Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 20 Października 2017, 17:05

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Franz Ferdinand 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Franz Ferdinand
  Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 12:56
No to jak? Szukałem w google i na slizgu nie ma ani jednego tematu o nich konkretnie. Szkoda zakładać 3 jednocześnie na wszystkie płyty, więc jeden ogólny zakładam.

Obrazek

Jarałem się nimi od kiedy pierwszy raz w 2004 usłyszałem w tv "Take Me Out". Petarda. Kilka singli później wszystko było nadal na swoim miejscu, a w szczególności szybko przyswajalne, nieskomplikowane riffy, charakterystyczny wokal, bujający bass, "ciepłe" bębny. Krótko mówiąc - jarałem się.
Po głębszej analizie tekstów doszedłem do wniosku, że nie wiem jakim cudem odnieśli oni taki sukces w Europie. :wink: Czasami zwykła grafomania, czasami fajna opowieść, czasami jakiś morał, ale i tak to wszystko zaśpiewane przez Kapranosa robi świetne wrażenie.
Debiutancki album miał same hity i każdy kawałek mógłby być śmiało singlem radiowym z "Dark Of The Matinee" na czele.

Podobno w rockowym showbizie przyjęło się, że jeśli zespół zjebie drugą płytę - już nigdy nie wróci na scenę. Chłopaki wydali więc kolejny zajebisty krążek, na przekór krytykom, zatytułowany "You Could Have It So Much Better".
Może nie było much better, ale można się zastanawiać, która płyta z płyt jest lepsza. Nie zaszkodzi potraktować ich jako całość, bo mimo, że brzmią podobnie to na pewno nie nudzą i nie zlewają się w klasyczną papkę.
Walk Away
Znowu - jaram się.

Rok temu wydali trzeci, ostatni póki co, album, "Tonight: Franz Ferdinand". I tak jak, powiedzmy, "bliźniacze" Arctic Monkeys, Franz Ferdinand również zaczęli eksperymentować na większą skalę. W przeciwieństwie do małp, nie porzucili oni charakterystycznego "zimnego" brzmienia na rzecz mieszanki indie i stone metalu. Jest za to dużo więcej elektroniki i nawiązań do klasyków lat 70-tych i 80-tych. Ciekawe połączenie, o które z początku bardzo się obawiałem. Niesłusznie oczywiście, bo FF znowu pokazali klasę i włożyli w materiał wiele więcej pracy, co widać chociaż po tym, że od premiery drugiej płyty minęły 4 lata. Wracając do zabaw z elektroniką, syntezatorami, samplerami i klawiszami - widać to doskonale w małym "bonusie" pod koniec kawałka "Lucid Dreams". Jedyne co nie podoba mi się w tym albumie to fakt, że nie jestem w stanie określić go mianem klasyka. Klasykiem w moim mniemaniu jest zazwyczaj album, którego każdy utwór spokojnie nadawałby się na singiel. Tutaj trafiło się kilka kawałów, które faktycznie nie bujają już tak jak FF kiedyś, ale po dłuższym przyswajaniu i tak w końcu trafiają do odbiorcy. "Dream Again" to jedyna klapa w dorobku Franzów jaką słyszałem. Miało wyjść sennie, a wyszło brzydko.

Ciekawostka - Tonight można było kupić z dodatkowym drugim krążkiem zawierającym klubowe remixy utworów z płyty. Finalnie "Blood" ukazało się również jako pełnoprawny, osobny album.

Chłopaki aktualnie pracują nad kolejnym albumem, ale nie ma póki co żaden singiel nie wyszedł jeszcze na światło dzienne. Z jednej strony dobrze wiedzieć, że zespół nie stoi w miejscu i rozwija się głównie w warstwie muzycznej, ale mam pewne obawy co do nowego albumu, jeśli pójdzie on za bardzo w kierunku "Blood".

ps warto zapoznać się bliżej z teledyskami, które idealnie określają ich muzykę.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Post Re: Franz Ferdinand
  Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 14:00
mój ulubiony zespół z całego nurtu indie rocka, temat jeden był ( viewtopic.php?f=27&t=2378&hilit=franz ) ale akurat o najgorszej IMO płycie - nierównej i niemającej takiej mocy jak debiut, którym się zachwycam od początku do końca. eksperymenty na 'Tonight: FF' były mimo wszystko do przewidzenia, już w takim 'Auf Achse' (który btw. jest chyba moim ulubionym utworem Franz Ferdinand) słychać elektroniczne wpływy, choć oczywiście nie aż tak jak we wspomnianym 'Lucid Dreams'.
ostatnią płytą się jaram, nie jest tak niszcząca jak 'Franz Ferdinand', ale ma kilka kapitalnych highlightów, jak choćby 'Twilight Omens', 'Turn It On' albo 'No You Girls'. gdybym miał oceniać to:
debiut 5/5
'You Could Have It...' 3/5
'Tonight: FF' 4/5

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 14:07
Forumowa wyszukiwarka lepsza od google? :wtf: :)
Co konkretnie miałeś na myśli pisząc, że "You Could Have..." było nierówne?

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 18:15
nigdy nie traktowalem ich powaznie, raczej w kategorii luznego 'a poslucham se', bo i tez mnie kunsztem jakims nie urzekli.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 18:48
zajebisty zespół, zajebiste płyty, jedna z moich ulubionych kapel.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 20:33
Pamiętam że pierwsza płyta mi się podobała chociaż na codzień nie słucham takich zespołów.

Powrót do góry
moderator

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 22:07
Kiedyś się nawet jarałem, dziś do mnie już średnio trafia jako całość, ale pojedynczych numerów lubię posłuchać.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm WWW

Wysłano: Czwartek, 9 Grudnia 2010, 23:05
Debiut to Greatest Hits, każdy numer to pierdolone 10/10, albo tylko mi się dopsz kojarzy.

Powrót do góry

Wysłano: środa, 15 Grudnia 2010, 15:54
sry że dopiero teraz, zapomniałem o tym wątku.
nnm napisał(a):
Forumowa wyszukiwarka lepsza od google? :wtf: :)
Co konkretnie miałeś na myśli pisząc, że "You Could Have..." było nierówne?

na myśli miałem dokładnie to co napisałeś:
Cytuj:
Klasykiem w moim mniemaniu jest zazwyczaj album, którego każdy utwór spokojnie nadawałby się na singiel.

po rewelacyjnym debiucie, będącym właśnie klasykiem, oczekiwania moje były ogromne i chciałem, żeby drugi album przynajmniej mu dorównał - tak się nie stało, bo mimo że są utwory na tym samym poziomie co 'FF' (w sumie to tylko dwa jak dla mnie - bitelsowe 'Eleanor...' i 'Do You Want To'), ale więcej niestety jest słabych (3, 9, 10) i nudnych (4, 13) które skipuję. no ale tu już widocznie działał mój dziwny gust :dunno:

w sumie dobrze, że krytycy przyjęli tę płytę lepiej niż ja, bo gdyby podzielali moje zdanie, 'Tonight: FF' mogłoby nie powstać ;]

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 10 Lutego 2013, 12:42
Podbijam, bo po latach s/t to prywatny klasyk, takie hity jak "This Fire" czy "Take Me Out" :bowdown:
Drugi album również nie taki zły, wiadome, gorszy od debiutu, ale nie odstający aż tak bardzo.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku profil na lastfm
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ]