Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest środa, 20 Czerwca 2018, 18:26

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
[zabawa][przyjemność] kostka Rubika 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post Re: [zabawa][przyjemność] kostka Rubika
  Wysłano: Czwartek, 21 Grudnia 2017, 13:14
face kick napisał(a):
Ciekawe jak sobie radziły pierwsze osoby trzymające kostkę...żadnych algorytmów, internetów...chuj nie robota. Ciekawe czy wtedy też wyśmiewano ich publicznie i tylko w piwnicy próbowali ją ułożyć, bo tak mocno się przejmowali.

LeeSu napisał(a):
Ciekawe ile ci to zajęło faceciku biorąc pod uwagę, że wynalazcy (czyli osobie, która znała mechanizm kostki od podszewki) zajęło to ponad miesiąc:)
Nie odpowiadaj, wszyscy wiemy, że już za pierwszym razem zszedłeś poniżej 10 sekund:)

Czytaj posty innych:)

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 21 Grudnia 2017, 13:19
Każdy użytkownik cytujący facecika winien być traktowany jak rzeczony facecik - ostracyzmem. Ogarnijcie się.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Wysłano: Sobota, 23 Grudnia 2017, 12:07
WRESZCIE po raz pierwszy ułożyłem kostkę sam, bez patrzenia w algorytmy. Wcześniej brakowało mi wiedzy jak spermutować krzyż, zorientować żółte narożniki (OLL) i spermutować je (PLL). Okazało się, że wystarczy nauczyć się dość prostego algorytmu na OLL (z pamięci bodajże U, R, U' L', U, R', U', L), bo ten na PLL jest najbanalniejszy na świecie. Uczyłem się z tutoriala, który mówił o różnych formach algorytmów na PLL w zależności od zastanego układu, a tymczasem okazuje się, że wystarczy ustawić źle obrócony klocek w prawym górnym rogu przedniej ściany, machnąć R', D', R, D dwa lub cztery razy i w ten sposób spermutuje się narożnik, a potem podstawiamy w ten sam róg kolejny źle obrócony i tak aż do końca.

Czasu nie mierzyłem, bo nawet nie wierzyłem, że mi się uda, ale zakładam, że będzie gdzieś w okolicach 3:30. Dużo, ale jak na pierwsze ułożenie - nie jest najgorzej. Jak już znam cały sposób, to teraz już tylko schodzić w dół, a jak dojdę do 1:30, to planuję zacząć Fridricha (czy też właściwie Fridrich, bo to przecież ona).

E: Poleciałem pierwszy raz na czas mierząc na telefonie - 2:52. :)))

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 28 Grudnia 2017, 22:51
Chyba nikt, poza mną, nie ma obecnie zajawki na kostkę, więc popiszę sobie tu jeszcze przez chwilę sam, dla potomnych.

Zacząłem kombinować - szukać nowych algorytmów, które można by było zastosować w miejsce tych najprostszych używanych w LBL. Przede wszystkim zmieniło się to, że biały krzyż układam na lewej ścianie i układam go od razu tak, żeby jego krawędzie były dobrze spermutowane. Wcześniej układałem biały krzyż na żółtej ścianie (górnej), dopasowywałem krawędzie, a potem wywijałem ten krzyż na dół na białą ścianę (R2, L'2, F2, B2). Po zmianie metody na lewą ścianę i układanie na niej białego krzyża od razu dobrze spermutowanego, moje czasy chwilowo spadły, bo jednak metoda ta wymaga pewnej wyobraźni i generalnie nie ma na nią żadnych algorytmów, ale po dniu trenowania czasy mi się znacząco poprawiły. No i w sumie regripów sporo mniej, więc to też oszczędność czasu.

Niestety póki co w F2L nadal wkładam białe narożniki "samotnie". Biały krzyż na lewej ścianie. Chciałbym się nauczyć tworzenia slotów, żeby wrzucać od razu biały narożnik i pasującą do niego krawędź drugiej warstwy, ale to dopiero w przyszłości. Układanie krzyża na lewej ścianie jest o tyle pomocne, że z przyzwyczajenia układam drugą warstwę z krzyżej właśnie na lewej ścianie. Wiem, że generalnie preferuje się chyba układanie drugiej warstwy z krzyżem na dolnej ścianie (wskazują na to nazwy algorytmów, które mówią "na lewo" lub "na prawo, podczas gdy u mnie jest to "na górę" lub "na dół". Ja się trzymam swojej metody, bo o ile wkładanie na górę idzie mi dość wolno, to wkładanie na dół idzie mi błyskawicznie, a wkładanie na boki idzie mi wolno zarówno na lewo, jak i na prawo.

Do drugiej warstwy planuję jeszcze naukę algorytmu na obrócenie źle obróconej krawędzi. Umiem na szybko wyrzucić ten klocek i włożyć go na nowo, ale to są dwa algorytmy, a wolałbym to załatwić za jednym zamachem.

Po prawidłowym wykonaniu F2L pora na żółty krzyż. To jest dość banalne, ale i tu znalazłem pewne usprawnienie. Na ogół wychodzi nam kropka, kreska albo odwrócone L. Wcześniej szedłem algorytmem z kropki do kreski, z kreski do L, a z L do krzyża. Odkryłem, że można z kreski przejść od razu do krzyża (F, R, U, R', U', F'). Dodatkowo, dowiedziałem się, że z kropki można przejść od razu do L, a potem z L do krzyża osobnym algorytmem. Oznacza to w praktyce, że potrzebuję maksymalnie jeden (przy kresce lub L) lub dwa algorytmy (przy kropce), a nie maksymalnie trzy (kropka -> kreska, kreska -> L, L -> krzyż).

Krzyż na ogół wychodzi źle spermutowany, ale to też nie problem, bo i tu poznałem nowy algorytm. Krzyż może mieć dobrze spermutowane dwa ramiona obok siebie lub na przeciwko. Wcześniej, kiedy używałem starego algorytmu, gdy ramiona były ustawione przeciwstawnie, ustawiałem jedno z nich dobrze spermutowane w moją stronę i leciałem z gównianym algorytmem M2, U, M, U2, M', U, M2, U. Algorytm wysoce niewygodny, bo ruchy M są na ogół czasochłonne. Teraz, w takiej sytuacji, korzystam z o wiele wygodniejszego algorytmu L, U, L', U, L, U2, L', U. Idzie o wiele szybciej. Podobnie jak ten niewygodny, należy go użyć także wtedy, kiedy dobrze są spermutowane sąsiednie ramiona krzyża.

Dopiero w tym momencie mam problem, bo tu należy ocenić sytuację i zajmuje mi to sporo czasu. Czy któreś narożniki są już dobrze zorientowane? Regripuję kostkę jak pojebany i tracę sekundy. Na ogół żaden nie jest dobrze zorientowany, więc muszę mieszać. U, R, U', L, U, R', U', L. Na szczęście ten algorytm jest dość szybki. Jak już się jeden róg dobrze zorientuje, to trzymam go w prawym górnym rogu przedniej ściany i orientuję resztę tym samym algorytmem.

Po zorientowaniu, czas na permutację narożników. Tu wjeżdża MÓJ KURWA ULUBIONY algorytm sexy move, który jest piękny sam w sobie. Załóżmy, że mam już jeden dobrze spermutowany narożnik. Trzymam do na dolnej ścianie z tyłu z prawej strony (dlatego, że będę kręcił dolną warstwą D, a nie D'). RUR'U' do bólu. Potrzebne są dwa, cztery albo sześć takich ruchów, nie ma innej możliwości. Jeśli narożnik się spermutuje, robię D (a więc podstawiam sobie kolejny źle spermutowany narożnik), potem znowu sexy move (RUR'U') do bólu i znowu D. Zostaje ostatni narożnik, po spermutowaniu którego dokręcam dolną warstwę tak jak trzeba, wypierdalam kostkę w powietrze i świętuję.

Nie mam stackmaty, ale pobawiłem się trochę z cstimer (taka strona). Zrobiłem sobie przedwczoraj dla próby 12 ułożeń. Z tych 12 ułożeń, best average of 5 wyszło mi 1:20,84. Najlepszy pojedynczy czas to 1:07,86. Dzisiaj na fazę sobie raz kliknąłem i udało mi się zejść do jednej minuty i czterech sekund.

Cel na teraz jest taki, żeby nie przekraczać już nigdy 1:30 na ułożenie i zejść z rekordem poniżej minuty (co jest dość prawdopodobne, bo w najbliższych dniach będę trenował budowę białego krzyża, która aktualnie zajmuje mi O WIELE za dużo czasu).

Taka faza.

E: Chciałbym jeszcze dodać na koniec, że jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak działa pamięć mięśniowa. Uczenie się algorytmów na pamięć symbolami jest poronionym pomysłem, ale trzeba je wykonać X razy, żeby się sekwencja utrwaliła. Potem palce same kręcą, człowiek nie myśli o symbolach. Czasem mam tak, że umiem wykonać algorytm, ale nie umiem podać notacji ruchów. To jak z pisaniem na klawiaturze - człowiek potrafi napisać bez patrzenia kilka zdań, ale gdybym miał podać konkretnie z pamięci gdzie jest dana litera, to pewnie popełniałbym błędy. Dość kuriozalne pojęcie - "pamięć mięśniowa", bo tak naprawdę chodzi tu o to, żeby niczego nie zapamiętywać mózgiem, tylko rękoma. :)

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 28 Grudnia 2017, 23:29
Gratuluję szybkich postępów, jedna tylko uwaga - podany przez Ciebie algorytm z M jest naprawdę jedną z najprzyjemniejszych rzeczy jak się go opanuje, permutacje U i H opierają się też na tych ruchach i dla większości speedcuberów te PLLe to prawie jak pll skip ;)

Powrót do góry

Wysłano: Czwartek, 28 Grudnia 2017, 23:59
ja złapałem ostatnio zajawkę na kostkę, oczywiscie LBL, potrafie ułożyć juz bez patrzenia na algorytmy. Czasu nie mierzyłem, najdłużej mi sie schodzi z białym krzyżem :|

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 29 Grudnia 2017, 00:04
Wspominasz o algorytmie z M, a ja dzisiaj, przed napisaniem tego posta, z ciekawości zastosowałem właśnie ten algorytm na ułożonej kostce i dało to ciekawy efekt. Doprowadziło mnie to bowiem do etapu, z którym obecnie nie mam do czynienia. Chodzi mi o ostatnią warstwę, w której prawidłowo spermutowane są narożniki, ale tylko jedna krawędź. Za cholerę już nie pamiętam jak się układało kostkę taką metodą, żeby to był ostatni etap, ale to dość zabawne. Mało tego, uświadomiłem sobie, że tym algorytmem można kręcić środkami na lewo i na prawo - w zależności od kierunku, U zamieniamy na U', a U' na U.

Domyślam się, że ten algorytm jest przydatny przy Fridrichu, gdzie, o ile dobrze pamiętam, jest chyba ponad 50 algorytmów na PLL, ale to jeszcze nie jest mój etap. :) Póki co nie zawracam sobie głowy tym całym alfabetycznym wykazem permutacji A, H, U, Z itd. Łatwo jest schodzić z czasem doskonaląc warsztat, natomiast dużo trudniej jest nauczyć się czegoś na nowo, więc póki co trzymam się pierwszego rozwiązania. :)

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 29 Grudnia 2017, 12:53
Ktoś się tutaj porywał na blindfolded? Chcialbym kiedyś spróbować, bo same bicie rekordów w kostce jest mega nudne na dłuższą mete..tym bardziej, że ciągle się trzeba nowych algorytmów uczyć i conajmniej godzinę przeznaczać na trening, a w sumie na życie codzienne kostka sie nie przekłada

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 29 Grudnia 2017, 15:04
No ja blinda układam, Old Pochmannem wciąż ale mam w planach się kiedyś w końcu wziąć za Turbo. Jest to niestety dosyć czasochłonna zabawa, no i trzeba w miarę regularnie trenować żeby nie wyjść z wprawy, w sierpniu wznowiłem układanie blindem po 2 latach przerwy i na 20 pierwszych ułożeń udało mi się tylko 4 czy 5 ułożyć.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 29 Grudnia 2017, 23:12
Obrazek

Takie tam. Większość czasów się pogorszyła, ponieważ próbuję cały czas próbuję się nauczyć układania białego crossa od razu dobrze spermutowanego. Próby numer 10 i 11 były robione totalnie podstawową metodą, która zwie się, jeśli mnie pamięć nie myli, metodą Daisy. Numer 11 mnie zaskoczył, bo właściwie wyszło skip PLL i tak naprawdę jest to mój "życiowy" rekord. Co prawda taki trochę oszukany, bo z układu kostki sam wyszedł skip PLL, to żadna moja zasługa, ale jednak mimo wszystko. :)

Przeglądam sobie czasy na oficjalnych zawodach i budujące jest to, że nie byłbym najgorszy z takimi czasami. Oczywiście byłoby to miejsce w ogonie, w najgorszych 10% uczestników, ale jak na fakt, że kostkę raz pierwszy ułożyłem, hmm, tydzień temu jakoś, to nie ma tragedii. :)

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 6 Stycznia 2018, 19:54
Rozkminiałem dzisiaj jak tu ulepszyć swoje czasy i chciałem się pobawić we wkładanie slotów (biały narożnik od razu z klockiem pod nim), ale doszedłem do wniosku, że sytuacja, w której można skomponować slot, zdarza się bardzo rzadko, właściwie niemal w ogóle. Wiem, że można te sloty skonstruować, ale wydaje mi się, że zajmuje to sporo czasu i nie mam pojęcia jak je tworzyć. Nawet jak mi się pojawią obok siebie właściwe klocki, to zawsze któryś jest źle zorientowany i nawet nie umiem tego naprawić.

Czy zatem sloty wkłada się wtedy, kiedy się same ułożą czy speedcuberzy je konstruują, nawet jeśli żaden nie jest oczywisty i trzeba pomieszać trochę kostką?

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 6 Stycznia 2018, 23:27
Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz, ale układanie F2La polega przede wszystkim (a na początku wyłącznie) na tworzeniu slotów lub sytuacji w których L'U'L sprawia, że narożnik z krawędzią są już na swoim miejscu. Ten poradnik do F2La intuicyjnego na początek polecam: https://www.youtube.com/watch?v=Ar_Zit1VLG0, wydaje mi się że wszystko jest ładnie pokazane

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 6 Stycznia 2018, 23:34
Ja znam F2L z metody LBL, gdzie najpierw uzupełnia się białe narożniki, tworzy "T" na ścianach i potem uzupełnia boki "T" (krawędzie). Pytam natomiast o F2L z metody Fridrich, gdzie, po zrobieniu białego krzyża, wrzuca się od razu slot uzupełniający pierwszą i drugą warstwę (czyli narożnik z krawędzią). Znalazłem już nawet wszelkie możliwe algorytmy na to, także problem rozwiązany, choć jest ich tak wiele, że nie wiem czy będę kiedykolwiek w stanie to zapamiętać. Tak czy siak, dzięki za filmik, obejrzałem pobieżnie i wygląda na to, że będzie bardzo pomocny. :)

E: Ha, szukałem właśnie sensownych rozwiązań sytuacji, która w filmiku określana jest jako pierwsza "Special case". Wiedziałem, że natknąłem się na jakiś niestandardowy układ, bo nie umiałem tego rozwiązać samodzielnie znanymi mi metodami. :)

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 7 Stycznia 2018, 01:07
benek187 napisał(a):
Znalazłem już nawet wszelkie możliwe algorytmy na to, także problem rozwiązany, choć jest ich tak wiele, że nie wiem czy będę kiedykolwiek w stanie to zapamiętać.

To nie jest takie trudne jak się wydaje, najważniejsze to zrozumieć czemu to działa tak a nie inaczej i później robi się to zupełnie automatycznie w większości przypadków, ja na przykład nigdy nie uczyłem się mirrorów do poszczególnych algorytmów a po kilku miesiącach umiałem już zrobić je wszystkie z dowolnej perspektywy, co jest niewykonalne w przypadku PLLi i OLLi. F2L ma poza tym niski próg wejścia że tak powiem, znając 5 algorytmów na krzyż jesteś w stanie kombinując ułożyć z nich całe dwie warstwy, z tym że trochę więcej się namachasz ;)

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 7 Stycznia 2018, 02:16
Do ułożenia F2L potrzebne są właściwie dokładnie cztery algorytmy - dwa na różne wkładanie narożnika i dwa na różne wkładanie krawędzi. :) Tylko że jest to czasochłonne, bo zamiast obrócić krawędź jednym algorytmem, człowiek najpierw ją wyjmuje, a potem wkłada na nowo.

Samego F2L się nie boję, bo ogarnę sobie te sloty, nie będzie to takie trudne w sumie, ale PLL i OLL wydają mi się o wiele gorsze, bo u mnie OLL wygląda tak, że po żółtym krzyżu orientuję narożniki CIĄGLE tym samym algorytmem - URU'L'UR'U'L. On jest bardzo niewygodny i czasochłonny, ale jest pewniakiem po 1-2 wykonaniach. To samo się tyczy PLL - sexy move jest co prawda mega wygodny, ale czasem trzeba wykonać go ze dwanaście razy łącznie, żeby całą ostatnią warstwę ogarnąć...

Co do mirrorów, to jeszcze nawet się tym nie przejmowałem. Wiem, że to jest alternatywny algorytm na lewą i prawą rękę, ale nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda w praktyce.

Wiecie o co biega.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 8 Stycznia 2018, 02:02
coś tam układam, a raczej układałem, bo ostatnio zajawka już nie ta co parę lat temu
co do 3x3 to zabrakło sił na Fridrich'a i u mnie metoda podstawowa niestety i chyba już tak raczej zostanie
czasy bardzo przeciętne, Kipa układa 2 razy szybciej stopami aniżeli ja ręcami także ten :D
niżej moja skromna kolekcja
Spoiler:

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 8 Stycznia 2018, 02:20
w związku z tym, że kostka chodzi za mną już od dłuższego czasu i dzisiejszej noc trafiłem na ten temat zdecydowałem zrobić ten pierwszy krok. Więc jaka kostka na start? Wiadomo.. Coś taniego. No i skąd czerpać wiedzę na temat jakichś podst. algorytmów czy coś

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 8 Stycznia 2018, 03:24
Co do kostki na początek, to najlepiej byłoby zacząć od czegoś wolnego i stopniowo zwiększać prędkość kości wraz ze wzrostem umiejętności. Jeżeli jednak nie chce ci się aż tak wkręcać w temat to obczaj GuanLong ewentualnie coś od ShengShou. Jakiś czas temu były to najlepsze propozycje w tej kwocie, nie wiem jak jest teraz, bardzo możliwe, że od tamtego czasu pojawiły się lepsze kości w tych pieniądzach, ale dla początkującego w zupełności powinny wystarczyć te które podałem. Chyba, że chcesz całkowicie podstawową wersję, to idzie już kupić nawet za parę złotych z Chin, ale nie polecam takiego wyboru, bo gdy po jakimś czasie się wprawisz będziesz musiał dokupić nową i szybszą kostkę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Co do wiedzy to już zależy od ciebie jaki tryb nauki preferujesz. Jeżeli chodzi o mnie to ja wydrukowałem sobie na 1 stronie A4 algorytmy i się z nich uczyłem, ale równie pomocne mogą być poradniki na yt, których na youtube nie brakuje. Powodzenia no i wytrwałości, bo sporo osób odpuszcza temat, a wbrew pozorom nie jest to nic trudnego.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 8 Stycznia 2018, 11:17
Tak czytam, że obecnie Thunderclap.. No, ale v1 czy v2 już nie jest sprecyzowane.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 8 Stycznia 2018, 11:42
2 strony temu też o tym pisałem, ja będę pewnie brał: https://www.magicznakostka.pl/produkt/m ... zarna/866/ (może gdzieś jest taniej)

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona