Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Piątek, 15 Grudnia 2017, 13:10

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Four Tet - Beautiful Rewind (2013) 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Four Tet - Beautiful Rewind (2013)
  Wysłano: Poniedziałek, 21 Marca 2016, 11:40
Obrazek

7 album Four Teta z 2013 roku. Słucham go już od paru lat i na pewno wielu z Was też dobrze zna jego muzykę; według mojej oceny na wcześniejszych albumach (Pause, Rounds, Everything Ecstatic) Hebden dużo skupiał się na budowaniu melodii i rozwijaniem ambientu z użyciem sampli, troszkę mniej było w jego dziełach rytmiki, a już na pewno nie były przeznaczone na dancefloor.
Sprawa zmienia się mniej wiecej od albumu Pink gdzie juz slychac dobrze brzmiacy house oraz techno (ciezko mi zaszufladkowac), a po Pink rok pozniej wychodzi Beautiful Rewind, ktory jest kontynuacją podróży w stronę bardziej nadającą się na parkiet, rytmiczną i mocno eklektyczną.

Do przesłuchania album w całości na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... yfrhmo8oKi

Drugi numer Parallel Jaraibi to straszny banger, ktory zasługuje na osobny odsłuch: https://www.youtube.com/watch?v=ZGTnkrw3Tc0

Jako całość mam wrażenie, że jednak brzmi mniej spójnie niż poprzednik Pink, BR nie brzmi konceptualnie, za to ma kilka mocnych, tanecznych momentów, samplowane sekcje rytmiczne i melodyjne, ale też znajdziemy tu budowanie napięcia poprzez ambientowe dźwięki.

1. "Gong"
2. "Parallel Jalebi"
3. "Our Navigation"
4. "Ba Teaches Yoga"
5. "Kool FM"
6. "Crush"
7. "Buchla"
8. "Aerial"
9. "Ever Never"
10. "Unicorn"
11. "Your Body Feels"

Metacritic 79/100

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Post Re: Four Tet - Beautiful Rewind (2013)
  Wysłano: Wtorek, 22 Marca 2016, 13:46
szczerze mówiąc nigdy nie umiałem zajarać się Beautiful Rewind. może dlatego, że ten tech Kierana to takie jego pierwsze granie "bez duszy", gdzie porzucił cały ten organiczny stuff na rzecz "cięższego" hardware'owego rżnięcia i jakoś przekreślił ten wypracowywany na początku milenium styl. ale już mniejsza o to, bo totalnie nie potrafię się zgodzić z jednym fragmentem Twojej wypowiedzi: "na wcześniejszych albumach (Pause, Rounds, Everything Ecstatic) Hebden dużo skupiał się na budowaniu melodii i rozwijaniem ambientu z użyciem sampli, troszkę mniej było w jego dziełach rytmiki, a już na pewno nie były przeznaczone na dancefloor". no bo gdzie on rozwijał ten ambient? Dialogue tętniło życiem, gdzieś tam jarało się ninjatune'owym laboratoryjnym nu jazzem, darło z milenijnej amerykańsko-europejskiej fascynacji warpowym IDM. Pause stanowiło rytmiczne (np. "Twenty three") interludium do właściwego Rounds, gdzie wyraźnie zwolnił, ale za to przejawiał sporą fascynację cięciem i plądrofonicznymi układankami, co zaowocowało zdefiniowaniem terminu "folktronika", bo w osiemdziesiątych nie grał tak nikt, w dziewięćdziesiątych trzy kapele na krzyż (do tego nieświadomie), a po 2000 nastąpił ich wysyp. Everything Ecstatic brzmiało jak odrzuty z poprzednich sesji nagraniowych, a co do klubówek, to zajawka na nie przypadła na 2010, kiedy to premierę miało TiLiY - pierwsza retreat-parkietówka w jego katalogu. raz jeszcze: i gdzie tu ten ambient, gdzie ten brak rytmiki?

NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH, ZIOM
TYLKO TAKIE CO PRZED WONSEM SĄ

Powrót do góry

Post Re: Four Tet - Beautiful Rewind (2013)
  Wysłano: Wtorek, 22 Marca 2016, 22:05
Odświeżyłem sobie jego pierwsze albumy prócz Dialogue, bo debiutu nie mam u siebie i nie słuchałem go. Odpowiadając na Twoje pytanie, to przyznaję Ci rację, że ambientu jest w tych albumach niewiele, myślę, że na palcach jednej ręki mogę zliczyć te utwory, które nie mają linii perkusyjnej, rytmu i oparte są tylko na budowaniu napięcia przez melodię, harmonię, by funkcjonować w tle. Tak to jest, gdy pisze się recenzję pod wpływem chwili i nie ma kiedy przypomnieć sobie starszych krążków.

Dla obrony swoich poglądów mogę jedynie zacytować stronę wiki, hasło Ambient: '' Gatunek eksperymentalnej muzyki elektronicznej[1], cechujący się odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, charakterystycznej dla klasycznej muzyki elektronicznej (Vangelis, Kitarō), na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych[1]. Zazwyczaj poszczególne plamy są powiązane stale powtarzaną frazą elektronicznej perkusji, która organizuje utwór pod względem rytmicznym[1] ''

To jest Tangle, z płyty Pause (2001): https://www.youtube.com/watch?v=JvQsw7QugLI

A to bardzo, bardzo mocne Hands z płyty Rounds (2003): https://www.youtube.com/watch?v=M2dPYRhSb4c
Hands trochę charakteryzuje ta pogrubiona część powyższej definicji, bo melodia (z glitchy i ciętych sampli) się tu stopniuje, tworzy napięcie, ale dochodzi też elektroniczna perkusja która 'organizuje utwór pod względem rytmicznym'

Kolejny z Pause (2001), And they all look broken hearted: https://www.youtube.com/watch?v=Os5hiiPZ9ZA też ambient, ale z sekcją rytmiczną które pojawia się gdzies później.

Podsumowując:
Ambientu jest mało, nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że Hebden mocno się tym inspirował na poprzednich krążkach. Oczywiście, jest rytmicznie, a na Rounds jest spowolnienie (moja ulubiona z jego starego stylu)

.... co by offtopu nie robić, może się użytkownicy skusicie na ten space-ambient z płyty Beautiful Rewind:

Ba Teaches Yoga
https://www.youtube.com/watch?v=kxCdfb8 ... Ki&index=4

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ]