Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest Wtorek, 22 Sierpnia 2017, 08:17

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 763 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna strona
[mniejszości] Romowie 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post [mniejszości] Romowie
  Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 20:15
Obrazek

Andreforos [Dene/Seon] - Demo

Cytuj:
Segregacja rasowa po polsku: Cyganie won ze szkoły?
Dziecko romskie – znaczy upośledzone. Z takiego prostego założenia wychodzą dyrektorzy polskich szkół. I robią wszystko, by pozbyć się Cyganów. Nowe getto ławkowe?

Romscy uczniowie byli ostro tępieni w PRL. Jak się okazuje, czasy się zmieniły, a metody pozostały te same. Na pierwszej stronie informuje o tym "Dziennik":

Scenariusz jest prosty. Średnio po pół roku nauki w zerówce romskie dzieci trafiają na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznych, gdzie dostają do rozwiązania testy standardowe dla dzieci polskich. Już sam fakt, że polecenia sformułowane są wyłącznie po polsku, często przekracza ich możliwości językowe. To otwiera drogę, by skierować je do szkół specjalnych.

Kontrole przeprowadzane w szkołach specjalnych wykazują, że mali Cyganie nie są upośledzeni umysłowo. Owszem, są wychowani w innej kulturze i słabo znają język polski, ale inteligencji im nie brakuje. Romscy działacze są oburzeni dyskryminacją dzieci:

Andrzej Mirga, polski Rom, etnograf po UJ i główny doradca ds. Romów w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie, mówi: "To praktyki niegodne demokratycznego państwa".

Podobnego zdania jest Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich:

Przez pewien czas obserwowałem, jak w praktyce funkcjonują romskie klasy. Moim zdaniem ugruntowują dysproporcje w dostępie do wiedzy i stanowią niedopuszczalną segregację.

Kochanowski nie przeczy, iż Cyganie mają problem, by zintegrować się z polskim społeczeństwem. Przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje jednak właśnie w edukacyjnej dyskryminacji:

Byłem w romskiej osadzie i widziałem, w jak niewyobrażalnych, urągających ludzkiej godności warunkach żyją ci ludzie. To wszystko bierze się z bezrobocia, braku zarobków. A u podłoża tego wszystkiego leżą braki w edukacji.

Nie ma co ukrywać – Polacy nie przepadają za Romami i najchętniej oglądają ich wyłącznie na festiwalach cygańskiej muzyki (tą jakoś wyjątkowo lubimy). W dużym stopniu jest to wina samych Romów, którzy nie chcą się zaadaptować do obowiązujących w państwie zasad. Czy jednak oznacza to, że Polska może ich traktować jak podludzi?

O tym, że romskie dziecko nie jest głupsze od dorosłego Polaka świadczy chociażby opowieść małego Bartka z Wałbrzycha:

Wezwali mnie do psychologa, pokazali mi zdjęcie konia i spytali co to za zwierzę, licząc na to, że nie znam słowa "koń". Odpowiedziałem, że widzę psa. Kiedy psycholog dopytywał, czy to na pewno pies, odpowiedziałem: "Koń. Taki głupi jak ty". Potem uciekłem.

Trudno byśmy w takich momentach mogli czuć się dumni. Dyskryminacja romskich dzieci to hańba dla naszego kraju.

http://www.pardon.pl/artykul/5724/segre ... _ze_szkoly

http://www.romowie.com/index.php

Ostatnio edytowano Sobota, 16 Czerwca 2012, 11:21 przez 3A, łącznie edytowano 3 razy

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg numer skype profil na facebooku WWW

Banned
Post Re: mniejszości: ROMOWIE
  Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 20:28
kurwa nie wiem czemu, ale mam w szkole 2 cyganów i tak mnie wkurwiają, że ja pierdole !

jeden się wozi jak Kushin czy Massey ( nie pamiętam, który to się woził tak na tym teledysku jednym ) + jak koło niego się przechodzi to coś czasami głupiego powie, raz kurwa darł się przed szkołą : "wiesz co się liczy ! szacunek ludzi ulicy ! " - no popierdolone dziecko....

a drugi to w sumie, dobra na drugiego nic nie mam :D

ale ten jeden jest w chuj wkurzający

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 20:33
"skurwysynem może być każdy nie ważny kolor skóry" jak rapował nagły atak spawacza

lol czyli polscy cyganie też słuchaj rapu

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 20:38
Obok arabusów moja największa kosa :lol: :lol:

Nie znosze ich,wkurwiają mnie graniem na tych swoich instrumentach,żebraniem wszędzie gdzie tylko się da... no po prostu ich nie trawie :???: :???: :???:

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 21:05
Mnie też, u mnie ich pełno, cfaniakują, mafiozi, pierdolą po tym swoim języku i nikt ich nie rozumie ;D

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 21:22
z romami jest taki problem ze niektórzy znich nie potrafi ą sie odnalesć w dzisiejszym świecie
no bo juz raczej nie da sie wyzyć z takiego stylu życia jaki prowadzili ich przodkowie
a polski rząd zamiast im pomóc woli im dać socjal i mieszkania w ruderach na obrzeżu miasta

NO I MAMY KOLEJNE BŁEDNE KOŁO

ja nie mam wyrobionego zdania o romach bo nigdy zadnego nie znałem
i zaden mi nic złego nie zrobił

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 21:30
nienawidze jak psa

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 22:13
chuj im w dupe!

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 22:43
Glice napisał(a):
nienawidze jak psa

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 1 Listopada 2008, 23:16
Pojebani.

Jeden koles jadac samochodem zabil jakiegos cygana tylko nie znam szczegolow. To go policja do domu odwozila i chronila, bo mu grozili ze go zapierdola itp.

Zauwazylem , ze maja sposob myslenia. Zgrywasz im wiekszego pustaka, debila, kretyna, tym chca byc fajniejsi. Nie udaje im sie. Ale polacy tez tak maja ;)

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 2 Listopada 2008, 00:13
klodek napisał(a):
Mnie też, u mnie ich pełno, cfaniakują, mafiozi, pierdolą po tym swoim języku i nikt ich nie rozumie ;D

z taka roznica ze ich prawie nie ma ,reszta sie zgadza.

Powrót do góry

Wysłano: Niedziela, 2 Listopada 2008, 00:53
100% ANTY CIAWA! mieszkali kiedys w hotelu ktory byl po drodze do moej szkoly.stracilem pare razy kilka zlotych ktore wpadło do ich kieszeni.jakies 3 - 4 lata temu znikneli.podobno podpadli jakims miejscowym kozakom.jak bylo naprawde nikt nie wie,ale przynajmniej ich juz nie ma.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:22
tak jak do Azjatów, Murzynów czy Arabów nic nie mam tak Rumunów, Romów, Cyganów (czy chuj wie co, nie rozróżniam, dla mnie to wszystko jedna rasa) nie trawię. w sumie nic mi nigdy nie zrobili złego, ale no po porostu nie trawię ich.

taka historyjka: wychodzę ze sklepu, kupiłem fajki i chowam akurat hajs do portfela. przyczaiła mnie (czy raczej dyszkę w mojej ręce) jaka żebrająca Rumunka, podbiła do mnie z dzieckiem na rączkach i zaczęła coś tam sapać, że głodna, że już tydzień nie jadła i czy bym jej nie dał kasy. normalnie mnie takie coś nie rusza i po prostu idę dalej, ale wtedy miałem dobry dzień czy coś więc zaproponowałem, że kupię jej coś do jedzenia w sklepie z którego właśnie wyszedłem. Rumunka odwróciła się i bez słowa poszła szukać innego frajera.

albo tak: moi starsi mają sklep. straszy akurat przeliczył kasę, gasił światła i już miał zamykać gdy podbił jakiś Rumun i standardowo: głodny, daj kasę. straszy powiedział, że spoko, dostanie jakieś drobne i coś do żarcia tylko niech najpierw pozamiata przed sklepem. widocznie wizja zapierdalania z miotłą nie była za różowa dla tego typa bo szybko się ulotnił.

root napisał(a):
kurwa nie wiem czemu, ale mam w szkole 2 cyganów i tak mnie wkurwiają, że ja pierdole !

jeden się wozi jak Kushin czy Massey ( nie pamiętam, który to się woził tak na tym teledysku jednym ) + jak koło niego się przechodzi to coś czasami głupiego powie, raz kurwa darł się przed szkołą : "wiesz co się liczy ! szacunek ludzi ulicy ! " - no popierdolone dziecko....

podbijam z dyńki, też mnie ten pajac wkurwiał strasznie. jak widziałem go w opcji "białe rybaczki, różowa polówka, włosy na żel, srebrna kieta gdzie się da i wozimy się gangsterką" to pusty śmiech mnie ogarniał. jeden mój ziomek który gdzieś tam niedaleko niego mieszkał twierdził, że lepiej z nim nie zaczynać bo ma koleś 7 braci i już niejednemu robili z mordy kotlet. co nie zmienia faktu, że dla mnie i tak był frajerem.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:35
BONUS:

- czemu Rumuny wstają o 4 rano?
- żeby się dłużej opierdalać.

Powrót do góry

Banned
  Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:35
kenny teraz popierdala w białych spodniach dresowych + różowa koszulka + włosy na żelu + jakieś chujowe łancuchy na szyi :) :lol: :lol:

w sumie to dobra beka z niego jest :)

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:42
najlepsze są slumsy koło Nowego Sącza (rodzine tam mam), chyba jak sie jedzie od strony Rytra. Miasto Boga wymięka przy tym ;d

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:51
kenny - kenny tylko to nie sa rumuni tylko rumuńscy romowie
rumuni wyglądają jak włosi bo nalezą do tej samej grupy plemienej
tak samo jak portugalczycy i hiszpanie wyjątkiem są francuzi którzy są zromanizowanymi celtami

romowie sie wywodzą bezpośrednio z plemion hinduskich

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 13:52
To jest kwestia środowiska w jakim się człowiek wychowuje, oni są naprawdę specyficzni. Miałem z nimi dużą styczność, mieszkają w moim rodzinnym mieście. Parę historyjek:

Rekolekcje szkolne, jakieś 8-9 lat temu. Wracamy sobie, grzeczne dzieci (hehe), z kościoła z ziomkami, kiedy nagle ktoś zdejmuje mi czapkę z głowy. Odwracam się, a tu taki mały Cygan, może z 10 lat, z bananem na japie z moim nakryciem głowy w rękach. Podchodzę do niego żeby mu to odebrać i powiedzieć parę słów do słuchu, nagle z pomiędzy budynków wychodzi kilkunastu o wiele starszych od niego i od nas, mój kumpel dostaje po japie (jak się później okazało, prawdopodobnie chodziło im o jego portfel, bo grzebał w nim przed cukiernią, wyciągając na wierzch jakieś stówy), na szczęście ewakuował się przebiegając przez ulicę. Mnie trochę zamuliło i nie zorientowałem się co się dzieje, moi zwiali śladem kumpla, nie zwracając uwagi na samochody, Romowie pochowali się między budynki, a ja zostałem sam, bez czapeczki (Nike :().

Swego czasu miałem w klasie, jeszcze w podstawówce, kolegę reprezentującą mniejszość romską. Równy koleś, nie powiem, koleżeński, w razie czego zawsze pomógłby w sytuacji zagrożenia, ale nie przykładał ŻADNEJ wagi do nauki (trafiając do naszej klasy był już do tylu ze dwa lata). Miał jedną przykrą cechę - kradł co się dało. Wiele wiedzieliśmy z jego opowieści, a także od naocznych świadków - jak tylko znalazło się coś co można sobie przywłaszczyć - brał. Czapka od jakiegoś pijanego faceta, kasa fiskalna z jakiegoś sklepu, jakieś produkty z Biedronki, etc. Ale nie tylko - mnie i moim ziomom też w niewyjaśniony sposób zginęły różne wartościowe przedmioty. Nikt nie złapał go za rękę, ale podejrzany zawsze był. I to jest właśnie dla nas najdziwniejsze - dobry kolega, który pomógłby w potrzebie, a i sam pomoc otrzymywał i ogólnie raczej zżyty z klasą, ale w razie okazji (prawdopodobnie, dowodów nie było) czyścił nas bez mrugnięcia okiem.

I ostatnia, którą słyszałem od znajomej osoby, właściciela pewnego lokalu. Autentyczności tej opowieści nie jestem w stanie potwierdzić. Pewnego razu traf chciał, że we wspomnianym lokalu spotkało się dwóch chłopaków wspomnianej narodowości, choć raczej dość mocno zasymilowanych z lokalną społecznością. Jeden już po studiach, z wykształceniem wyższym technicznym, drugi - z tego co słyszałem - reprezentant grupy lokalnych scwaniaczków w dresach (dla ścisłości - nie "romskiej grupy", ale "zwyczjnej polskiej"). I w tym momencie chciałbym zdać się na Was, bo pierwszy raz słyszałem o takim "zwyczaju", mianowicie że Cyganie nie podają sobie nawzajem ręki na powitanie. I tak właśnie podobno było w tym momencie, że ten drugi (dresio) podał rękę temu pierwszemu, ale on jej nie uścisnął. Na to ten pierwszy powiedział coś w stylu "Jesteśmy w Polsce, to zachowujmy się jak Polacy", tamten się oburzył i, od słowa do słowa, pobili się o to :D. Pytanie do Was - czy rzeczywiście jest wśród nich taki zwyczaj?

Mam jeszcze parę historyjek z własnego życia, czasami zabawnych (dłubanie gwoździem w zębach :D), ale w większości obracających się niestety wokół kradzieży. Nie oceniam całej mniejszości, ale większość stanowi dla mnie zamkniętą grupę i ze względu na właśnie to specyficzne wychowanie posiada odmienne zasady moralne w paru aspektach.

Powrót do góry
Zobacz profil numer gg

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 14:43
3A napisał(a):

tak już pisałem:

kenny napisał(a):
Rumunów, Romów, Cyganów (czy chuj wie co, nie rozróżniam, dla mnie to wszystko jedna rasa)

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 3 Listopada 2008, 15:38
za romską muzyką nie przepadam

ale Andreforos trawie
muzycznie nawiązują do folku cygańsko-hinduskiego

gypsy punk też jest niezły

Gogol Bordello - American Wedding
http://pl.youtube.com/watch?v=KE-oHVC8H40

Gogol Bordello - Not A Crime (video)
http://pl.youtube.com/watch?v=wJlGutqFqfg

choć tu słychać bardziej wpływy cygańsko-słowiański folku

kenny napisał(a):
3A napisał(a):

tak już pisałem:

kenny napisał(a):
Rumunów, Romów, Cyganów (czy chuj wie co, nie rozróżniam, dla mnie to wszystko jedna rasa)

tylko ze rumuni u nas nie rzebrzą
tylko romowie pochodzenia rumuńskie
a to duża róznica

ps.
WSZ jest z pochodzenia romem czy hindusem ?
bo kiedyś w rap pakamerze jak prowadził wywiad ze slowakami to coś wspomniał "ze jest romem czy cyganem"
a seniorr na rapgrze mi pisał ze jest synem jakiegoś hinduskiego malarza

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 763 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna strona