Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Wtorek, 14 Sierpnia 2018, 07:52

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Jordan B Peterson 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Jordan B Peterson
  Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 10:33
Witajcie. Niniejszym chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat postaci, której głos rozchodzi się w Internecie coraz szerszymi kręgami, mianowicie Jordana Petersona, kanadyjskiego psychologa klinicznego. Jego głównym przesłaniem jest sprzeciw wobec postmodernizmu oraz konieczność akceptacji cierpienia w życiu. Tłumaczenia jego wypowiedzi można znaleźć m.in. na kanałach YT Wojna Idei oraz JBP Polska. Co o nim sądzicie?

insta: wojslvw

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku profil na lastfm WWW

Post Re: Jordan B Peterson
  Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 11:01
so what you're saying is...?

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 2
  Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 12:49
że powinieneś przestać słuchać petersona żeby słuchać petersona

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 14:30
obwarzan, standuper, manipulator

Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 14:59
Miło by było, gdyby sądy były podparte przykładami

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 19:01
O czym dokładnie chcesz dyskutować? Ma dość szerokie poglądy

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 19:48
Wojsław napisał(a):
Jego głównym przesłaniem jest sprzeciw wobec postmodernizmu

https://www.youtube.com/watch?v=cU1LhcEh8Ms

to bez wątpienia świetny psycholog i bezbłędny erystyk, a na przykład seria wykładów 'maps of meaning' jest jednym z ciekawszych edukacyjnych materiałów wideo dostępnych na jutubku, ale mam z nim sporo problemów, z tych które umiem lepiej wyartykułować:
- jak wyżej, kurwi na postmodernizm, wielokrotnie przyłapany na tym, że nie do końca ogarnia ocb
- całkiem nieźle zakamuflowany populista, wie jak zdobyć młodych i zdolnie gra na rosnącej niechęci do PC, nie wierzę że to śmiganie do podcastów joe rogana czy ethana to zwykłe 'heh, i was interested', nie zapominajmy że on mimo wszystko w międzyczasie promuje produkt, który już jest światowym bestsellerem i cały czas nabija liczby. zdaje sobie też sprawę, że jego czas jest ograniczony i nie zapisze się na kartach historii, bo niczego nie odkrył, dlatego doi z tego ile może i świeci twarzą we wszystkich mediach
- połowę czasu brzmi jak coach motywacyjny, oczywiście wszystko popiera ładnymi statystykami, formułkami i przykładami z podręczników do psychologii, ale 'posprzątaj pokój' to mądrość blogowa żywcem wyrwana z jakiegoś volantification. oczywiście wierzę w szczerość i prawidłowość wielu z tych założeń, ale wydaje mi się też że większość z tych porad zakłada, że wszystkich ludzi stać na taki sam pragmatyzm, tyle że:
- (bardziej subiektywne) to jest pierdolony robot, ziomek się wypowiada jak text-to-speech i momentami sprawia wrażenie socjopaty, dlatego czasem ciężko mi się traktuje jego porady, bo zakładałyby że każdy jest w stanie osiągnąć ten poziom operatywności, która wydaje mi się na swój sposób zupełnie nienaturalna i mam przez to najzwyczajniej w świecie problem na poziomie empatii do niego, te wszystkie filmiki 'jordan peterson crying' wyglądają jak pr mający na celu humanizację reptilianina

ogólnie to mam wrażenie że ziomek przejął fanbase rick and morty póki jest przerwa między sezonami, niestety całe zjawisko za mocno pachnie 'korwin masakruje' żeby się tym jarać, ale też nie chcę płynąć za daleko ze zbędną niechęcią, bo w końcu media dostały gadułę który umie się wysłowić, gość ma za sobą wiele lat ciekawego researchu i nawet jeśli głównie odtwarza wersy nietzsche, junga i dostojewskiego i przepuszcza je przez xxi wiek, to wciąż nie widzę powodu żeby go mocniej jebać, są gorsze autorytety w zasięgu ręki, poza tym fajnie że ktoś w końcu tłumi wczutych ateuszy od harrisa i dawkinsa bo myślałem, że będę musiał to już do końca życia oglądać

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 3 Czerwca 2018, 23:33
va_banque napisał(a):
O czym dokładnie chcesz dyskutować? Ma dość szerokie poglądy

Zasadniczo to nie mam oczekiwań, przyszedłem tu zasiać ferment, ale drożdże wybieracie Wy ^^

Paradoks napisał(a):
- połowę czasu brzmi jak coach motywacyjny, oczywiście wszystko popiera ładnymi statystykami, formułkami i przykładami z podręczników do psychologii, ale 'posprzątaj pokój' to mądrość blogowa żywcem wyrwana z jakiegoś volantification.

No większość argumentów za tym, że miałby być jednym z wielu coachy jest zbijana tym, że u niego to wszystko jest jednak podparte wiedzą naukową. Coache chyba rzadko mają bibliografie złożone z poważnych publikacji na tematy psychologiczne
Chociaż nie wiem, nie czytam w sumie xD

A, no i zakładając jego dalszą rosnącą popularność to moim zdaniem ma pewną szansę na zapisanie się w historii, nawet jeśli nie jako odkrywca

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Czerwca 2018, 00:07
Wojsław napisał(a):
No większość argumentów za tym, że miałby być jednym z wielu coachy jest zbijana tym, że u niego to wszystko jest jednak podparte wiedzą naukową. Coache chyba rzadko mają bibliografie złożone z poważnych publikacji na tematy psychologiczne

nie mówię że nim jest, tylko że brzmi jak jeden, chodzi o opakowanie kolego wojsław
a jego bibliografii jestem świadomy i pisałem o tym w pościku, tylko że 'an antidote to chaos' z którym skacze po mediach i do którego cały czas odsyła to nie jest już publikacja naukowa tylko raczej zwykły sci-pop, o ile w ogóle nawet to, ziomek po prostu zrobił switch jak nintendo i nabiera już za dużo cech crowd-pleasera, żeby być traktowanym jako rzeczywisty autorytet naukowy, poza tym często posługuje się dowodami anegdotycznymi i parabolami które nijak się mają do 'poważnych publikacji' i 'wiedzy naukowej'

Wojsław napisał(a):
A, no i zakładając jego dalszą rosnącą popularność to moim zdaniem ma pewną szansę na zapisanie się w historii, nawet jeśli nie jako odkrywca

no to jako kto, ziomek od filmików na jutubie? trzeba być kimś żeby o tobie ktoś pamiętał, peterson nie do końca wiadomo kim jest tak naprawdę i w jakiej roli funkcjonuje, niby jest psychologiem ale tutaj coś filozofuje tutaj coś o politologii a tutaj się w nim budzi historyk, a polymathem też raczej nie jest. bardzo dobrze się sprzedał jako dzierżawca prawdy i wszyscy zapominają, że jest tylko głosem w dyskusji, maps of meaning to ciekawe dzieło (zakładam że książka jest rozwinięciem wykładów), ale niewystarczająco odkrywcze żeby ktoś o nim pamiętał za pół wieku w innej roli niż spójnik między tym co wielu mądrych ziomków wykminiło wcześniej, chłopak po prostu będzie miał całkiem długie 5 minut i wie co z nimi zrobić

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Czerwca 2018, 00:09
Paradoks napisał(a):
- (bardziej subiektywne) to jest pierdolony robot, ziomek się wypowiada jak text-to-speech

strzelam że to efekt brania antydepresantów latami

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Czerwca 2018, 00:16
ja bym obstawiał co innego

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Czerwca 2018, 00:28
strzelałem że taki efekt daje wieloletnie jedzenie psychotropów, to że bierze antydepresanty od paru lat to info od niego

"snort yourself out" :lol:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 4 Czerwca 2018, 06:51
Paradoks napisał(a):
no to jako kto, ziomek od filmików na jutubie? trzeba być kimś żeby o tobie ktoś pamiętał, peterson nie do końca wiadomo kim jest tak naprawdę i w jakiej roli funkcjonuje, niby jest psychologiem ale tutaj coś filozofuje tutaj coś o politologii a tutaj się w nim budzi historyk, a polymathem też raczej nie jest.

Jego fenomen jest dość świeży, a podobno już wywiera spory wpływ na masy ludzi. Do tego należy pamiętać, że żyjemy w czasie pełnym przemian, a Peterson dotyka kluczowych dla nich tematów. Jeśli jego idee (nawet jeśli nie są specjalnie oryginalne, a tylko dobrze ubrane) zdołają wywrzeć jakiś wpływ na tok tych przemian, to może się zapisać jako jakiś tam filozof czy coś.

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 1
  Wysłano: Niedziela, 10 Czerwca 2018, 12:59
świetny mówca, ciekawe obserwacje, ale
- jak pan paradoks powiedział, wydaje mi się, że wiele wykładów polega na tezie, że każdy jest taki sam, wiem, że to jest psychoanalityk, dużo wie i blablabla, i może w pewnym sensie to twierdzenie jest prawdziwe, ale czasem jak go słucham widzę ucywilizowaną, akademicką formę prymitywów z tematu depresja, którzy radzą wyjść pobiegać, pograć w piłkę i po prostu nie być takimi zjebami bo ja nie jestem!!!111
- gość uważa, że religia niesie za sobą uniwersalne wartości i sugeruje, że ateistyczne społeczeństwo skończy w gułagach jak zsrr, mówi, że nie wiadomo czy bez religii uda się stworzyć wspomniane wartości i na poparcie tez wybiórczo recytuje biblię (oczywiście pomija niewygodne fragmenty), dawkins zmasakrowałby go lirycznie w tym temacie, peterson wygląda na kolejnego inteligentnego dobrego chłopaka typu użytkownik łąsą, któremu zdarza się zrobić z siebie głupka, bo za młodu był indoktrynowany, siara takie głupoty gadać panie jordan
- wiele z jego wypowiedzi to proste myśli, wręcz oczywiste, które peterson ubierze w ładne słowa, ozdobi metaforą i na końcu doda, że kurwa w jebanym jasiu i małgosi był przykład podobnego kryzysu egzystencjalnego, którego doświadczają dzisiaj młodzi ludzie z zaburzeniami typu borderline

z drugiej strony te proste myśli nie muszą być minusem, w takim przypadku WOW GENIUSZ jest nie na miejscu, ale ludzie (i ja też) często mają problem z uświadomieniem sobie z pozoru oczywistych spraw i spoko, gdy ktoś je przedstawi w atrakcyjny sposób, oprócz tego dobrze masakruje poprawność polityczną i lewicujących lamusów

podsumowując, w świecie, w którym autorytetami są kołcze i piotr siara, nie obraziłbym się gdyby pomiędzy nich wszedł peterson, pozdro

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 10 Czerwca 2018, 17:27
alexmahone napisał(a):
- gość uważa, że religia niesie za sobą uniwersalne wartości i sugeruje, że ateistyczne społeczeństwo skończy w gułagach jak zsrr, mówi, że nie wiadomo czy bez religii uda się stworzyć wspomniane wartości i na poparcie tez wybiórczo recytuje biblię

i moim zdaniem ma rację. w momencie odrzucenia koncepcji boga, etyka staje się pragmatyzmem.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 10 Czerwca 2018, 20:04
Żyjemy w najlepszych i najbezpieczniejszych czasach, a najlepiej i najbezpieczniej jest tam, gdzie nikt już w bajki o dobrych i złych duszkach nie wierzy xd

/modern rastignac

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 11 Czerwca 2018, 05:35
uuu antyteizm

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]