Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Czwartek, 18 Stycznia 2018, 22:45

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Force Majeure (2014) 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Force Majeure (2014)
  Wysłano: Czwartek, 12 Marca 2015, 19:38
Najnowszy film Rubena Ostlunda, mimo sukcesu/porażki w prestiżowym plebiscycie slizg.eu, nie doczekał się bodajże jednego ciekawego posta. Z tej okazji oczywiście zapraszam do dyskusji na temat, póki co, najlepszej obejrzanej przeze mnie w 2014 roku produkcji.
Filmweb napisał(a):
Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

Turysta kupił mnie swoim pogrywaniem z widzem, subtelnym poczuciem humoru, jednocześnie utrzymując napięcie i niepokój przywodzące na myśl chociażby kino Haneke, a wszystko to w ramach udanego, arthouse'owego, kameralnego dramatu. Mimo swojego pochodzenia unika zadęcia czy snobizmu. Zdjęcia bardzo dobre, aktorsko bez zarzutów - nie widzę przyczyn, dlaczego w listach użytkowników nie figurował wyżej. A więc drogi forumku, co z tym filmem jest nie tak?

Powrót do góry

Post Re: Force Majeure (2014)
  Wysłano: Niedziela, 15 Marca 2015, 16:54
Ostlund ewidentnie inspiruje się Hanekem, widziałem trzy jego filmy. Mimowolnie wygląda jak nudna zżynka ze stylu Austriaka z nieciekawą historią, ale późniejsza Gra to bardzo dobry film, pokazujący sytuację imigrantów w Szwecji bez poprawności politycznej.

Force Majeure jest również świetny. Szydera z nieporadności i zakłamania młodych małżeństw, z nienachalnym i dość absurdalnym humorem, plus dobra gra aktorska i ładne ujęcia - dla mnie wszystko, czego trzeba w filmie. Może dlatego ktoś mógłby się na nim zawieść, bo główni bohaterowie są puści i tchórzliwi. W przeciwieństwie do typowych dramatów ciężko się z nimi identyfikować, a jeśli już ktoś poczuł z nimi więź, mógłby wręcz poczuć się urażony ich momentalnie idiotycznym zachowaniem. Tak jak u Hanekego. :)

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 15 Marca 2015, 17:15
No, tylko że u Hanekego nie ma za grosz humoru. Właśnie to mi się najbardziej podobało w tym filmie - kiedy już wydaje się, że to kolejny zimny, depresyjny dramat rodzinny w stylu Hanekego/Seidla/rumuńskiej nowej fali, Ostlund rozbraja atmosferę wizualnym żartem, groteską postaci, dialogów, sytuacji. Przy charakteryzacji bohaterów rozróżniłbym jednak postaci męskie i żeńskie - Ostlund raczej oszczędza te drugie, zgrywając się przede wszystkim z męskości jako dość marnego kamuflażu skrywającego klasyczną SŁABĄ PSYCHIKĘ. Wydaje się, że to film bardzo mizoandryczny.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Niedziela, 15 Marca 2015, 23:13
Goris napisał(a):
Szydera z nieporadności i zakłamania młodych małżeństw

No właśnie, czy aby na pewno? Dla mnie to jest całkiem szczere pochylenie się nad pewnym problemem i mimo wspominanego wyżej obecnego w filmie humoru, to odniosłem wrażenie, że w wątku upadającego małżeństwa było go najmniej. Opisanie sytuacji między głównymi postaciami jako nieporadność i zakłamanie wydaje mi się sproym uproszczeniem.

sniper napisał(a):
Przy charakteryzacji bohaterów rozróżniłbym jednak postaci męskie i żeńskie - Ostlund raczej oszczędza te drugie, zgrywając się przede wszystkim z męskości jako dość marnego kamuflażu skrywającego klasyczną SŁABĄ PSYCHIKĘ. Wydaje się, że to film bardzo mizoandryczny.

Podczas seansu nie odniosłem takiego wrażenia, jednak rzeczywiście można wskazać na takie treści - patrz zaskakująca scena z półnagimi mężczyznami (której set-up był kapitalną zgrywą z motywu katastroficznego swoją drogą). Jednak zaznaczyłbym, że portret Ebby też nie jest zbyt pozytywny,
Spoiler:

Są w tym filmie rzeczy niejednoznaczne, zastanawiające, niepokojące, które stanowią część siły Turysty. Oczywiście czekam na kolejne interpretacje, liczyłem na gorętszą dyskusje. :(

Powrót do góry
złodziej Fen

Wysłano: Niedziela, 15 Marca 2015, 23:29
Cytuj:
zaskakująca scena z półnagimi mężczyznami

albo coś przeoczyłem, albo pamięć mnie zawodzi. przypomnisz tę scenę?

@down: aaa faktycznie, pamiętam. dzięki za przypomnienie.

Ostatnio edytowano Niedziela, 15 Marca 2015, 23:47 przez Pinky F., łącznie edytowano 1 raz

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 15 Marca 2015, 23:46
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 16 Marca 2015, 00:23
Spoiler:

Też nie chcę forsować na siłę jakiejś swojej egzegezy, bo film widziałem tylko raz i to już jakiś czas temu, a na pewno jest to rzecz warta głębszej analizy i namysłu. Tak czy inaczej, Ostlund wyrasta na nową gwiazdę kina artystycznego. Wydaje się mieć wszystko - świetny warsztat, inteligencję, poczucie humoru i talent do podejmowania tematów na czasie bez wpadania w koleiny taniej poprawności politycznej czy lewackiego bełkotu (a la Breillat), trochę taki europejski Solondz. Na pewno warto mieć oko na typa.

Swoją drogą, dopiero teraz zorientowałem się, że oryginalny - szwedzki - tytuł filmu to wcale nie Force Majeur, jak chcieliby polscy krytycy, a właśnie Turist, czyli nie ma co się zżymać na polskich dystrybutorów, nawet jeśli faktycznie Siła wyższa pasuje tu dużo lepiej.

Powrót do góry
złodziej Fen

Wysłano: Poniedziałek, 16 Marca 2015, 00:35
wg filmwebu Force Majeure jest tytułem oryginalnym szwedzkim, a Turist był jedynie tytułem roboczym.

e: ok, pewnie masz rację.

Ostatnio edytowano Poniedziałek, 16 Marca 2015, 00:40 przez Pinky F., łącznie edytowano 1 raz

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 16 Marca 2015, 00:38
Szwedzki Instytut Filmowy bardziej mnie przekonuje: http://www.sfi.se/sv/svensk-filmdatabas ... emid=76286
Szwedzka wikipedia, którą pewnie łatwiej uaktualnić też podaje, że Turist: http://sv.wikipedia.org/wiki/Turist_(film)

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 16 Marca 2015, 00:41
Strona producenta potwierdza.

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ]