Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Niedziela, 22 Września 2019, 08:50

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Wołyń (2016) 
Autor Wiadomość
złodziej Fen

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: Wołyń (2016)
  Wysłano: Niedziela, 9 Października 2016, 21:07
d-dante-b napisał(a):
Byli zatrudnieni jacyś konsultanci? Pewnie nie z uwagi na koszty

byli Ukraińcy, ale z tej dobrej Ukrainy

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 9 Października 2016, 21:11
Chciałeś być śmieszny? Coś nie pykło.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 9 Października 2016, 22:03
ja tu wychodzę z kina w ciszy, próbuję sobie poukładać co i jak; wchodzę na slg a tu koneserzy kręcą nosem

czasami Was nie rozumiem, czasami mi z tym źle ale w sumie wjbn ;]]

poważnie zaś: chyba najlepszy polski film jaki widziałem w tym roku, prawdopodobnie najważniejszy od lat i nie mam się do czego przyczepić, no może do tego że drugi raz go już raczej nie obejrzę

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 06:20
sniper napisał(a):
many-s: Zgodnie z Twoją definicją realizmu, "Wołyń" byłby w 100% realistyczny tylko wtedy, gdyby dokładnie pokazali każde z 60 tysięcy morderstw, jakie miały tam miejsce. Myślę, że jesteś po prostu chorym człowiekiem :(

Oczywiście mnie nie zrozumiałeś. Nazywanie mnie chorym ze względu, że znam tą historię od strony osoby, która to przeżyła, nie oznacza, że jestem chory. Chodzi mi o fakt, że sporo scen było pourywanych, niepełnych, nie ukazywało tego dramatu, który przeżyli ludzie, chorego amoku w jakim byli mordercy (banda tępych wieśniaków nachlanych zbyt mocnym bimbrem, dokonująca czystek etnicznych narzędziami domowymi). Znam opowieść, wg której ludzie spanikowani uciekali, czuli się osaczeni przez ludzką dzicz, niosącą ze sobą niewyobrażalne okrucieństwo, strach przed najbliższym sąsiadem. Przez dwie godziny filmu coś mało tego było.
Spoiler:

Suma sumarum - film był dobry, ale znając W.S. i książkę myślałem, że będzie lepiej.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 08:28
Cytuj:
Suma sumarum - film był dobry, ale znając W.S. i książkę myślałem, że będzie lepiej.

tak to z reguły jest z ekranizacją powieści, książka zawsze będzie lepsza od filmu

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku WWW

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 08:29
lukaszlachecki napisał(a):
jeśli ktoś nic nie wie o rzezi wołyńskiej to i tu się niewiele dowi, a jak ktoś wie to nie wiem po co mu do tego taka "historia trudnej miłości" ale ok

Chyba najlepsze podsumowanie, akurat bylem z osobą, która wiedziała o Wołyniu tyle co nic, i po seansie było widać, że to było dla niej jak zwykły film o miłości w czasach wojny. Jest wojna, musicie zabijać bo nie przeżyjecie, Żydzi no bo jakby mogło Żydów nie być. Liczyłem na wiele więcej.

Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 08:56
many-s: Twój zarzut jest trochę groteskowy, jako że cały Wołyń jest o ucieczce i osaczeniu.

xzychu: Ciężko byłoby pominąć wątek Żydów, skoro w woj. wołyńskim było ich niewiele mniej, niż Polaków. I w zasadzie bardzo łatwo zrozumieć, o czym jest ten film.

sniper: "Jeżeli po obejrzeniu filmu, nie potrafię wymienić żadnej cechy charakteru któregokolwiek z bohaterów (kto był pogodny, a kto uparty? kto był porywczy, a kto melancholijny?), to nie jest to opowieść o ludziach, lecz – znów – o „historii” czy „wielkich procesach społecznych”." - zgadzasz się z tą tezą?

Przyznam szczerze, że podchodziłem do Wołynia z dużą rezerwą, może nawet - po zapowiedziach, jakoby miała to być "wizualna lekcja historii" - z jakąś tam dozą ironicznego dystansu. Ostatecznie jednak, jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Smarzowski wykonał swoją pracę. Przede wszystkim chodzi mi o wyważenie narracji, tak trudne przy tego rodzaju tematyce, przy jednoczesnym zachowaniu prawdy historycznej. Śmiesznie się czyta komentarze narodowców - Kowalski uważa ten film za doskonały argument przeciwko "multi-kulti", łebki na forach piszą, że zajebisty, i ogólnie, to po nim jeszcze bardziej nienawidzą Ukraińców. O tyle zabawne, że film ma wydźwięk wprost antyszowinistyczny, a jeśli czyjeś IQ jest znacząco poniżej średniej, to reżyser przypomina o tym dodatkowo w wywiadach. Krótko mówiąc, Wołyń to nie najlepszy materiał na sztandary ONR, zwłaszcza że samej rzezi nie pokazano - jak to zwyczajowo się przyjęło w polskiej dyskusji na ten temat - w całkowitym oderwaniu od kontekstu.

Zarzuty o brak "epickości", którą zgodnie ze sztuką nadawać się powinno niektórym punktom w historii, uważam za nietrafiony. Odbieram ten film jako rejestr pamięci świadków i ofiar horroru (co jest doskonale logiczne, w kontekście fabuły), stąd też niektóre fragmenty historii są jedynie zasugerowane, a większość wydarzeń ukazano panoramicznie, bez szczegółów, a niektóre bezpardonowo ucinano, zresztą montaż mógł sprawić, że osoby nie kojarzące, choćby z grubsza, sekwencji zdarzeń historycznych, miały prawo czuć się zagubione.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 10:09
mast napisał(a):
sniper: "Jeżeli po obejrzeniu filmu, nie potrafię wymienić żadnej cechy charakteru któregokolwiek z bohaterów (kto był pogodny, a kto uparty? kto był porywczy, a kto melancholijny?), to nie jest to opowieść o ludziach, lecz – znów – o „historii” czy „wielkich procesach społecznych”." - zgadzasz się z tą tezą?
Tak

many-s: Ciekawe, że percepcja jednego filmu przez dwie osoby może się tak diametralnie różnić, bo ja nie tyle nie uważam "Wołynia" za politycznie poprawny, co sądzę, że może okazać się wręcz szkodliwy - biorąc pod uwagę możliwość takich interpretacji, jakie przywołuje powyżej mast.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 11:25
Ludziom, którzy to przeżyli, należą się wyjaśnienia i oficjalne przeprosiny od rządzących Ukraińców. To było ludobójstwo. Film jest dobry, ale dla mnie niedokończony. Pewne elementy mogli skrócić albo wyciąć.
Pisanki Kowalskiego czy komentarze nienawiści to przejście ze skrajności w skrajność. Ci, co zawierzyli Banderze, też takich argumentów pewnie używali. Film ukazał zbyt płytko co wychodzi z człowieka pod wpływem ideologii.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 12:55
jakie wyjaśnienia, typie
"myśleliśmy że nie jesteście wporzo, nie mieliśmy racji"

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku WWW

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 12:58
... no akurat nie takie, ale masz prawo do swojego zdania.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 10 Października 2016, 13:29
many-s napisał(a):
Ludziom, którzy to przeżyli, należą się wyjaśnienia i oficjalne przeprosiny od rządzących Ukraińców. To było ludobójstwo. Film jest dobry, ale dla mnie niedokończony. Pewne elementy mogli skrócić albo wyciąć.
Pisanki Kowalskiego czy komentarze nienawiści to przejście ze skrajności w skrajność. Ci, co zawierzyli Banderze, też takich argumentów pewnie używali. Film ukazał zbyt płytko co wychodzi z człowieka pod wpływem ideologii.

Ale odróżniasz koncepcję filmu fabularnego od dokumentalnego :?: i skąd w ogóle zrodziła się w twojej głowie myśl że Smarzowski właśnie to chciał pokazać? To jest fragment wywiadu WS, który w oczywisty sposób powinien rozwiać wątpliwości i dyskredytuje opinie/interpretacje podobne twojej.

Cytuj:
„Wołyń” to film przeciwko nacjonalizmowi i nienawiści. Zrobiony po to, by pamiętać, a nie żeby się mścić. Nie jest podręcznikiem historii, to moje spojrzenie na tamte wydarzenia. Wierzę, że widz po seansie przytuli swoje dziecko i inaczej popatrzy na świat

http://www.tvp.info/27233270/nie-chodzi ... -o-wolyniu

Ostatnia Rodzina, Człowiek z Nadziei, Smoleńsk, Wołyń etc.To wszystko filmy FABULARNE, w samym swoim zamyśle te filmy(jako forma sztuki) nie są lustrzanym odbiciem rzeczywistości wręcz przeciwnie, specjalnie się wykrzywia rzeczywistość(pomija albo uwypukla pewne zdarzenia i zachowania) m. in. po to żeby artysta mógł w ten sposób przekazać właśnie to co chce przekazać, czyli SWOJĄ wizję artystyczną. Może to być wizja zdarzeń historycznych, rodziny ekscentrycznych artystów, katastrofy lotniczej(bądź zamachu) czy wielkiej(bądź nie) jednostki, która miała(bądź nie) wymierny wpływ na historie danego kraju.

A ludziom, którzy to przeżyli moim zdaniem należy się przede wszystkim pamięć, szacunek i współczucie.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 14 Października 2016, 23:54
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 15 Października 2016, 12:40
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 16 Października 2016, 19:31
Prawdopodobnie najtrudniejszy seans w moim życiu. W kulminacyjnym momencie rzezi
Spoiler:
serce napierdalało mi jak młot i autentycznie trzęsły mi się ręce. Niesamowicie to Smarzowski zrobił. W porównaniu do Róży w której w moim odczuciu reżyser nieumiejętnie stopniował napięcie oraz zbytnio epatował przemocą tutaj zrobił to perfekcyjnie. To wszystko długo wisi w powietrzu aż w pewnym momencie z minuty na minutę nabiera tempa by ostatecznie doszczętnie sponiewierać widza. Oprócz tego świetne aktorstwo, odpowiednio dawkowana muzyka, dobre zdjęcia. Kino trudne ale świetne. 8-9/10

Którzy bohaterowie to odpowiedniki postaci historycznych? Bandera to ten co na początku wali wódę w gospodzie i wprasza się na wesele?
Spoiler:
Trochę mogłem popierdolić bo ten film trochę popierdolił mi w głowie więc...

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 18 Października 2016, 09:32
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 18 Października 2016, 15:22
Bakan napisał(a):
Prawdopodobnie najtrudniejszy seans w moim życiu. W kulminacyjnym momencie rzezi
Spoiler:

abstrahując od patetycznych majaków, jakoby miał to być dla kogoś najtrudniejszy seans w życiu (przy założeniu, że nie zatrzymało się na Chłopaki nie płaczą), to Ty gościu (bakanie997) wiesz w ogóle czym jest aborcja?

NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH, ZIOM
TYLKO TAKIE CO PRZED WONSEM SĄ

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 18 Października 2016, 16:56
aborcja widłami :lol: troche chłopak odleciał ale nie dziwie sie bo seans był faktycznie ciężki - zakonnice które siedziały 2 rzędy przede mną prawie sie rozpłakały

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 18 Października 2016, 20:28
kand napisał(a):
Bakan napisał(a):
Spoiler:

abstrahując od patetycznych majaków, jakoby miał to być dla kogoś najtrudniejszy seans w życiu (przy założeniu, że nie zatrzymało się na Chłopaki nie płaczą), to Ty gościu (bakanie997) wiesz w ogóle czym jest aborcja?

A jakbym Ci wziął tę aborcję w cudzysłów to byś się odpierdolił czy niekoniecznie? Każdy wie, o której scenie mowa i nie wiem na chuj to rozstrząsać.
A co do tego czy ten seans był dla mnie trudny czy nie to chuj cię to obchodzi. Przeżyłem to mocno bo tu nie można powiedzieć sobie "e, to tylko film". Ponad to sporo czytałem o Wołyniu i zawsze jakoś ten temat mnie poruszał. Wymień może jakieś filmy, które zrobiły na Tobie większe wrażenie, skoro z ciebie taki kinoman-erudyta to może wszyscy na tym skorzystamy.

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 18 Października 2016, 21:26
ja wiedziałem o co chodzi z aborcją, pzdr bakan94

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona