Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 24 Listopada 2017, 12:20

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Obywatel Kane (1941) reż. Orson Welles 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Obywatel Kane (1941) reż. Orson Welles
  Wysłano: Poniedziałek, 15 Lutego 2016, 15:37
Obrazek

Po śmierci magnata prasowego i milionera, Charlesa Fostera Kane'a, reporterzy próbują odkryć znaczenie jego ostatnich słów.

http://www.filmweb.pl/film/Obywatel+Kane-1941-31279

Wreszcie udało mi się obejrzeć i jestem oczarowany. Ponadczasowa, niejednoznaczna, intrygującą i zmuszająca do refleksji historia, do tego świetne aktorstwo. Wielkie kino, arcydzieło. 10/10

Ps. O montażu nie wspominam, bo nie chcę zgrywać znawcy w tej dziedzinie, wierzę, że jak na tamte czasy był to majstersztyk skoro wszyscy tak twierdzą ;)

Powrót do góry

Post Re: Obywatel Kane (1941) reż. Orson Welles
  Wysłano: Poniedziałek, 15 Lutego 2016, 15:51
Ja wiem, czy taki niejednoznaczny..?

Btw. Up like Donald Trump

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Poniedziałek, 15 Lutego 2016, 17:55
w moim liceum na moim roczniku jest klasa o profilu medialnym, w niej 25 loszek, każda uznaje Obywatela Kane'a za najlepszy film w historii, żadna nie wie dlaczego

Bakan napisał(a):
Ps. O montażu nie wspominam, bo nie chcę zgrywać znawcy w tej dziedzinie, wierzę, że jak na tamte czasy był to majstersztyk skoro wszyscy tak twierdzą ;)

Ogólnie chodzi o montaż wewnątrzkadrowy (np. w scenie w której ojciec i matka Kane'a rozmawiają z prawnikiem, a za oknem bawi się młody -> zmiana planów wewnątrz jednego ujęcia poprzez dokładnie zainscenizowane ruch kamery i osób przy braku jakichkolwiek cięć itp., w internecie znajdziesz więcej na ten temat), dziś nikogo już to nie dziwi, ale wtedy było to niespotykane nowatorstwo
Poza tym Welles zrezygnował z liniowej fabuły na rzecz retrospekcji, czyli opowiadania historii wstecz
A no i jeszcze czytałem gdzieś że kuto dziury w ścianach i podłodze w celu zrobienia lepszych ujęć (np. ukazywanie postaci od dołu w celu podkreślenia ich znaczenia, czy demonstrowanie sufitu chcąc w "klaustrofobiczny" sposób przedstawić zamknięcie bohatera na świat), ale to raczej taka tam ciekawostka
Co najlepsze każdą z tych rzeczy można znaleźć w produkcjach nakręconych i opublikowanych już wcześniej, Orson Welles po prostu połączył je w jednym obrazie.

Nie ma zbytnio o czym dyskutować, o tym filmie powiedziano już wszystko, też byłbym skory dać 10/10 (ale się waham), pzdr

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 15 Lutego 2016, 19:14
sniper napisał(a):
Ja wiem, czy taki niejednoznaczny..?

Btw. Up like Donald Trump

Czym dla Ciebie jest "różyczka"? Potrafisz bez wahania odpowiedzieć na to pytanie? Tęsknota za dzieciństwem i bezinteresownym myśleniem, które zostało odebrane dziecku w momencie wizyty jego przyszłego opiekuna? Miłość do matki czyli do jedynej osoby, którą Kane kochał? A może symbol pierwszego postawienia się przeciwko czyimś decyzjom(uderzenie opiekuna w brzuch)? Spotkałem się również z opinią, że "różyczka" to przypadkowo rzucone słowo, pretekst do podróży po życiu Kane. Jest sporo teorii i nawet jeśli znasz już odpowiedź to mimo wszystko mnogość interpretacji i rozważań sugeruje jednak, że CK nie jest filmem jednoznacznym. Ja przynajmniej tak to odbieram.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 15 Lutego 2016, 21:44
Różyczka

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ]