Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Sobota, 18 Listopada 2017, 07:11

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Brytyjskie mini-serie 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Brytyjskie mini-serie
  Wysłano: Piątek, 15 Kwietnia 2016, 22:37
Jeżeli szuka się treściwej, zwartej historii to najlepsze są brytyjskie mini-serie. Gotów jestem nawet stwierdzić, że to w ogóle najlepsza forma filmowa. Udaje się im powiedzieć o wiele więcej i głębiej niż w filmach pełnometrażowych, jednocześnie nie rozwlekając całości, nie popadając w przesadyzm czy głupkowate twisty (jak zdarza się to w produkcjach TV z US).

Od razu zaznaczam, że nie będą wspominane seriale, w których każdy odcinek to inna sprawa - takie produkcje mnie nie interesują.

"The Fall" (2 serie póki co)
Psychologiczny thriller z Gillian Anderson w roli pani detektyw z jajami (feministycznych wstawek zresztą nie brakuje, ale jakoś specjalnie nie drażnią) ścigającej wyrachowanego dusiciela z przerośniętym ego (w tej roli zresztą świetnie wypada zimny Jamie Dornan). Historia jest nam przedstawiana z perspektywy obu postaci i wychodzi to całkiem zgrabnie, zresztą ciekawych, umiejętnie wplecionych wątków jest więcej, acz wszystkie mniej lub bardziej łączą się z trzonem fabularnym. Generalnie to klasyczny dreszczowiec bez większych udziwnień, ale ta zabawa w kotka i myszkę na prawdę wciąga, potrafi trzymać w napięciu, brutalności nie brakuje, a niepokojącego (tu również psychoseksualnego) klimatu nie powstydziłby się Fincher. O mocnej realizacji nie wspominam, bo to w ogóle jest standard w brytyjskich mini-seriach. I sezon - 5 odcinków, II sezon - 6 odcinków i myślę, że na tym się skończy.

https://www.youtube.com/watch?v=dyFrBC1rAcg

Kolejną ciekawą propozycją jest "The Honourable Woman" z Maggie Gyllenhaal w roli głównej (choć tu sceny kradnie raczej flegmatyczny Stephen Rea). Szpiegowskie klimaty o zabarwieniu żydowsko-arabskim, z agenturami i władzami różnych krajów w tle. Pokazane są różne kurewstwa i kombinacje służb, rządów i magnatów w imię idei, profitów czy osobistych zemst - ogółem wszystko to co dzieje się za polityczną kurtyną, a czym my tutaj gardzimy. Ta produkcja działa też jako rasowy spy-thriller. Przewijające się pytanie "Who do you trust?" dobrze określa generalny feeling, "spisek" mimo, że skomplikowany i wielowymiarowy, to wydaje się jak najbardziej wiarygodny, wszystkie zwroty czy twisty również, a napięcia nie brakuje (choć całość jest raczej spokojnie prowadzona). Wszystko zamknięte w 8 odcinkach, ja w dwa przyprawione kacem dni przerobiłem.

https://vimeo.com/103366201

Warto też wspomnieć o "The Missing". Podobnie jak w "The Fall" mamy do czynienia z raczej klasycznym podejściem i choć tematyka nieco inna to poziom niezmiennie wysoki. Rzecz tyczy się porwania młodego, angielskiego chłopaczka we Francji. Narracja jest dwutorowa. Porwanie ma miejsce 8 lat wstecz i serwowane są nam wątki z ówczesnego śledztwa, ogólne pokłosie i wydarzenia z tamtego okresu. Obok z kolei mamy teraźniejszość i walkę osamotnionego (przynajmniej z początku) ojca w poszukiwaniu prawdy. Zadziwiająco wręcz dobrze to połączenie wyszło. Ja przy pierwszym odcinku myślałem, że wspominki dostaniemy tylko na wstępie, wszak od razu przecież wiemy, że chłopca wówczas nie odnaleziono. Ale okazuje się, że przeszłość kryje wiele tajemnic, których odkrywanie jest równie zaskakujące i emocjonujące co wydarzenia bieżące. Świetnie to wszystko poprowadzili, intryga jest gęsta i wielowątkowa, nie rażąc przy tym głupotami - wręcz przeciwnie, to puzzle z najwyższej pułki. Mroczna atmosfera znów przypomina najlepsze lata Finchera, choć francuskie tło prosi się raczej o porównania do "Caché" (2005) czy "Tell No One" (2006). Kawał porządnej roboty. Całość zamknięta w 8 odcinkach. Robią 2 sezon, na szczęście z zupełnie nową historią (choć przyznam, finał 1-ej serii może być dla niektórych niesatysfakcjonujący, ale... oceń sam jo).

https://www.youtube.com/watch?v=rZbcJloh9G0

"Utopia", która zjada większość produkcji z US, znana już tu raczej, więc nie wspominam.

No i parę innych, o których w niedzielę zapewne skrobnę, o ile wytrzeźwieję, bo od jutra zapowiada się ciąg... ale napiszę, bo tego jest więcej, jo.

5!

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Post Re: Brytyjskie mini-serie
  Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 00:09
Od siebie dorzucę:

Humans - zrealizowany przez podobną ekipę co Utopia serial o łudząco podobnych do ludzi robotach wykonujących najgorsze i najbardziej monotonne prace. Klasyczne motywy: świadomość maszyn, seks-roboty, rządowe spiski, czy ludzie staną się zbędni, etc. Banalniejszy od Utopii, ale nadal dość spoko. Ma być drugi sezon.

Black Mirror - wszyscy znają oczywiście.

The Night Manager - serial w klimatach Bonda: piękne widoki, kobiety, luksusowe życie bogaczy, wykradanie dokumentów, walka wywiadów. Trochę teatralny, ale jak ktoś lubi 007 to czemu nie.

Co to The Fall to porównałbym go do Luthera w spódnicy. Jak najbardziej na plus.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 01:27
No ale w "Lutherze" chyba właśnie co odcinek jest inna sprawa, nie? I dunno.

"Humans" nowego nie widziałem, za to trochę widziałem oryginał... zastanawiam się jak takie zestawienie wypada. Ja oryginał niestety przerwałem, ale to raczej ze względu na okoliczności życiowe, serial sam w sobie o ile pamiętam był spoko ("Äkta människor").

Co do "Utopii" to ciekawa sprawa... moim zdaniem tam 3 sezon by siadł i FIN, twórcy mówili że mają nawet pomysły na 4, a koniec końców niby Fincher ma robić wersję US od nowa, co akurat jest już w ogóle bezsensem :damn: Bym był bogatym reżyseru to bym oryginalnej ekipie dorzucił niż robił od nowa takie realizacyjne arcydzieło.

Whateva though... ważne, że jak to słyszę, to mam ochotę zniknąć bez śladu. Ja tylko jednemu serialowi dałem 10/10 ("The Sopranos"), natomiast "Utopia" pewnie też by tyle dostała, o ile sprawnie by ją dokończyli... still - 9/10. (#teamJessica)

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 07:48
The Shadow Line - świetna kryminalno-szpiegowsko intryga, całość zamyka się w siedmiu odcinkach (siedmiu wspaniałych, chciałoby się powiedzieć). Główny bohater to murzaj, więc skojarzenia nasuwają się same, ale dla mnie ten serial jest lepszy niż "Luther".

Włodi: A Eldo to jest pedał, chuj, dupa, cwel do potęgi.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na lastfm

Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 08:52
hulaka napisał(a):
Co do "Utopii" to ciekawa sprawa... moim zdaniem tam 3 sezon by siadł i FIN, twórcy mówili że mają nawet pomysły na 4, a koniec końców niby Fincher ma robić wersję US od nowa, co akurat jest już w ogóle bezsensem :damn: Bym był bogatym reżyseru to bym oryginalnej ekipie dorzucił niż robił od nowa takie realizacyjne arcydzieło.

Podobno nie dostali odpowiedniego budżetu i nie będzie tego remake'a.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 08:59
Black Mirror, Luther, The Shadow Line polecam mocno, topowe produkcje, reszty nie znam, od siebie mogę dodać
http://www.filmweb.pl/serial/This+Is+En ... 010-597674
http://www.filmweb.pl/serial/This+Is+En ... 011-643152
http://www.filmweb.pl/serial/This+Is+En ... 015-649008
This is England - 3 seria już gorsza znacznie i to raczej młodzieżowe ale do obejrzenia

http://www.filmweb.pl/serial/Broadchurch-2013-662945 Broadchurch sporo ludzi tu zna.
http://www.filmweb.pl/serial/Bloody+For ... 010-551012 Bloody Foreigners m.in o polskim lotnictwie 303 i inne podczas wojny, jest na YT do obejrzenia

moje perełki :
http://www.filmweb.pl/serial/Inside+Men-2012-643775 Inside Men oraz
http://www.filmweb.pl/serial/The+Take-2009-620973 The Take z Tomem Hardym
zedytuje posta potem bo muszę iść

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Kwietnia 2016, 10:26
Mój faworyt:
http://www.filmweb.pl/serial/Uwi%C4%99ziony-2009-479720

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg profil na facebooku profil na lastfm

Wysłano: Niedziela, 17 Kwietnia 2016, 20:17

Ten "Uwięziony" to coś jak Wayward Pines?

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 17 Kwietnia 2016, 20:38
polecam http://www.filmweb.pl/serial/Top+Boy-2011-623329

Cytuj:
Produkcja stacji Channel 4 opowiada historię kilku młodych Londyńczyków żyjących na krawędzi. Gangi, handel narkotykami i zmaganie z brutalną codziennością to dla nich chleb powszedni. Dushane i Sully pragną zostać najbogatszymi ludźmi osiedla. Aby to osiągnąć wchodzą w spółkę z szefem miejscowego podziemia, Bobby'm Raikesem. Toczą wojnę z wrogim gangiem Kamale. Trzynastoletni Ra'Nell stopniowo poznaje narkobiznes, podczas gdy jego matka ląduje w szpitalu psychiatrycznym.

no i do tego Kano na feacie

Powrót do góry
Zobacz profil WWW

Wysłano: Niedziela, 17 Kwietnia 2016, 20:42
Fawlty towers oczywiście

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 18 Kwietnia 2016, 00:14
upadek będzie miał trzeci sezon. ja ze swojej strony również polecam jakby co :)

Powrót do góry
FEJM

Wysłano: Poniedziałek, 18 Kwietnia 2016, 17:49
Cytuj:
The Night Manager - serial w klimatach Bonda: piękne widoki, kobiety, luksusowe życie bogaczy, wykradanie dokumentów, walka wywiadów. Trochę teatralny, ale jak ktoś lubi 007 to czemu nie.
sztos, od strzała pochłonąłem, świetnie się ogląda

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Poniedziałek, 18 Kwietnia 2016, 20:42
http://www.filmweb.pl/serial/Czarna+%C5 ... -1982-4218
The Black Adder. Jeżeli ktoś nie miał okazji widzieć, to polecam wszystkie 4 serie.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 18 Kwietnia 2016, 22:44
http://www.filmweb.pl/serial/What+Remains-2013-680769
What Remains (2013) polecam

Powrót do góry

Wysłano: środa, 20 Kwietnia 2016, 00:25
The Take
To w sumie nie serial, ale mini seria właśnie. Ma 4 odcinki, jest w pewnym sensie biograficzna, a główną rolę gra Tom Hardy, kurwa, chyba nie muszę więcej mówić? No to nie będę mówił za to dam zwiastun;
https://www.youtube.com/watch?v=U_Ok0qs5k_c

(o damn, widzę, że ktoś już polecił, to chuj, ja też polecam
E: plus chujowy ten trailer jak nieszczęście, ale produkcja jest zajebista, believe it)

In the flesh
O zombie, jebać zombie w sumie, zombie są passe wiadomo. Ale to nawet gites produkcja, w której stan zombie traktowany jest jako choroba czy też - zaraza. Wiecie - wkrada się wątek segregacji, wykluczenia ... momentami niby się widz nawet wkurwia, a zaraz potem sam nie wie co myśleć, kto ma rację itp... fajnie w każdym razie balansują to pitu pitu, drugie dno czy cóś. Genialny może nie jest, ale jest gites, zwłaszcza jak ktoś szuka horrorowych klimatów.

Sezony: 2 i finito (I - 3 odcinki, II - 6 odcinków)
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=3uAJklDka_U

Line of duty
Kurde faja, powinienem ten serial już wcześniej wspomnieć. Właśnie leci 3 sezon. Generalnie jeżeli lubicie "Pitbulla" czy np. "The Shield" i w ogóle takie historie o skorumpowanej psiarni, to "Line of duty" jest zajebiste. Do tego ma ciekawą formułę - tj. historyjka, trzon fabularny jest inny w 2 i 3 sezonie, ale pewne postacie się pojawiają. Wiem, że to chujowo brzmi i se pewnie jeden z drugim myślisz, że to jakiś z dupy kryminał, a właśnie nie, kurwa jest w pyte... trzyma w napięciu, to się na raz ogląda, serio serio serio.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Ayg87dXCMvE (jak to w UK - dość słaby)
Sezony: 3 i będzie 4 (I - 5 odcinków, II - 6 odcinków, III - 6 odcinków)

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 25 Kwietnia 2016, 21:25
Edit poszedł w poście wyżej, ogarnąłem nieco. Lecimy dalej;

Happy Valley
No to jest mistrzostwo, przynajmniej jeśli chodzi o 1 sezon. Znów wielowątkowa historia, choć wszystko się ze sobą tu mniej lub bardziej łączy. Trudno jakoś streścić, najlepiej za wiele nie zdradzać. Generalnie główną postacią jest twarda policjantka po przejściach (świetna Sarah Lancashire). Trochę syfiastego ulicznego UK, trochę rodzinnej dramy, ale pierwsze skrzypce gra wątek zwyrola gwałciciela (równie dobry James Norton) zamieszanego zarówno w nieciekawe przejścia ów policjantki jak i w przewijającą się intrygę kidnappingu. Wiem, że to brzmi jakby było pogmatwane, ale nie jest... tu wszystko elegancko siadło, o ile pamiętam to nie ma praktycznie żadnych głupot. Świetne połączenie dramatu z kryminałem, ale też thrillerem (bo bywa mroczno, brutalnie, hardkorowo), poprowadzone z głową i wzorowo budowanym napięciem. Anyways, niegłupie to, wciąga, zaskakuje, wiecie - BUDZI EMOCJE :).

2 sezon wprowadza trochę nowych wątków, jednocześnie kontynuuje ten główny z 1 sezonu (choć żeby nie było - mogli skończyć na 1 serii i też by siadło, tam nie ma cliffhangera żadnego, wiadomo). Wyraźnie wolniejsze tempo, uszczuplili nieco thrillerową otoczkę na rzecz dramatu, w konsekwencji mamy produkcję może i głębszą, ale nie trzymającą już tak za gardło (przynajmniej mnie). Moim zdaniem całość gorsza niż poprzednio, ale tylko trochę, ogólnie rzecz ujmując to po prostu trochę spuścili z tonu i skupili się na character developingu czy ki chuj. Ofkors to wciąż kryminał. W każdym razie - jednym siądzie bardziej, innym mniej, proste.

Ale 1 seria na pewno jest świetna i powinna każdemu się spodobać.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=G_YjBW5YWvI
Sezony: 2 i będzie 3 (po 6 odcinków)

PS Spokojnie, jeszcze o paru napiszę, soon. ;)

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 3 Maja 2016, 17:15
And Then There Were None - na podstawie powieści Agathy Christie o tym samym tytule. W skrócie: osiem osób przybywa na wyspę na zaproszenie tajemniczych państwa Owen. Razem z dwoma osobami pełniącymi służbę w domu do którego trafili tworzą dziesiątkę, z którą ktoś postanowił się śmiertelnie zabawić.

Sztos. Trzy prawie godzinne odcinki, spokojnie można wciągnąć na raz. Jest klimat, świetne aktorstwo i równie dobra historia. Warto.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 9 Maja 2016, 09:05
The Politician's Husband (2013) z Emily Watson i szkockim detektywem z Broadchurch.
Prawdziwa mini-seria: tylko 3 odcinki. Brytyjskie małżeństwo polityków przeżywa kryzys po tym jak ambitny mąż rezygnuje ze stanowiska sekretarzu stanu w nieudanym skoku na stanowisko lidera partii a jego żona niespodziewanie zostaje ministrem. Gry polityczne w stylu House of Cards; gra aktorska czasami pozostawia trochę do życzenia (poza Emily, oczywiście) ale dość przyjemnie się ogląda.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 10 Maja 2016, 07:35
obejrzałem The Take, dzięki za polecenie. niby gangsterski, ale tak naprawdę dramat. w chuj mocny, dobre role znanych postaci. Tom Hardy... mnie osobiście już trochę zaczyna irytować tą swoją stylówką, no ale gra świetnie. jak ktoś jeszcze nie widział, to przyłączam się do propsów.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 19 Sierpnia 2016, 14:54
Wracam tu, tym razem z klasycznym brytyjskim, wisielczym humorem. Miałem niby się trzymać seriali zachowujących ciągłość zdarzeń, ale jebać, bo zdarzają się mocarne produkcje w innej formie, po prostu.

Inside No. 9
Antologia od kultowego i cenionego duetu Pemberton & Shearsmith (co poniektórzy powinni kojarzyć z chociażby "The League of Gentlemen" czy "Psychoville", które polecam swoją drogą). Jak wyżej, do czynienia mamy z czarnym humorem, niektórym odcinkom bliżej do komedii, innym do horroru, a jeszcze inne to w ogóle są zadziwiająco głębokie, wszystkie zaś niezmiernie błyskotliwe. Całość, oprócz twórców (którzy też występują w każdym odcinku, choć niekoniecznie w głównych rolach), łączy ściśle określone miejsce akcji - np. szafa, przedział pociągu, sąd, willa, biuro, mieszkanie, itd. A propos obsady - to dzięki takiej a nie innej formule udało się zebrać śmietankę brytyjskiej sceny.

Ja za antologiami nie przepadam, ale to na prawdę się świetnie ogląda.

Jedyne o czym wspomnę to, że 1 odcinek jest taki sobie, reszta już jak z górki. Jako że każdy jest inny to w ogóle polecam obejrzeć w kolejności od najmocniejszego chyba tj. 3 > 4 > 5 > 6 > 2 > 1. Pierwszy sezon rzecz jasna, jak się wkręcicie to drugi pochłoniecie tak czy owak.

Sezony: 2 (po 6 odcinków), będzie 3.

https://www.youtube.com/watch?v=K4mAQcWl-BM

Flowers
Z tego roku. Portret ekscentrycznej, dziwacznej rodzinki. Zakochałem się od razu, choć trudno jakoś ten serial w skrócie opisać. Nie każdego porwie zapewne (jak mówię - nie tyle chodzi o fabułę, co o postacie), tu ten wisielczy, brytyjski humor jest wyjątkowo mocno nakreślony, a przy tym głębi i wzruszających momentów nie brak, zwłaszcza pod koniec. Realizacyjnie jak to zwykle u brytoli - MOCNO, klimacik świetny, a Olivia Colman rządzi swoją drogą. Hmm... dla romantycznych dziwaków ;)

W zasadzie można obejrzeć to jako film, bo zachowana jest ciągłość zdarzeń, a historia przedstawia 1 tydzień z życia.

https://www.youtube.com/watch?v=vpR-5gzK04U

Sezony: 1 (6 odcinków), może będzie 2 (liczę na to).

Garth Marenghi's Darkplace
Tu z kolei mamy zdecydowanie przechył w stronę komedii, satyry, choć też "niegrzecznej". Hm, pastisz kiczowatych filmów z lat 90 (z naciskiem na horror i sci-fi) i mockumentary po trochu, co jak na tamte czasy było z pewnością ciekawym połączeniem. Zresztą i dziś to się dobrze ogląda, przynajmniej mnie. Aktorzy, którzy grają awkardowych aktorów amatorów (część ekipy zresztą powinniście kojarzyć z "IT Crowd"), kulawy montaż, jebiące po oczach wpadki - a wszystko to umyślne i świetnie wyegzekwowane. W ogóle to co ja się będę produkował, myślę że opening starczy (choć nie oddaje on w pełni geniuszu tej produkcji);

https://www.youtube.com/watch?v=yk0qGq7P3lM

Sezony: 1 (6 odcinków, wszystkie zdaje się na YT, choć kiedyś chyba na chomiku widziałem napisy)

PS Odnośnie "Line of duty". Byłem w błędzie - wszystkie 3 sezony właśnie łączy mocny trzon fabularny. Ostatni sezon oglądałem po długiej przerwie i byłem nieco zmieszany. Niemniej tak - trzon ciągnie się przez wszystkie 3 sezony, tyle że jakby, motyw, zapalnik każdego sezonu jest nieco inny, mimo że jak mówię - każdy z ów zapalników łączy się z trzonem fabularnym, i świetnie to wszystko związali, łeb nie od parady twórcy mieli bez kitu. Oglądać jo, najlepiej binge strzelić na kacu, w końcu to tylko 18 odcinków. Ale 4 sezon to już na bank musi być nowa historia, bo 3 to dosłownie dojebali finał z opisem co było dalej z tą czy inną postacią, także. Nom, ale oglądać.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona