiego - to dotyczy najczęściej polskich polityków, ale mogą to także być turyści śmiecący w lesie.

To nawet już nie jest balansowanie na granicy dobrego smaku, to jest nieustanne przekraczanie tej granicy z okrzykiem "nic do zgłoszenia". Od kiedy mamy już w Polsce wariatów, którzy naprawdę atakują biura poselskie z bronią palną, zasadne jest nawet pytanie o moralną ocenę takiej zabawy.

Pytanie nieobce jest samemu autorowi zresztą. W albumie "Likwidator i zielona gwardia" narysował on Likwidatora w kryzysie tożsamości, z którego w końcu wybrnął, stabilizując się i zakładając szczęśliwą rodzinę 2+1, dokonującą dalszych likwidacji już we trójkę.

Pomysł, oczywiście, absurdalny - ale taka jest cała seria. Humor tych komiksów polega na tym, że nie mają nic wspólnego z logiką i zdrowym rozsądkiem (co bardziej wpływowi politycy zostali już na jego łamach zlikwidowani pięciokrotnie). Jako satyra na polską rzeczywistość bywają bardzo zabawne, bo "Likwidator" parodiuje nienawiść, jaką odczuwają do siebie różne strony naszych konfliktów politycznych.

W najnowszym odcinku, zgodnie z tytułem, tematem jest "zamach smoleński". I znajdujemy tutaj karykaturę tego, jak nawzajem postrzegają siebie różne strony sporów o sztuczny hel i pijanego generała.

Oto politycy przypominający Tuska i Komorowskiego razem z rosyjskim politykiem tytułowanym Imperatorem (ale z rysunku przypominającym Putina) planują zamach na prezydenta, który wraz ze swoim bratem bliźniakiem leci do Smoleńska. Rosjanie rozpylają sztuczną mgłę.

Pilot odmawia lądowania, mówiąc: "Nie chcę ryzykować - chcę pożyć", ale Rosjanie włączają wtedy supermagnesy grawitacyjne. Samolot się rozbija, ale jakimś cudem wszyscy wychodzą żywi, tylko lekko poturbowani. Rosjanie chcą ich dobić, ale pojawia się Likwidator, który wszystkich po równo likwiduje.

Przechodzący przypadkiem w pobliżu redaktor Popieprzalski, dokumentalista trzymający kamerę zawsze tak, żeby jego twarz była na pierwszym planie, kręci na tej podstawie przełomowy film "Likwidowani 2010". W Polsce i w Rosji wybuchają zbiorowe manifestacje "patriotycznie wzbudzonych".

Na polskiej manifestacji pojawia się odziany we flanelową koszulę sędziwy poeta z szubienicą, który wymachując laską, recytuje najnowszy wiersz o Likwidatorze: "Za to że narodowi dał pstryczek / czeka go naszej produkcji stryczek". Rosjanie manifestują pod hasłami "Likwidator - nu pagadi!".

Na koniec politycy przypominający Tuska i Komorowskiego spotykają się na polowaniu i gratulują sobie, że nic już nie obali ich hegemonii. Zapomnieli, że najbardziej na świecie Likwidator nienawidzi myśliwych...

Błędem byłoby doszukiwanie się w tym komiksie wzywania do przemocy. Odwrotnie, ja w nim widzę apel, żebyśmy przestali widzieć swoich oponentów politycznych tak, jakby byli karykaturami z komiksu Dąbrowskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Post Re: [komiks] Likwidator
  Wysłano: Czwartek, 1 Września 2011, 00:24
jak ja nie lubiłem tego gówna w produkcie, wkurwiało mnie bo było najgorszą stratą stron na których mógł być wilq, os albo inne kozackie komiksy, oprócz oczywistych nawiązań i mówienia, że politycy są źli nie było tam nic ciekawego, rozumiem, że autor w ten sposób się wyżywał i rozładowywał swoją złość na władzę, ale nigdy nie podzielałem szczególnej wczutki w politykę

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Post Re: [komiks] Likwidator
  Wysłano: Czwartek, 1 Września 2011, 00:33
http://www.tok.fm/TOKFM/0,88789.html

tu taj Cezary Michalski propsuje ten komiks i porównuje go do south parku.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ]