Tematy bez odpowiedzi | Aktywne tematy Teraz jest środa, 17 Stycznia 2018, 00:14

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
BIBLIA FUTBOLU 
Autor Wiadomość

Odpowiedz z cytatemOdpowiedz z cytatem
Post BIBLIA FUTBOLU
  Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 14:38
bez zbędnego pierdolenia
czytając pierdolenie niektórych (m.in. na tym forum) trudno nie dojść do przykrego wniosku że nie każdy wie o co kaman
i dlatego chciałbym wyciągnąć do nich pomocną dłoń, a także do tych co coś tam wiedzą lub wiedzą dużo i zostali profesorami futbolu jak jay staszak i żeby oni też dłoń wyciągnęli
najważniejsze pytanie w dziejach brzmi: JAK WYCHOWAĆ ŚWIADOMEGO FANA PIŁKI

źródeł jest oczywiście mnóstwo, ale większość to gówno obesrane, nie bójmy się tego powiedzieć
co warto czytać? kogo czytać i kogo słuchać?
dotarło do mnie, że nie znam odpowiedzi na to pytanie, poza oczywiście instynktowną odpowiedzią, że melodromę
dotarło do mnie również, że melodroma chyba jednak jest jedną z najlepszych rzeczy o piłce w tym kraju i strasznie mnie zasmuciło, że polscy publicyści i dziennikarze to taka banda pierdolonych nieudaczników

zapraszam do poloneza, ale póki co to może ja opowiem

z polskich niczego nie polecam, bo niemal nic nie można, gomołysek zna się na taktyce, ale nie umie pisać, zachodny powinien się skupić na zrobieniu polskiego zonalmarking zamiast siedzieć okrakiem na barykadzie i pisać dla gawiedzi w wyborczej, milewski umie pisać, ale wybiera chujowe tematy (dla mnie imo), stec umie pisać, ale woli pisać albo chujowo, albo na chujowe tematy (najczęściej jedno i drugie), okoński pisze jakieś pretensjonalne gowna dla ludzi z dwumetrowym szalikiem w środku lata
nikt inny nie przychodzi mi do głowy, galopujący major napisał kilka ładnych i ciekawych zdań o piłce, ale to mało
stron ciekawych: brak

każdy kto się interesuje piłką w nieco szerszym ujęciu niż oglądanie ligi mistrzów do browara, wie że polska to kretowisko, ale poza nią jest masa ludzi, którzy potrafią przypierdolić wiedzą i stylem - i tak jak mam w pogardzie polskich publicystów i pozwalam sobie patrzeć na nich z wyższością, tak w przypadku anglojęzycznych źródeł mam dużo pokory i zerkam z zazdrością

Jonathan Wilson
guru taktyki piłki nożnej, Inverting the pyramid to koran i tora futbolu, lektura podstawowa i obowiązkowa
żadnej z pozostałych książek nie czytałem w całości, ale to co czytałem jest godne polecenia, choć ze względu na ukierunkowanie tematyczne już nie tak obowiązkowe (piramida dotyka całej historii całej piłki, mówimy tu o holistycznym podejściu):
nobody ever says thank you - brian clough czyli najciekawszy chyba angielski trener
behind the curtain - piłka wschodniej europy
the outsider - historia stania na budzie
angels with dirty faces - argentyński futbol
dodatkowo kilka pozycji o angielskiej piłce w kooperacji ze scottem murrayem

współpraca wilsona z murrayem prowadzi nas do kwartalnika the blizzard, czyli centrum wszystkiego co piłkarskie - taka "kopalnia", tylko sto razy lepsza - na łamach którego pisali chyba wszyscy którzy mają coś do powiedzenia
co ciekawe na blizzardzie pojawiają się fragmenty niektórych książek, wybrane tak że mogą stanowić oddzielną całość
co jeszcze ciekawsze - na blizzardzie nie ma słabych tekstów, są tylko nietrafione

Brian Phillips
człowiek który pisze mnóstwo pierdół o dziwnych sportach i dziwnych rzeczach, ale mój numer dwa jeśli chodzi o piłkę (stylowo chyba nawet numer jeden), autor bloga run of play, dziś już w upadłości, ale archiwum przetrwało i to do dziś najlepsza witryna o piłce, a także najładniejsza

zonalmarking.net czyli Michael Cox
strona od której należy zacząć, słynne piłkarskie abc tomasza hajty - najpierw czytamy, dopiero potem możemy mówić, tzw. pod rozwagę

trochę Sid Lowe
Brian Glanville, choć jest stary jak chuj i za dużo pisze

Rafael Honigstein?
Gabriele Marcotii?

książki:
brilliant orange czyli historia holenderskiej piłki Davida Winnera (co za nazwisko!), od którego nic więcej nie czytałem, ale pomarańcza jest bardzo ciekawa choć dosyć powolna
z biografii mogę półpolecić pirlo ze względu na lekkość, natomiast jesli chodzi o wnikliwość i wartość edukacyjną to tylko trochę lepiej niż piłkarskie biografie, które zazwyczaj nic nie dają (cantona, iwan, merson, ibra)
pewnie Paolo Condo "The Duellists" o rywalizacji Mourinho z Guardiolą, choć czytałem tylko fragment o okresie poczwórnego el clasico

nie mówię oczywiście o tych MESSI, RONALDO, Iniesta: grom w raju, bo widać od razu jakie to jest rzadkie, nawet nie trzeba czytać, nie mieszajmy takiego sracza do naszego futbolowego kociołka panoramiksa

zapraszam do dyskusji tych, co mają COKOLWIEK DO POWIEDZENIA, nie andzejgolotow i mrzmzigodow (chyba że przestaną bić konia pod siebie i coś wniosą)

to tak na szybko, wyślijcie ktoś bakanowi

Powrót do góry
Zobacz profil profil na facebooku WWW

Post Re: BIBLIA FUTBOLU
  Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 14:57
nie kumam.

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 2
  Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 15:29
No i na chuj mi to, jak ostatecznie xg się nie zgadza?

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 15:35
i to jest przyczynek do merytorycznej dyskusji

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 16:05
"Outsider" Wilsona okej, ale znowu jak czasami zaczyna opisywać niesamowite obrony Lwa Jaszyna to robi się nudno (tu się wyciągnął, ten stał na rogu pola karnego, tamten kątem oka dostrzegł tamtego, blablabla, koniuszkami palców przeniósł piłkę nad poprzeczką). I o ile zaczyna się w miarę chronologicznie, to potem skacze od Akinfiejewa do Szkotów z prekambru.

Ale masa anegdotek, informacji i historii bramkarzy, który kojarzy się jedynie z nazwiska (Shilton), więc naprawdę warto to ogarnąć.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na discogs

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 19:06
Podobała się mi autobiografia George'a Besta. Od dorastania w skonfliktowanym religijnie Belfaście poprzez bycie genialnym piłkarzem i królem życia aż do tragicznej historii uzależnienia. Mocna rzecz.

Powrót do góry
Zobacz profil profil na lastfm

Ostrzeżenia: 1
  Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 19:13
przekażę Michałowi Z. Twoje zdanie oczywiście propsując renomę, to może coś zrobi z tym zonalmarking. to w sumie komplement dla niego że w ogóle o nim wspomniałeś.

a co do tematu to wiadomo ZARZECZNY PL

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 19:58
Z honigsteina Das Reboot kapitalna

z taktycznych to spielerviereleung czy jak to sie tam pisze

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 20:03
Zarzeczny PL dołączam się.

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 20:21
jabolsdz napisał(a):
to w sumie komplement dla niego że w ogóle o nim wspomniałeś.

wspomnienie przez użytkownika forum hiphopowego, komplement życia

KTO
kto jest na osiedlu?
tyy stary kto wraca kto wraca
MAŁOLAT
taaa

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 20:41
ty chyba nie wiesz kim ja jestem typie

spielveragagugang potwierdzam, świetna i wnikliwa rzecz, niezbędnik

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 22:33
Przecież Fusion z Zachodnym spijają sobie z dzióbków na TT nie od wczoraj

Powrót do góry

Wysłano: Piątek, 15 Grudnia 2017, 23:10
jeśli ktoś poszukiwał wartości edukacyjnych w biografiach piłkarskich, to faktycznie mógłby się rozczarować. Jednak dla ludzi ciekawych jak to wygląda od środka, kilka z tych tytułów to fajna lektura, zwłaszcza Ibra. Większość z tych książek to kopalnia anegdot. Pirlo żadna rewelacja, spodziewałem się więcej po tylu pozytywnych recenzjach, a styl mnie również nie przekonał. Ta sama półka, co reszta, typu Redknapp, Iwan, Merson itd. Ja polecam to:
Spoiler:

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 2
  Wysłano: Sobota, 16 Grudnia 2017, 14:24
^Podbijam mocno polecany tytuł

Swoją drogą wszystkie romantycznopiłkarskie świry płaczą bo ibwm się zwija, więc sadzić palić archiwizować polecam.
Z rzeczy bardziej podających dane niż narrację: 11tegen lubię i wy też polubicie, experimental361, no i bóg futbolowych nerdów Pan Knutson oczywko, Hurrey zrobił podobno przyjemne Football Cliches, etc etc

Powrót do góry

Wysłano: Sobota, 16 Grudnia 2017, 14:33
A "Futbonomię" czytaliście? Bo na TT zewsząd propsy, a jest tak napisana, że nie mogłem przebrnąć do końca. Doceniam statystyki i analizy, ale nie porwało ani trochę.

Powrót do góry

Wysłano: Poniedziałek, 18 Grudnia 2017, 11:06
Jose napisał(a):
Przecież Fusion z Zachodnym spijają sobie z dzióbków na TT nie od wczoraj

nie jest tak, pogadamy z deczka, czasem coś przekąsimy

futbol i statystyki bardzo ciekawa i pomocna rzecz, zwłaszcza że pozwalająca nie powtarzać tych samych gównianych i nieprawdziwych informacji co dziennikarze sportowi, ale czyta się to trochę jak książkę telefoniczną - tak czy owak powinno się znaleźć na liście szanujących się piłkoświrów

futbonomia czyli simon kuper w głowie się nie mieści, nie czytałem, ale i bez tego można wpisać na shortlistę

większość niego, ibry to jakieś zmyślenie, ziomek podobno hujem nie ruszył przy tworzeniu tego dziełka i autor widmo musiał wymyślać jakichś złodziei rowerów - poza tym wykastrowana ta biografia, za dużo pierdolenia o pochodzeniu zlatana z osiedla gdzie zażenione gramy dają trzy i "przyjąłem piłkę, pobiegłem w prawo", a za mało czegokolwiek co można z tej książczyny ukraść

Raikkonen bardzo istotny wkład, dziękuję w imieniu polski, keep fighting the good fight
knutson koniecznie, ale to już dla pojebańców, którzy siedzą w tym gównie głęboko jak szambonur

zarzecznego nigdy nie lubiłem, dla mnie najbardziej przehajpowana postać plus ten kuriozalny nimb wokół niego, choć nie można mu odmówić charyzmy (a to już bardzo dużo w tej branży, kto wie czy nie połowa sukcesu), no i ten świetny passus
"Wyobraź sobie, że siostra dzwoni, że ktoś chce ją zgwałcić. I że ty jesteś gotów do mordu. Jak ktoś mi pieprzy, że 4-4-2 nie, bo 3-5-2 Paweł skuteczniejsze, to, mówiąc szczerze, luzik. Wiesz, luzik."

Powrót do góry

Ostrzeżenia: 1
  Wysłano: Poniedziałek, 18 Grudnia 2017, 19:34
no właśnie ten cytat jest mistrzowski. wiadomo, że pijak i mitoman, ale miał artykuły przejebanie dobre, głównie, jak bardziej puszczał wodze emocji, a nie opierał się na faktach. Boniek też spoko w jego pożegnaniu powiedział, że jeśli czasem mijał się z faktami, to tylko gorzej dla faktów :wink:

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 19 Grudnia 2017, 00:07
Jak kogoś to interesuje, to w przyszłym roku w Polsce będą wydane The Nowhere Men Calvina, The Mixer Coxa i Angels with dirty faces Wilsona

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 2 Stycznia 2018, 19:33
Poleca ktoś coś z przecenionych rzeczy (oprócz biografii Ibry, bo ją wezmę na pewno)?
https://www.labotiga.pl/226-wyprzedaz?u ... wyprzedaz1
Może czytał tu ktoś Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu albo Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy?

Powrót do góry

Wysłano: Wtorek, 2 Stycznia 2018, 20:24
W tych książka sama piłka nożna, ludziki biegające po murawie czy jest coś o piłce nożnej, ludzikach siedzących na trybunach i za sterami?

Powrót do góry
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona